Za co můžeme ušetřit
5ea2dfa1d9b02obrazek.png
Foto: Shutterstock

Kultura

Do větších položek určitě můžeme počítat kulturu, na kterou jsme mohly nyní na pár týdnů zcela zapomenout. Z průzkumů vychází, že lidé jsou ochotni utratit za ní v průměru tisíc korun měsíčně, někteří ale dokonce i dva až tři tisíce. Kina, divadla, galerie, koncerty, to vše jsme si musely na nějaký čas odepřít.

Jídlo

Restaurace fungovaly pouze některé a přes výdejní okénka. To mnohé donutilo oprášit kuchařské dovednosti a obědy vařit doma. Například smažený sýr může v restauraci stát od 90 až po 220 Kč, porce stejného jídla uvařená doma vyjde zhruba na 40 Kč. Vezeme-li v potaz, že pracující člověk chodí na obědy do restaurací každý pracovní den na polední menu, které ho bude stát v průměru 110 Kč, může ušetřit 1800 Kč. To ale není všechno, protože musíme brát v úvahu ještě občasné večeře, které si rády dopřejeme. Ti skromnější na ni vyrazí jednou za 14 dní a vyjde je i s pitím minimálně na 400 Kč.

Zábava

Zábava v podobě návštěvy barů a vináren s kamarádkami, workshopů a různých kurzů se nás momentálně také netýkala, utratit jsme za ni byly schopné i tisíc korun týdně. Dohromady jsme tedy na 3-4 tisících za měsíc.

Cvičení

Ani posilovny či taneční lekce nebyly v dostupné, a protože většina žen podobné aktivity provozuje jednou či dvakrát týdně, jsme zhruba na 1000 Kč za měsíc, přihlédneme-li k tomu, že má permanentku a vstupy a lekce jsou cenově výhodnější.

Oblečení

Každá žena to má s nakupováním trochu jinak, proto se mohou tyto propočty různit. Počítejme však s tím, že jednou za měsíc si za tisíc korun nějaký ten kousek pořídíme. I když většina značek poskytla v nouzovém stavu poštovné zdarma, předpokládáme, že vyhlídky do budoucna v nikom nevzbuzovaly nákupní horečku.

Poměrná ušetřená částka zaměstnatce, jehož se nedotkla krize = 10 000 Kč

Co s našetřenými penězi

Pravda je taková, že s deseti tisíci toho příliš nevymyslíte. Je ale dost vysoká na to, abyste ji věnovaly do osobního rozvoje, například do vzdělávacích kurzů. „Osobně obecně nepodporuji vyhazování peněz za věci, které lidé nutně nepotřebují. Nemyslím si, že je nutné mít desítky párů bot nebo mít v šatníku oblečení, které si obléknu jednou nebo i vůbec. Pořizovat si věci, které si nemohu dovolit, abych měla pocit, že žiji v luxusu nebo zapůsobila dobře na okolí, to je dle mého názoru vyhazování peněz. Investice se vyplatí do vzdělání, do cestování, do něčeho, co má přínos a pomůže se vám v životě posunout nebo si uvědomit, jaké hodnoty jsou opravdu důležité,“ radí finanční poradkyně Michaela Dušková.

Investice do zlata

Zároveň však není částka malá ani na malou investici do zlata. Investiční zlato zaznamenalo v posledních letech růst, který dokázalo nabídnout jen velmi málo srovnatelných komodit. Na zlaté investiční cihly a slitky, nejznámější zlaté investiční mince světa a nechybí ani zlaté sběratelské medaile se můžete podívat zde. Vedle omezeného emisního nákladu je jejich hlavní předností skutečnost, že jsou osvobozeny od daně z přidané hodnoty. Díky značnému potenciálu zhodnocení je investiční zlato bez DPH možným prostředkem spoření do budoucna. „Kolem investic do zlata najdete skupinu lidí, která ji bude vždy podporovat a to z mnoha důvodů a skupinu lidí, která se na ni dívá neutrálně. To znamená, že zlato má určité prvky investice, ale rozhodně nemusí být zákonitě obsaženo v portfoliích všech investorů a není to vhodný instrument na uložení 100 % volných prostředků. Investice musí být nastavena individuálně na míru dle potřeb a cílů daného klienta, a proto je dle mého názoru důležitá porada s odborníkem,“ dodává Michaela.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, nemusíte peníze zhodnocovat vůbec nebo okamžitě. Proměnit je lze také v hezkou dovolenou třeba po Čechách nebo je na účtě ponechat pro případ, že i pro vás nastanou hroší časy. Mnoho lidí se bojí nechávat peníze na bankovním účtu a zbrkle je vybírají a zašívají do matrací. Krachu banky se bát opravdu nemusíte. „Nejsem si jistá, čím je tento strach vyvoláván, ale spíše bych se bála, že mě o hotovost někdo okrade na ulici, než že banka zkrachuje a nikdy své vklady neuvidím. Ze zkušeností vím, že nedokážeme nikdy předpovědět, jaké situace mohou nastat, a myslím, že dnešní doba je toho celkem příkladem, ale bát se používat bankovní služby mi přijde trochu nadbytečné.“

Čtěte také:

Reklama