Kniha Co to tam mám vyvolala poprask zejména touto pasáží. Píše se v ní: „Pindík a pipinka jsou velmi citlivé části těla. Stačí se jich jen lehounce dotknout a už cítíme, jak nás to lechtá. Andrejka to dělá ráda. Když si jde do svého pokoje odpočinout, hladí si pipinku. Ví, že to může dělat, když ji nikdo nevidí.“

Prozkoumaly jsme trh s literaturou, která má děti vzdělat v oblasti sexuální výchovy.

Moje první knížka o sexu

Před několika lety bylo velké haló u našich slovenských sousedů. A to kvůli knížce Moje první knížka o sexu, která byla doporučovaná dětem od šesti let. Někteří rodiče považovali za zbytečné, aby se jejich dítka dozvídala tak podrobné informace už v šesti letech. Kritizovali zejména obrázek souložící dvojice, kde byl zobrazen penis ve vagíně a také to, že je kniha příliš podrobná. Obsahuje totiž vysvětlení erekce, pohlavního styku, prezervativu, antikoncepčních pilulek apod. Česká verze se doporučuje od devíti.

Jsem holka, jsem kluk

Naopak chválenou publikací pro děti od čtyř let je Jsem holka, jsem kluk. Je rozdělená do dvou oddílů, jedním dítě projde spolu s předškolačkou Kamilou a druhou s prvňáčkem Matějem. Ilustrace jsou velmi vkusné, ale zároveň sdělují to nejdůležitější. Nezapomíná se ani na lásku a city.

Petr, Ida a miminko

Také vydání knihy Petr, Ida a miminko se neobešlo bez rozporuplných reakcí. Zatímco jedni ji chválí, druzí ji považují za příliš odvážnou. Kniha je koncipovaná formou komiksu a rodiče v ní svým dětem vypráví, jak to chodí. Povídání o včeličkách a čápech ale nečekejte. Takto vypadá rozhovor mezi maminkou a její sedmiletou dcerou.

Maminka: „Když se spolu objímáme, tak si přeju, aby se tatínkův penis dostal do mé pochvy.“ Dcera: „A tatínek to taky chce?“
Maminka: „Ano, oba to chceme. A jde to snadno, protože v tu chvíli je moje pochva poddajná a vlhká.“

Knihu momentálně seženete v antikvariátech.

Jak jsem přišel na svět

Chválenou publikací vhodnou podle maminek pro ty nejmenší je kniha Jak jsem přišel na svět. Je poměrně zdrženlivá, takže se hodí opravu pro zvídavé předškoláky, kteří přicházejí se sexuální výchovou do styku vůbec poprvé. Nechybí totiž slovní obraty typu, že tatínek zasadí do maminky své semínko. K pojmenování pohlavních orgánů volí autorka kolíček pro muže a štěrbinku pro ženy. Starším dětem ji ale rozhodně nedávejte, spíš by se u ní pobavily, než vzdělaly.

Mluvíme o sexu

Dobrou volbou je podle všeho také série knih Mluvíme o sexu. Jednotlivé díly jsou totiž odstupňované podle věku dítěte. I když ani tato kniha se nevyhnula kritice, že díl pro nejmenší je až příliš podrobný. První díl je pro děti ve věku 4 až 6 let, druhý pro děti ve věku 7 až 9 let a třetí 10 až 13 let.

Titeufova sexuální výchova 

Světem dospívání, hygieny, sexu a rodičovství v knize provádí komiksová postavička jménem Titeuf a někdy poněkud svérázně. V knize se dítě setká například s pojmenováním dívčích prsou vata, mandarinky, melouny a balóny. Publikace je určená puberťákům (od 9 do 13 let), ale spoustu věcí je v ní vysvětleno s nadsázkou, kterou by děti nemusely pochopit.

Například tento rozhovor:

První postavička: „Gynekolog kouká celý den na nahý ženský.“
Druhá postavička: „Jak dlouho se to musí studovat.“
Třetí postavička: „Blééé a fujtajbl.“

Vulgární a nemístné vyjadřování postaviček je v knize opakované.

Pokud svou ratolest nechcete odbýt knížkou, ale zároveň nevíte, jak o citlivém tématu mluvit, inspirací vám může být kniha Děti a jejich sexualita, rádce pro rodiče a pedagogy. Její autoři jsou spolupracovníci Linky bezpečí.

Kdy je podle vás čas začít mluvit o sexu? A máte tip na nějakou knížku?

Foto: Svojtka.cz, Martinus.cz, Albatrosmedia.cz, antikvariat-olomouc.cz

Čtěte také:

Reklama