Zuby. V odborných příručkách označeny jako tvrdý útvar v dutině ústní. Zdravý dospělý člověk má celkem 32 zubů. Tedy měl by mít. Pokud nemá, ale na pěkném chrupu a zářivém úsměvu mu záleží, musí platit.

Přece nechcete cvakačky

teeth

Cvakačkami je míněn umělý chrup, který si dávaly do skleniček naše babičky. Pokud nenašetřím dostatečnou finanční hotovost, můžu si zakoupit akorát tu skleničku – a do ní ponořit ony cvakačky.
Tak nějak v tomto duchu probíhal minulý týden dialog mezi mnou a mým stomatologem. Konečně jsem se totiž odhodlala řešit můj prořídlý chrup.
V rodině hodně trpíme na záněty okostice. Babičce bylo „teprve“ 46 let, když přišla o všechny zuby. Pravdou je, že lékařská odborná péče v padesátých letech byla na jiné úrovni než dnes, ale přece jen, ten věk nastal u mě právě teď a je povědomě strašidlem, které mě donutilo zaklepat na dveře stomatologické ordinace.

Usmála jsem se na sestřičku i na pana zubaře, zepředu mám zuby pěkné, tak se směju jak měsíček.
„Tak posaďte se,“ když jsem však otevřela pusu, zubař se zhrozil:
„Ženská, kde máte zuby? V tak „mladém věku“ a už Vám jich tolik chybí?“

Ano, chybí. V těhotenství jsem měla obrovské problémy se zuby a přišla o celkem úctyhodný počet stoliček. Nějak mi to nevadilo, přední zuby mám zdravé a pěkné, však to vzadu nikdo nevidí.
Při lékařských kontrolách, které byly, přiznávám, nepravidelné, mi žádný zubař řešení nenabízel, asi čekal, že začnu sama, a já nic, tak prohlédl zuby, které zbyly, a bylo po kontrole.
Jenže jak člověk stárne, mění se i tvar obličeje, pokožka a vůbec mění se i přístup k sobě samotnému. Člověk se začne více hlídat a stává se zodpovědnějším než za mlada, kdy veškerá péče směřuje jen k dětem.

Nachystejte si necelých 100 000

Po hodně dlouhé době jsem tedy šla k zubaři. Naproti našeho domu otevřeli novou ordinaci a pacienti si ji nemůžou vynachválit. Mít zubaře přes ulici není špatné, šla jsem se objednat. Napřed mi sdělili, že nové pacienty už nepřijímají, ale když zjistili, že si prakticky koukáme do oken, tak mě „ze sousedské protekce“ ještě zaregistrovali.
Péče byla absolutně dokonalá, prostředí jako v pohádce. Byla jsem jako Alenka v říši divů a žasla nad všemi těmi „bezbolestnými“ výkony a unikátními pomůckami a přístroji.

Pan zubař mi krásné opravil stoličku a zaplatila jsem 4 000 Kč. Malinko jsem polkla, no, pryč jsou časy, kdy se opravovaly zuby zdarma, ale pryč jsou také časy, kdy se dávaly hnusné černé plomby a u vrtání a čištění kanálků člověk málem zešedivěl bolestí.
Radši si připlatit a cítit se i na zubařském křesle jako v ráji.
Z ráje jsem však procitla nabídkou na implantáty.
„Měli bychom něco dělat s těmi chybějícími zuby, opravdu jste ještě mladá a stojí to za zvážení.“
„A kolik by to tak stálo?“
„Cca 18 000 až 20 000 za jeden.“

Panebože, vypočetla jsem, že by mě to stálo necelých 100 000, a hned si vzpomněla na slova Lucie Bílé v jednom pořadu, kdy říkala, že bohatý člověk se pozná podle zubů. Něco na tom bude. Jenže já bohatá nejsem, ale na druhou stranu: zuby bych chtěla mít v pořádku... kousat jako zamlada. :)
Cena mě však trochu zarazila, když jsem se ale ptala kolegyň v práci, řekly mi, že to je cena naprosto standardní. Pokud tedy nechci opravdu cvakačky, ty vyjdou levněji.

Holt za všechno se platí, i za krásu. A tak mě napadlo, že když jsem o ty zuby přišla u dětí, tak by se teď na mě mohly, coby už obě vydělávající, složit. :)

Téma dnešního dne: Zuby

 • Chodíte pravidelně na kontroly k zubaři?
 • Pociťujete tu velkou změnu stomatologického ošetření z dob našeho dětství a nyní?
  V čem podle vás nastala změna největší?
 • Řešily jste už také chybějící zuby?
 • Jste ochotna si za péči o zuby připlatit?
  (plomby, implantáty, čištění…)
 • Přijde vám cena 18 000 až 20 000 za implantát odpovídající?
 • Máte i implantáty nebo „cvakačky“?
  Nebo máte to štěstí, že máte všechny zdravé zuby?
 • Kdy jste přišla poprvé o zub? (netýká se dětských, mléčných)
 • Trpíte na záněty?
 • Bojíte se zubaře?

Téma je to velmi obšírné a já doufám, že i díky vašim příspěvkům se něco přínosného dozvíme.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

jedna ze statečných pisatelek obdrží pěkný, tematický dárek: zubní sadu Sensodyne

darek

Reklama