Máme jeden hezký vánoční zvyk, na Štědrý den dopoledne chodíme do lesa dělat zvířátkům Vánoce.

Když byly děti malé, tak už týden před Vánoci vyráběly pro zvířátka různé dobroty a ozdobičky. Z kaštanů nebo žaludů navlečených na niti byl řetěz na vyhlédnutý stromek, z kukuřice se dělali panáčci a panenky, z řepy Řepánek - vyřezala se pusinka a očička, z mrkvičky Mrkváčci - nařízla se tak, aby měla ručičky a nožičky.

Do malých květináčků navlečených na provázek jsme nasypali různá semínka, doprostřed píchli větvičku, zalili rozpuštěným tukem a nechali ztuhnout, byly z toho vánoční zvonečky pro sýkorky. Z kaštanů děti udělaly zvířátka a figurky.

Hlávka zelí ozdobená senem jako vlasy, s žaludy jako očička, s nosem z mrkvičky nebo petržele byla Zelňáček. Na Štědrý den dopoledně jsme se vypravili do lesa s velkými taškami plnými dobrot pro zvířátka, vyhlédli si nějaký stromeček a nastalo zdobení.

Na stromeček se musely rozvěsit ozdoby, mrkvičky, petržele, jablíčka, tvrdý chleba nebo housky, květináčky pro sýkorky. Pod stromek do sněhu, a když nebyl, tak do trávy, rozestavily děti Betlém z tvrdého chleba, zapíchaly mrkvičky, petržele, jablíčka, Řepánky, kukuřičné panenky a panáčky, Zelňáčky. 

Kolem vysypaly zbytky kaštanů, žaludů a tvrdého chleba, na zelný list vysypaly ovesné vločky a ptačí zob.
Pak ještě zvířátkům zazpívaly koledy nebo řekly básničky a mohlo se jít domů. 

Tenhle zvyk dodržujeme dodnes, jen s tím rozdílem, že děti jsou už velké, už dávno nevyrábějí Řepánky, Zelňáčky a další, prostě jen na Štědrý den jdeme do lesa a připravíme zvířátkům hostinu. 

Hezký den všem.

Sirikit


Milá Sirikit, úžasný vánoční zvyk :-)! I za zvířátka, která obdarováváte, Vám přeji krásné vánoční svátky.
Reklama