Mnoho čtenářů řeší každý rok dilema, zda do prázdninového zavazadla přibalí knihu, nebo spíš boty do vody. Opravdu náruživým čtenářům, kteří přes léto a dovolené dohánějí to, co v běžném pracovním roce nestihli, totiž nestačí kniha jedna. A to už se pak někdy pronese…

knihy

Řešením pro takové čtenáře mohou být knihy elektronické. Dají se číst na různých zařízeních, jako jsou počítače, tablety, chytré telefony a samozřejmě čtečky e-knih,“ nabízí východisko prázdninového rébusu e-knihovník Městské knihovny v Praze Vojta Vojtíšek. „Poslední jmenované zařízení čtenářům umožňuje si s sebou na dovolenou odvézt desetitisíce stran textů a přitom ušetřit místo a dodržet i povolenou váhu zavazadla do letadla,“ dodává Vojtíšek. Pokud nemáte vlastní čtečku, porozhlédněte se po službách nejbližších veřejných knihoven – některé z nich svým čtenářům čtečky domů půjčují. Městská knihovna v Praze není výjimkou.

Ani čtečka však nemusí být stoprocentní sázkou na bezproblémovou dovolenou s knihou. Bez čtení čtenáři například zůstanou, když si na čtečku e-knih šlápnou nebo jim uplave. „Riziko rozbití obrazovky u papírové knihy určitě nehrozí, s odolností proti namočení je to horší,“ usmívá se e-knihovník.

A jaké knihy do čtečky před odjezdem nahrát? E-knihovník Vojtíšek se přimlouvá za legální produkci: „Čtenářům e-knih vycházejí vstříc kromě již zavedených knihkupců také nakladatelé a nabídka českých e-knih v e-shopech roste. A roste i v e-knihovně Městské knihovny v Praze, která v současné době nabízí na adrese www.e-knihovna.cz 280 titulů volně ke stažení.“

Kromě děl českých klasiků jako jsou Gellner, Hašek, Ladislav Klíma, Mácha, Němcová a další, nabízí nově i díla z klasiky slovenské a také texty novějšího data vydání. Ke stažení jsou dva komiksy Václava Šlajcha (pouze .pdf), detektivka Kukaččí vejce nebo fantasy povídky s názvem Rytíři a jiná havěť. A nejde vždy jen o beletrii. Čtenáři si mohou stáhnout příručku pro začínající čtenáře elektronických knih E-knihy aneb První pomoc pro začátečníky, studii věnovanou rozvoji veřejných služeb Cesta za lepším rozhraním nebo pohled do hackerské subkultury 90. let 20. století Zátah na hackery. „Do konce prázdnin máme v plánu do e-knihovny zařadit například Kult stromů v zemích koruny české od Marie Hruškové, sci-fi od Martina Koláčka, ale i dva dobrodružné romány od J. Verna,“ prozrazuje Vojtíšek. 

Reklama