Také se vám vybaví tato věta, kterou vyslovila mladinká Audrey Hepburnová v nestárnoucím filmu Prázdniny v Římě, který, ač černobílý, je pro toto město trvale tou nejlepší reklamou? Pokud pojedete poprvé, nadchnete se tak, že se tam budete chtít vracet jako my. Jedna moudrá věta totiž říká, že vám na prohlídku Říma jeden život stačit nebude…

Asi na tom něco bude, o památky tu totiž zakopáváte téměř na každém kroku. A výhoda? Jsou soustředěny na relativně malé ploše, takže zdatní turisté vše zvládnou po svých. Vybrali jsme pro vás zajímavosti o těch nejpůsobivějších a přidali i méně známá, ale přesto pozoruhodná místa, která by vám neměla uniknout. Pojďme se jimi pokochat a povyprávět si jejich příběhy…
5afd55c710940obrazek.png
Koloseum vás ohromí svými kolosálními rozměry

Kde jinde začít než u památky, která je symbolem a zároveň největším magnetem Říma? Tak jako při každé návštěvě Paříže se jdete ujistit, že Eiffelovka stále stojí na svém místě, nemůžete v samém centru Říma opomenout Koloseum, tento gigant, který den co den přitahuje davy turistů…

5afd5665cdff5obrazek.pngSíla, moc, utrpení…  Snad právě tato slova vás napadnou při vstupu na toto neobyčejné místo.
Staří Římané rádi sledovali bitky mezi gladiátory, zápasy s divokými šelmami či bitvy lodí v oválných amfiteátrech. Tím největším a nejslavnějším bylo Koloseum vybudované v letech 72 až 80 po Kristu. Uvádí se, že se do něj vešlo až 70 000 diváků, kteří seděli podle svého společenského postavení, jen zlomek míst byl k stání. Tuto podívanou často daroval císař veřejnosti, návštěvníci proto mnohdy platili jen symbolické vstupné. A vstupenkou byl malý kovový žetonek s označením sedadla.


První císař, který se her zúčastnil jako gladiátor, se jmenoval Commodus (161–192). Kdopak byl tento odvážlivec? Na rozdíl od svého slavnějšího otce Marca Aurelia žádný génius! Vládnutí ho moc nebavilo. Ačkoli nabyl slušné znalosti v řečtině a rétorice, raději sportoval. Své vladařské povinnosti z pohodlnosti přenechával jiným. A velice se bál o svůj život! Ostatně v Římě nebyly atentáty ničím neobvyklým a on s tím měl své zkušenosti.

5afd560a2fe14obrazek.png
Osvětlené Koloseum má kouzlo i v noci

Co však Commoda nejvíce fascinovalo? Zápasy gladiátorů! Ti nejlepší dosáhli stejné popularity jako dnešní filmové hvězdy. Jen „práci“ měli krapet nebezpečnější. Neustále jim hrozila smrt. Obecenstvo po krvi doslova žíznilo. Když poraženého gladiátora odnášeli z arény, na důkaz, že je skutečně mrtvý, jej několikrát udeřili kladivem! A ještě k tomu popálili kovovým prutem. Hrůza…

Císař Commodus tuto krvavou zábavu miloval a v roli gladiátora prý vystoupil sedm set třicet pětkrát! Jeho soupeři byli v podstatě bezbranní. Nesměli císaře zranit, a tak bojovali s tupými zbraněmi. Commodus je většinou v aréně ušetřil, ale při cvičných soubojích se prý vůbec nekontroloval.

5afd563a6b8beobrazek.png
Pohled do útrob gigantické stavby

Na počátku svého panování získal Commodus velkou popularitu. Brzy si začal namlouvat, že je bohem, a podle toho se i choval. Barvil si vlasy zlatým prachem. Vedle Kolosea stála tehdy obrovská bronzová socha císaře Nerona. Commodus jí nechal vyměnit hlavu za svoji a k nohám jí přidal lva. Takto se srovnával se samotným bájným hrdinou Heraklem! Skončil ovšem neslavně. Stal se pro své okolí natolik nebezpečným, že jej - pro jistotu - otrávili. Jed, který mu podala jeho milenka Marcia, sice zafungoval, nicméně císař se probral a vyzvracel ho. Proto musel nastoupit profesionální zápasník Narcissus a dílo dokonat. Císaře uškrtil!
5afd564deffd4obrazek.png
Pohled na Koloseum z Památníku Viktora Emanuela II.

Ale vraťme se ještě na skok ke Koloseu. Název se pro tento amfiteátr oficiálně začal používat teprve kolem roku 1000. Je nejspíš odvozen od oné kolosální dvacet metrů vysoké sochy císaře Nerona. Nacházela se v jeho blízkosti. Osud měla barvitý. Ještě dřív, než si ji Commodus přetvořil k obrazu svému, prohlásili ji za sochu boha Helia. Kolos sice skončil v propadlišti dějin, nicméně výraz kolosální už ze slovníku nezmizí.Koloseum je nejnavštěvovanější historická památka v Itálii. Ročně přitáhne asi šest milionů turistů. Jeho ředitelka Alfonsina Russo plánuje velké změny a přála by si, aby začalo znovu sloužit i veřejnosti, nejen turistům. Již dříve se tu konaly koncerty pro charitativní účely - vystoupil tu například Andrea Bocelli, Elton John nebo skupina Aerosmith. A tak plánuje další koncerty a společenské akce.

5afd56ce78cd7obrazek.png
Typická atrakce před Koloseem

A ještě jedna zajímavost z nedávné historie:
Možná si pamatujete, že když proběhlo 7. 7. 2007 v Lisabonu vyhlášení Nových sedmi divů světa, ze sedmdesáti sedmi navržených uspěla mezi sedmi vyvolenými jen jediná evropská památka: římské Koloseum. Hodnotilo se na základě ankety, jíž se zúčastnilo více než 100 milionů lidí z celého světa!

Foto: Wikipedie (Commodus) a Jiří Lády (ostatní)

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama