Nízkotučné! Light! Nula procent tuků! Přibývá výrobků, které lákají ke koupi podobnými nápisy, a nemálo hubnoucích je proto zařazuje do svého jídelníčku. Jenže nestačí se řídit jen tím, co tvrdí nápis na obale, je třeba brát v potaz i další věci, jako celkové složení jídla a podobně.  

Asi nejvíce se o nízkotučných výrobcích mluví v souvislosti s mléčnými produkty, konkrétně jde zejména o jogurty. Je pravda, že mnohé z nich skutečně obsahují minimum tuku, nicméně jsou tu hned dva háčky:

 - není až tak velký rozdíl, zda má jogurt jedno nebo tři procenta tuku, protože když si pak ke svačině namažete chléb sýrem, či dokonce máslem, přijmete náhle tuku mnohem víc. Nehledě už na uzeniny, které někdy obsahují  až 50 procent tuků. Hodně tučné jsou také sýry typu hermelín, romadur a camembert, které  - přepočítáno z obsahu sušiny - obsahují někdy až 30 či 40 procent tuků. Konkrétně u jogurtů proto není třeba tučnost hlídat přes míru, zvlášť když si chcete udržet váhu nebo zhubnout jen mírně. To už je důležitější, aby jogurty skutečně byly jogurty a obsahovaly deklarované živé bakterie, které mají příznivý vliv na střevní flóru.

 - nízký obsah tuku nerovná se vždy dietní jídlo. Některé jogurty nebo třeba sušenky se sice na obalech chlubí tím, že v nich na tuk skoro nenarazíte, jenže mohou obsahovat množství cukru, který rovněž obsahuje množství kalorií, navíc takových, po kterých  vám záhy vyhládne.  

Pozor je třeba si dát na jídla, jako jsou třeba dříve zejména pro svou cenu oblíbené dietní párky. Protože ty mají s dietou společný snad pouze název, kalorickou hodnotou si nezadají s párky běžnými. Jediný rozdíl je nejspíš v tom, že v nich bude větší podíl drůbežího masa, ovšem také v nich je spousta tuků.

Naproti tomu ne každá poněkud tučná potravina je nutně nezdravá, příkladem uveďme mořské ryby, například lososa. Deset deka lososa má sice více kalorií než skutečně dietní kuřecí maso, ale zároveň tělu dodá spoustu potřebných nenasycených kyselin.

             
Reklama