Miluji Tě. Jsem z Prahy. Jak se Ti daří?

Že vám to nedává smysl? Mně ano. Jsou to téměř jediné tři věty, které má bývalá spolužačka z vysoké školy umí brilantně přeložit do angličtiny. Na její obranu musím říci, že dříve dělala celé roky francouzštinu. Dnes propadá panice, že se anglicky nedomluví.

Vstup do Evropské unie - to je taková její malá noční můra. "Je to trapas, ale já vždycky začnu a tak nějak se v bůhvíjakém kursu zaseknu u bůhvíjaké lekce a je šmytec," hodnotí lakonicky už několik let svoji snahu pokořit angličtinu. Jinými slovy - zvládnout ji. "To je složité, pár slovíček a obratů umím, takže na začátku kursu, když jiní jsou na tom evidentně hůř než já, na to spoléhám a polevím," připustila Renata. "A pak jsou najednou oni kdesi vepředu a já nejsem schopná ten rozdíl už dohnat. Asi je to tím, že tu anglinu dřou hned od začátku naplno. Stačí, abych zůstala doma týden s chřipkou - a už se nechytám."

Vyzkoušela několik kursů. "Je to stres, koukat na hodinky a nervovat se, abych neprošvihla začátek lekce, takhle to bude lepší," zdůvodňovala mi, proč skončila s jazykovou školou a proč chodí na hodiny k soukromé učitelce. Jenže za pár měsíců pohořela i tady. "Víš, my jsme si padly do oka, máme stejně staré děti. Marcela také studovala pedagogickou fakultu, takže kecáme v češtině o všem možném," popsala Renata hodiny angličtiny. "Nejlepší asi bude, když si zvolím své vlastní tempo a budu samouk. A s Marcelou můžu zajít občas na kafe, aby prubla, jak mi to jde."

Od klasických učebnic s nahrávkami postupně přešla k drilovacím metodám a pak se zase vrátila ke starým knihám zpět. Učila se slovíčka, když jezdila služebně autobusem do Brna. A nejspíš se také smířila s tím, že z ní učitelka angličtiny ani tlumočnice nikdy nebude. Nevím, dlouho jsem s ní nemluvila.

Miluji Tě. Jsem z Prahy. Jak se Ti daří? Moje angličtina není moc dobrá, ale snažím se ...

Renata si rozšířila slovní zásobu. A věří tomu, že až její děti začnou chodit do školy, tak se bude učit angličtinu s nimi. A bude minimálně o jednu lekci napřed :-)

 

Reklama