Aby se vám hublo ještě lépe, přináší vám příloha Hubnutí se Žena-in tabulky, které vám řeknou, kolik že energie v kilojoulech vlastně vydáváte.
Můžete si vybrat, co všechno chcete spočítat - námahu v zaměstnání, při sportování ve volném čase nebo při odpočinku, stačí vložit čas, který jste danou činností strávili. Tabulky najdete ZDE
Pravidlo je přitom jednoduché - pokud chcete hubnout, měli byste vydat více energie, než kolik jí ve formě jídla a pití přijmete. Pokud chcete zůstat na své váze, měly by tyto dvě hodnoty být v rovnováze.

Tabulky energetického příjmu a výdeje jsou ovšem jedna věc, skutečnost druhá. Zatímco ty, které vypovídají o kalorické hodnotě jídla, jsou celkem přesné a lze je brát za bernou minci, tabulky uvádějící energetický výdej jsou jen přibližné, byť se jimi také lze řídit.
Záleží ovšem na tom, kdo jakou činnost vykonává - zjednodušeně lze říci, že čím těžší člověk, tím více kalorií při dané činnosti spálí, přičemž údaje se dále zvyšují, pokud má v těle hodně svalů a málo tuků.
Je to smutné, ale je to tak - člověk s nadváhou se sice při nějaké činnosti může více unavit, ale ve skutečnosti spálí méně kalorií než stejně vážící, ovšem trénovaný jedinec. Individuální hodnoty se mohou lišit o desítky procent.

Doporučovaný denní energetický příjem při hubnutí je 5 000 až 6 000 kilojoulů (kJ). Pro srovnání, šedesátikilogramová žena pracující jako úřednice za jeden den spálí maximálně 9 000 kJ, muž ve stejné profesi 10 900 kJ, zatímco kdyby těžce pracovali, bylo by to 12 600 a 14 700 kJ.
Tyto výpočty vycházejí z takzvaného bazálního energetického výdeje, který má každý člověk, i když nedělá vůbec nic. Je třeba vzít v potaz, že právě tato hodnota je velmi individuální a záleží na vlastnostech metabolismu, i třeba na tom, kolikrát člověk hubl a nakolik si tak metabolismus takříkajíc zpomalil. Kdo chce znát svůj skutečný denní energetický výdej, musel by absolvovat měření nazvané nepřímá kalorimetrie, které nabízejí některá obezitologická centra.    O nepřímé kalorimetrii si více napíšeme příště.

 
Pokud vás zajímají podrobnosti o energetickém výdeji, najdete je na www.zdravcentra.cz