Obuv Nike Free 3.0 Flyknit, Nike Free 4.0 Flyknit a Nike Free 5.0 představuje v oblasti přirozeného pohybu největší pokrok řady Nike Free od roku 2004, kdy byla řada představena.

„Nejdůležitější nejsou boty – nejdůležitější jsou nohy.”

Kolekce běžecké obuvi Nike Free roku 2014 se zaměřuje na výkon a vychází z filozofie kouče a spoluzakladatele společnosti Nike Billa Bowermana. Bowerman vždy tvrdil, že návrh obuvi by měl respektovat přirozený pohyb. Jeho přesvědčení inspirovalo designery, jejichž filozofie designuje založena na konceptu přirozeného pohybu a myšlenku revoluční nové řady běžeckých bot Nike Free, která byla představena v roce 2004.

Nike

O deset let později posouvají technologické a konstrukční pokroky hranice designu obuvi ještě dále a výsledkem jsou boty Nike Free 3.0 Flyknit, Nike Free 4.0 Flyknit a Nike Free 5.0.

 „Po 10 letech nepřetržitých inovací se nám podařilo dosáhnout revolučního pokroku v tom, jak tyto boty fungují,“ říká Rob Dolan, ředitel designu obuvi Nike Running. „Těžíme z nových technologií a principů přirozeného pohybu, a díky tomu jsme schopni běžci dát takovou možnost pohybu nohy, jaká by dříve byla nemyslitelná.“

Klíčový průlom je výsledkem vyhodnocování údajů v laboratoři výzkumu sportu společnosti Nike, využití postřehů atletů a studia nohy v pohybu. Běžci se sice pohybují vpřed lineárně, jejich nohy se však v dokonale rovné linii nepohybují – spíše mají tendenci při kontaktu se zemí mírně rotovat. Tým návrhářů si byl vědom toho, že pružnost ve více směrech je klíčovým faktorem, má-li být dosaženo přirozeného pohybu i při běhu v botách. Proto v kolekci roku 2014 představuje tři nové prvky, které patří k nejpodstatnějším vylepšením od roku 2004, kdy byla řada Nike Free uvedena na trh.

ŠESTIÚHELNÍKOVÉ OHEBNÉ DRÁŽKY 

Údaje získané laboratoří výzkumu sportu společnosti Nike a postřehy atletů pomohly vyvinout vůbec první podešev společnosti Nike, která se vyznačuje vzorem šestiúhelníkových ohebných drážek. Tyto drážky zaručují ohebnost ve více směrech a pomáhají noze běžce volně se pohybovat ve všech směrech.

ANATOMICKÝ TVAR 

Anatomicky lépe tvarovaná oblast paty je navržená tak, aby mírně rotovala, jakmile se atletova noha dotkne povrchu. Tento přístup k designu obuvi inspirovaný tělem se zaměřuje hlavně na napodobení tvaru nohy a snaží se noze i celému tělu umožnit pohybovat se přirozeně.

TECHNOLOGIE NIKE FLYKNIT 

Ultralehký svršek Flyknit u modelů Nike Free 3.0 Flyknit a Free 4.0 Flyknit přinášípodporu a tvarované přizpůsobení. Svršek pevně drží nohu nad podrážkou s nízkým profilem a doplňuje flexibilitu platformy Nike Free, díky čemuž se noha může pohybovat ve všech směrech volněji. Technologie Flyknit umožňuje designérům přesně navrhnout oblasti pružnosti, podpory a prodyšnosti a také bezešvou integraci podpory Nike Flywire právě tam, kde je to potřeba.

Běžci si v rámci této řady mohou vybrat požadovanou úroveň flexibility a těsnosti kontaktu se zemí. Obuv Nike Free 3.0 Flyknit nabízí nejvyšší flexibilitu a čtyřmilimetrový sklon od paty k přední části chodidla, obuv Nike Free 4.0 Flyknit nabízí flexibilitu a vyšší tlumení s šestimilimetrovým sklonem a obuv Nike Free 5.0 s osmimilimetrovým sklonem je zlatou střední cestou mezi přirozenou flexibilitou a tradiční běžeckou botou.

Na NIKEiD si běžci mohou upravovat vlastnosti modelů Nike Free 4.0 Flyknit a Nike Free 5.0 dle svých představ a měnit svršek i podešev boty tak, aby dosáhli optimálního přizpůsobení a výkonu. Každou ze čtyř možností – Nike Free 4.0 Flyknit iD, Nike Free 5.0 iD, Nike Free 5.0 Flyknit Hybrid iD (svršek boty Nike Free 4.0 Flyknit zkombinovaný s podešví boty Nike Free 5.0) nebo Nike Free 4.0 Hybrid iD (svršek boty Nike Free 5.0 zkombinovaný s podešví boty Nike Free 4.0) – lze prostřednictvím unikátní barevné palety a vlastního nápisu na jazyku boty přizpůsobit osobnímu vkusu a potřebám.

Modely Nike Free 3.0 Flyknit, Nike Free 4.0 Flyknit a Nike Free 5.0 jsou dostupné na webu Nike.com a na prodejnách jsou již od 3. dubna.   

Reklama