Zjednodušeně můžeme říct, že kolagen funguje jako jakési přírodní lepidlo, které drží tkáně pohromadě. Kdykoli se v lidském těle objeví nějaké poškození, kolagen ho pomůže vyřešit. Mnohé výzkumy naznačují následující pozitivní účinky kolagenu.
5d820b9c7b552obrazek.png

Pro lepší pleť

Kolagen hraje důležitou roli při posilování pleti, hydratuje a dodává jí pružnost. Tím, že člověk stárne, produkuje jeho tělo méně kolagenu. A to už po oslavě dvacátých narozenin! Důsledkem toho je tvorba vrásek a suchá pokožka.

Pro zdravější klouby

Kolagen je také důležitou výživou pro klouby. Chrání je a působí jako prevence degenerativních kloubních onemocnění. Stejně tak působí na kosti, které mají s rostoucím věkem tendenci řídnout.

Pro pevnější svaly

Kolagen má rovněž potenciál posilovat svalová vlákna a stimulovat jejich růst po cvičení. K tomu jsou ovšem potřeba ještě další výzkumy.

Pro krásnější vlasy a nehty

Také vlasy a nehty obsahují kolagen. Čím je ho více, tím jsou krásnější, pevnější a lesklejší.

Háček se vždy najde

Zní to skvěle, že? Ale má to háček. Je to skutečnost, že každé lidské tělo funguje a reaguje trochu jinak. Dost možná se vám po kolagenových suplementech zlepší pleť a klouby, ale záruku zkrátka nedostanete. Tělo si totiž samo určí, jestli a kam přesně kolagen pošle, tedy zda to bude na vrásky, do kostí nebo někam jinam.

Pokud se rozhodnete kolagen vyzkoušet, dbejte při výběru konkrétního produktu na to, aby obsahoval nejlépe jen jednu položku, a sice právě kolagen. Jeho účinnost se znásobí v kombinaci s vitaminem C.

Jednou z možností je i to, že do jídelníčku zařadíte potraviny, které mohou tvorbu kolagenu stimulovat. Jde například o vývary z kostí, ryby, maso, vaječné bílky, fazole či kešu ořechy. I v tomto případě však není jisté, jestli se kolagen dostane tam, kam má a zda mu žaludeční kyseliny neznemožní přístup k vaší pleti.

V kosmetice se nevyplatí

5d820cbd394f9obrazek.pngKromě kolagenových doplňků stravy existují na trhu také pečující krémy s jeho obsahem. Problém je ovšem v tom, že molekuly kolagenu jsou příliš velké, aby překonaly kožní bariéru a dostaly se dovnitř. V některých produktech je sice výrobci zmenšili, ale ani to nepřineslo kýžený efekt. To, co se ovšem kolagenu v kosmetických produktech nedá upřít, je schopnost hydratace. Zabraňuje ztrátě vody a pokožka je díky němu hladší a jemnější. Vrásky ovšem nevyplní.

Čtěte také:

Reklama