Váš potomek vyšel školu a začal si sám vydělávat. Je na čase, aby se svými financemi podílel i na chodu domácnosti. Kolik by měl ze své výplaty přispívat do rodinného rozpočtu?

money

Tak na tohle téma jsme daly nedávno řeč s kamarádkami. Všechny už máme většinou plnoleté děti, které buď studují, nebo si už dokonce našly práci a začaly si vydělávat vlastní peníze. Kolik by ze svého, byť malého, platu měly přispívat na domácnost? To je otázka.

Syn kamarádky Ivany dokončil střední a zatím nechce studovat vysokou. Prý si chce dát po škole rok pauzu, ještě se „rozkoukat“ a promyslet, co dál. Ivana ho kupodivu nepřemlouvala, ani mu nespílala, že „vypadne“ ze studijního rytmu a pak se do něj bude těžko vracet. Řekla si, ať se chlapec ukáže a pozná, co je to vydělávat peníze. Našel si práci. Samozřejmě nekvalifikovanou, co jiného po gymnáziu, že?
„Ale nemysli si, hošánku, že všechno „probendíš“ pro vlastní potřebu a nebudeš přispívat na domácnost,“ řekla mu matka. Koukal trochu překvapeně, ale nezbývalo mu nic jiného než přistoupit na matčiny požadavky. Koneckonců, bydlí u ní, dostává najíst, má vypráno a vyžehleno, tak ať se stará. „Dohodli jsme se na tom, že mi bude dávat třetinu platu. Je to hodně, nebo málo?“ Obrátila se na nás.

„Já bych ho klidně „stáhla“ o půlku,“ ozvala se Táňa. „I tak mu při jeho příjmu (devět tisíc čistého) zůstane dost na oblečení a zájmy. Jako kapesné je to až až, když uvážíš, že má u tebe zázemí, a o hladu taky nebude. A měl by si z toho alespoň tisícovku šetřit, ať se naučí hospodařit. Dosud jen natahoval ruku, tak je na čase, abyste si vyměnili role.“
„Já myslím, že se to nedá tak jednoznačně říct,“
přidala se poněkud umírněnější Monika. „Záleží na tom, jestli je schopen s tím „kapesným“ vyjít a nebude za chvilku chtít, aby ho Ivana založila.“
„ Tak bude mít prostě smůlu,“
rozohnila se Táňa. „Když neumí hospodařit, tak ať vyklopí všechno, a bude dostávat příděly. Nechtěl studovat, tak ať maká.“

Já jsem se v diskuzi držela poněkud stranou, protože podobná otázka čeká i mne. Moje dcera si našla konečně práci a přinese domů svou první výplatu. Na přesné částce, kterou mi z ní bude dávat, jsme se ještě nedomluvily, ale myslím, že třetina by měla stačit.

Jaký na to máte názor vy, milé ženy-in?

Další články a rodinných financích