Kamarád Erik má již druhou kolii a směle by si pořídil jako rodinného společníka třetí! V pokračování Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz si budeme povídat právě o této zajímavé a oblíbené rase...

Země původu: Velká Británie
Použití: ovčácký a hlídací pes
Klasifikace podle FCI:colie

  • Skupina 1. Psi ovčáci a honáčtí (kromě psů švýcarských salašnických)
  • Sekce 1. Psi ovčáčtí
  • Bez pracovní zkoušky
  • Celý standard FCI: Kolie dlouhosrstá (klikni)

Velikost:

  • Psi: 56–61 cm v kohoutku
  • Fenky: 51–56 cm v kohoutku

Hmotnost: 20 až 30 kg
Průměrně se dožívá: 12 až 14 let
Chovatelské kluby:

Historie plemene...

Dlouhosrstá a krátkosrstá kolie jsou stejné, až na délku srsti. Předpokládá se, že plemeno vzniklo ze psů, které do Skotska přivezli původně Římané. Ti se tu křížili s místními původními typy psů. Puristé mohou poukazovat na jemné rozdíly, které se objevovaly podle toho, jak si jednotliví chovatelé vybírali svůj chovný materiál, ale skutečností zůstává, že se obě plemena velmi nedávno vyvinula z jednoho chovatelského základu a popravdě řečeno dodnes lze nalézt společné linie. Dlouhosrstá kolie je poněkud ušlechtilejší verze původní pracovní kolie - Skotského ovčáka a je šlechtěna více než posledních sto let. Mnozí jedinci jsou stále schopni se prosadit uspokojivě při práci, pokud jim je tato šance nabídnuta. Základním poselstvím je, že navzdory své kráse, je kolie pořád pracovní pes.

Vzhled psa a zbarvení...

kolie

Jde o psa největší krásy s klidnou důstojností. Žádná část těla není v nesprávném poměru vzhledem k celku. Stavba těla se vyznačuje silou a aktivitou, bez známek těžkopádnosti a jakýchkoli stop hrubosti. Výraz je nejdůležitější a je ho dosaženo pouze díky vyváženosti a perfektnímu poměru lebeční části (mozkovny) k čenichové partii, velikostí, tvarem, barvou a uložením oka, korektním nasazením a nesením ucha.

Zbarvení: Sobolí, sobolí a bílé, trikolor a blue-merle.

  • Sobolí: jakýkoli odstín od světle zlaté až po sytě mahagonovou nebo stínová sobolí. Světle slámové nebo krémové zbarvení je vysoce nežádoucí.
  • Trikolorní: převládá černá se sytými tříslově zbarvenými znaky na končetinách a hlavě. Rezatý nádech krycí srsti je vysoce nežádoucí.
  • Blue-merle: převažuje jasná stříbřitě modrá, s černým mramorováním (skvrnami). Syté tříslové znaky jsou žádoucí, ale jejich absence nesmí být penalizována. Velké černé skvrny, břidlicové zbarvení nebo rezatý nádech jak na krycí srsti, tak v podsadě, jsou vysoce nežádoucí.

Povaha kolie...

Přátelsky založená, bez jakékoliv stopy nervozity nebo agresivity. Dokonalý společenský pes, přátelský, veselý a aktivní, s dobrým vztahem k dětem a ostatním psům.

Jak o ni pečovat?

Péče o kolii není náročná, co se týče krmení. Pokud se psem sportujete, bude vyžadovat úměrné krmné dávky svému pohybu. Náročná je však péče o její srst, která vyžaduje pravidelné vyčesávání a v období línání jí máte vysloveně plný byt.

Výchova je nenáročná, co se týče poslušnosti, je ale třeba brát v potaz její citlivou povahu, která může působit trochu bázlivě.

Nadevše miluje svou rodinu, tedy svou lidskou smečku. Je to skvělý pes k dětem.

O kolii Báře jsem si popovídal s kamarádem Erikem...

Proč sis pořídil právě kolii?
První kolii jsem vyprosil na rodičích, když mi bylo asi osm nebo devět, a to pod dojmem četby „Lassie se vrací“. Když jsem o mnoho let později hledal štěňátko, nebyl důvod vybírat mezi jinými plemeny.

kolie BáraJe něčím specifická její výchova?
Myslím, že ne. Možná jsou kolie oproti jiným plemenům víc tolerantní vůči chybám ve výchově, výcviku.

Vidíš, já slyšel, že jsou hodně citlivé a nesnesou tvrdý výcvik...
Míval jsem i německého ovčáka a z toho srovnání s tím určitě souhlasím. Většina psů je hodně vnímavá vůči tomu svému člověku, ale u kolií mi připadá, nejenom že vědí, když je třeba něco špatně, ale je jim to i upřímně líto.

Čím tě nejvíc naštvala?
Většinou za to nemohla, ale z té jejich srsti se vážně špatně dostávají čumbrky, bahno a tak.

A čím potěšila?
Těžko vybrat jednu příležitost, každý pohled, každé vítání je potěšením. Jednou se opravdu na dlouho zaběhla, tak to byla radost, když jsme jí našli. To se jí mimochodem neúspěšně pokusili odchytit policisté, další den volali, ať se přijdu na služebnu vyzvednout obojek.

Po zkušenostech, pořídil by sis i potřetí kolii?
Jako dalšího člena rodiny a společníka určitě, ale kdybych hledal například hlídače, který bude doma často sám, tak jsou určitě vhodnější plemena.

Bára

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama