Nike představuje novou kolekci tří modelů běžeckých bot Nike Free, které umožňují pohyb nohy přesně tak, jak si příroda přála.

Po 11 letech, kdy Nike Free představovaly populární sérií běžeckých bot, přichází Nike s novými členy do této rodinky. Patří mezi ně Nike Free 3.0 Flyknit, Nike Free 4.0 Flyknit a Nike Free 5.0. Jedná se o další krok směrem k využití přirozeného pohybu nohy a těla běžce - ne tím, že by přidali více funkcí, ale zdokonalením designových prvků, které poskytují běžci jedinečný běžecký zážitek.

Nike

Hlavním cílem kolekce bylo přepracování svršku, tak aby byly boty dostatečně pružné. Sportovci si pak mohou vybrat ze tří možných variant.

  • Nike Free 3.0 Flyknit: Tento model poskytuje nohám nejpřirozenější pohyb. Je tvořen pohodlným systémem Flyknit a 4 mm podrážkou v oblasti paty.
  • Nike Free 4.0 Flyknit: Vzduchové pérování a přirozený pohyb nohy podpořený tvarovatelným systémem Flyknit na svršku boty, doplněný 6 mm podrážkou.
  • Nike Free 5.0: Model poskytující nejvíce pérování je doplněn svrškem a 8mm podrážkou.

Počáteční koncept kolekce Free vznikl v roce 2001 z postřehů legendárního atletického trenéra, který inspiroval návrháře Nike k vytvoření bot, které budou napodobovat pocit bosého tréninku a zároveň poskytovat běžcům dostatečnou ochranu a podporu. S rokem 2015 se Nike designéři opět vrací k principu méně je více, kdy se boty dočkaly odstranění několika vrstev a švů. Konečný výsledek je tak o síle nohy nikoliv boty.

Nike

5 důvodů, proč méně je více s novou kolekcí běžeckých bot Nike Free.

1. Přirozeně pružná podešev

Nike Free jsou vytvořeny na základě výzkumu, tak aby umožňovaly noze být blízko k zemi a pohybovat se přirozeně. Údaje ukazují, že se nohy při běhu nepohybují v dokonalé přímce. I když je tělo v pohybu vpřed lineárně, nohy mají tendenci při dopadu na zem mírně vybočovat. Šestihranné flex drážky na podešvi všech tří Nike Free běžeckých bot poskytují větší rozsah pohybu a nechají nohy, aby se samy přizpůsobily povrchu.

2. Svršek podobný ponožce

Vytvoření nových funkcí ve většině případů znamená přidání vrstev, švů a zvětšení celkového objemu boty. To vše jsou problémy, které často vedou ke tření. Více materiálů představuje menší flexibilitu a nepřirozený pohyb. Nike Free 3.0 Flyknit a Nike Free 4.0 Flyknit nemají prakticky žádné švy. Jsou tvořeny jednodílnou technologií Nike Flyknit. Oba modely se přizpůsobí tvaru nohy a poskytují běžci dostatečnou podporu. Technologie Nike Flyknit umožňuje návrhářům přidávat pružnost, podporu a prodyšnost přesně tam, kde je potřeba.

Nike Free 5. jsou oproti předchozím modelům trochu jiné.  Boty se mohou pochlubit plnohodnotnou konstrukcí, která přináší bezproblémové pohodlí, flexibilitu a lehkost při běhu.

Nike

Všechny tři modely se vyznačují technologií Flywire, která botu nezatěžuje a poskytuje silnou podporu kolem středu chodidla a nártu.

3. Lehkost a pružnost

Technologie Nike Flyknit je zdárným příkladem, že méně znamená více. Natahovací svršek je z odolné příze, která obemkne tvar nohy a dodává jí flexibilitu a podporu. Zároveň je bota velmi lehká a prodyšná. Touto technologií se pyšní modely Nike Free 3.0 a Nike Free 4.0.

Běžci, kteří se rozhodnou pro model Nike Free 5.0 budou i přes chybějící celopřízový svršek překvapeni z lehkosti boty, která se především vyznačuje technologii Flywire.

4. Podpora paty

Zatímco některé běžecké boty těží z technologie strukturované plastové paty v zadní části boty, Nike Free 3.0 Flyknit využívají k podpoře paty právě technologii Flyknit. Nike Free 4.0 Flyknit mají v oblasti paty non-strech přízi, která poskytuje větší stabilitu a podporu. S touto technologií dosáhnout běžci zcela přirozeného pohybu.

5. Méně odpadu

Technologie Nike Flyknit není jen o snížení hmotnosti bot. Pokročilý výrobní proces mimo jiné snižuje i množství odpadu. Inovační výrobní proces snížil odpad o téměř dva miliony liber - což odpovídá zhruba trojnásobku hmotnosti největšího dopravního letadla na světě. Technologie tak poskytuje maximální sportovní výkon s minimálním dopadem na životní prostředí.

Nike

The Nike Free 4.0 Flyknit and Nike Free 5.0 jsou dostupné od 2. dubna 2015.

Více informací najdete na stránky www.nikeinc.com.

Reklama