Pětatřicetiletá Věra zažívá v práci neuvěřitelný příběh. Když jsme téma probírali na redakční poradě Zena-in.cz, shodli jsme se na tom, že nám z toho jde až mráz po zádech. Přesně takto by totiž mohl začínat nějaký šílený hororový film.

Věra pracuje skoro deset let v jedné velké firmě. Pomalu šplhala nahoru po žebříčku pozic, ale protože není žádná ranařka, jež by šla přes mrtvoly, brzy se její postup zastavil. Ale nevadilo jí to. Práce ji bavila, a když dostala k ruce svou vlastní asistentku, byla naprosto nadšená, že jí ubude rutinních úkonů, které jí jen zabíraly čas a neodpovídaly úplně její kvalifikaci.

twins

S mladou holčinou, Alenou, která jí měla pomáhat, si od začátku padly celkem do oka. Netrvalo dlouho a probíraly spolu i osobní věci, staly se z nich zkrátka přítelkyně, spojenci v relativně dravé společnosti.

Věra Aleně poctivě vysvětlovala, co a jak, občas i nad rámec toho, co by Alena potřebovala vědět. „Však jsme často u vínka po pracovní době rozebíraly ty nejintimnější věci z partnerského života, tak proč bych jí nemohla říct pár pracovních know how,“ vysvětluje své chování Věra, která dnes ví, že to bylo přece jen příliš.

V zimě Věra upadla ošklivě na lyžích a její zdravotní stav vyžadoval dočasnou neschopnost.Alena mě ujistila, že se nemusím bát, že vše zařídí, ať si jen odpočinu,“ vzpomíná Věra na dny, kdy neměla ani tušení, co se chystá. „Denně se mnou věci konzultovala e-mailem a po telefonu, zdála se velmi pečlivá a každý hovor neopomněla zakončit větou, že jsem skvělá a že dělá jen to, co se ode mě naučila,“ popisuje situaci Věra se smutným úsměvem, který prozrazuje, jak naivní byla.

Plynuly dny a zdraví se zlepšovalo. Věra se rozhodla, že překvapí kolegy a cestou od doktora je v práci navštíví. Těšila se, že možná zajdou i na oběd, uvědomila si, že jí jejich společnost už celkem chybí. Když nakoukla do své kanceláře, čekal ji šok.Nejdřív jsem myslela, že jsem se spletla a vešla do špatných dveří. Pak mi hlavou blesklo, že je třeba Alena nemocná a někdo tu zkrátka jen zaskakuje,“ líčí neuvěřitelnou situaci Věra, která místo Aleniných blonďatých vlasů, které nosila v délce po ramena, viděla dlouhou havraní hřívu.

  • Až pak jí došlo, co možná věděla už po nahlédnutí do dveří, jen se jí to zdálo logicky nepřijatelné.

Ty vlasy, které zahlédla, jí totiž byly povědomé. Vypadaly přesně jako ty její. „Jen s tím rozdílem, že já je tak nosím už léta, trvalo dost dlouho, než mi narostly, kdežto Alena si je nechala prodloužit a nabarvit na stejnou barvu, jako mám já,“ vysvětluje podrobnosti Věra, jež dodává, že zůstala stát s otevřenou pusou přesně tak, jak se to popisuje v knihách.

Nezmohla se zkrátka na slovo. Zato Alena hned vstala a přicupitala se šťastným výrazem v obličeji. Teprve teď si naše hlavní hrdinka prý uvědomila, že její asistentka má dokonce stejný střih kalhot (džíny s rozšiřujícími se nohavicemi), který má Věra ráda, a také pletený svetr velmi podobného vzoru, jenž jí visí někde ve skříni.

Ohledně změny se ovšem nezmínila ani Alena. Dělala jakoby nic a štěbetala, co je v práci nového, a jak pokročili s projektem. Věra jí ještě zpitoměle poděkovala za to, že ji tak dobře zastoupila, a jako ve snách odjela domů. Tam si vzala prášek a na chvíli uvěřila, že jde o nějakou halucinaci.

Nešlo. Navíc po návratu do práce zjistila, že si Alena chytře zaháčkovala všechny Věřiny bývalé kolegy. Chodí s nimi na obědy, vypráví historky, které znala od Věry, a používá také její oblíbená rčení.

Když nedávno na Věru vyjel nejvyšší šéf, Alena na ni spiklenecky zamrkala a řekla, že to s šéfem vyřídí, že on na ni dá. „Věřili byste tomu?“ ptá se Věra, která si v práci připadá jako páté kolo u vozu a musí snášet nejapné poznámky typu „to jsem si nikdy nevšiml, jak vy dvě jste si podobné, to je ale náhoda, to se na osobním oddělení vyznamenali.“

To mám pak chuť s nimi zatřást a zakřičet, že je všechno jinak,“ uzavírá své vyprávění Věra, která uvažuje, že dá v práci výpověď, jen se v dnešní nejisté době bojí, zda by sehnala odpovídající místo. „Je ovšem možné, že ji co nevidět stejně dostanu. Jsem totiž tak trochu nadbytečná, všichni řeší věci jen a jen s Alenou,“ která pohazuje umělými vlasy a boduje znalostmi, které jí Věra naučila.

Co se bude dít dál?

Přečtěte si také:

Reklama