Snad to nevyzní jako reklama, ale věřím, že řada z nás sleduje na jistém televizním kanálu jistý pořad o vaření, kde se sejdou zcela neznámí lidé společně u prostřeného stolu. Já osobně bych do toho asi nešla.

Proč?
Ne kvůli tomu, že bych neuměla vařit, nebo že by mi vadilo domácí šmejdění. Ale kvůli správnému stolování. Najdou se totiž účinkující, kteří hledají mouchy úplně ve všem.

Dát hlavní a polévkové talíře, skleničky na pití a aperitiv, v neposlední řadě hezky dekorativně nazdobit stůl, to bych ještě zvládla. Ale horší je to s příbory. Vím jen, že lžíce a nůž doprava a vidlička doleva. Ale ono to zas tak jednoznačné není...

Vlastně je, pokud si zapamatujete jednoduchá pravidla, která naleznete ve všech příručkách správného stolování.

  • Příbor, který je nejdál od talíře, používáme jako první.
    Pokud nás čeká například oběd o čtyřech chodech začínající polévkou, bude z pravé strany, z pohledu hosta, nejdále od talíře polévková lžíce.
  • Po odnesení polévky zbudou u talíře dva příbory. Dva nože zprava a dvě vidličky zleva.
  • Na předkrm volíme opět nůž i vidličku více vzdálenou od talíře. Tento příbor je většinou menší.
  • Těsně u talíře zůstane poslední nůž a vidlička
  • Dezertní vidlička nebo lžička se zakládá nad samotný okraj talíře až ve chvíli, kdy přijde její čas!

pribory

Není příbor jako příbor

Příbor však neznamená jen lžíci, lžičku, nůž a vidličku. Existují další různé druhy příborů, jako například rybí, steakové, servírovací, porcovací příbory, salátové příbory, vidlička na fondue a lžíce na špagety.

rybi

rybí příbor

 

Příbory rozdělujeme také podle materiálu.
Nejčastěji se používají příbory nerezové a příbory vyrobené z oceli. Existují také příbory stříbrné nebo vyrobené z vysoce kvalitní potravinářské chromniklové oceli. To už je ovšem top mezi příbory.

chrom

příbory z chromniklové oceli

Já mám doma nerezové příbory ještě z doby, kdy jsem se vdávala. Dostali jsme tehdy snad tři sady. Jenže postupem let se poztrácela tu vidlička, tu nůž, tu lžíce. Stěží dám dohromady čtyři stejné páry, ten pátý příbor už by byl určitě odlišný. A tak raději přenechám účast ve výše zmíněné soutěži jiným. :)

stul

Čtěte také:


1J11e25n

Reklama