Foto: Shutterstock
Jde o přirozenou záležitost, přesto existují situace, kdy je pocení přinejmenším nepříjemné. Mokré koláče v podpaží nesluší nikomu a sebevědomí nezvýší ani obava, že kromě vlhkých stop zaznamenají ostatní také nepříjemný zápach, který s pocením úzce souvisí.
Pocení je běžný fyziologický proces, jehož prostřednictvím dochází k regulaci tělesné teploty. Vděčíme za něj potním žlázám umístěným ve spodních vrstvách kůže. Existují dva druhy potních žláz, ekrinní a apokrinní, přičemž druhé v pořadí způsobují charakteristický nakyslý odér, unikátní pro každého jedince. |
Pocení je individuální záležitost
Obvykle se snažíme pocení eliminovat, někdy ale jako by šlo o boj s větrnými mlýny. Zvlášť v teplém a dusném počasí, anebo v okamžicích, kdy se fyzicky či psychicky necítíme úplně fit. Existují i lidé, kteří se přirozeně potí víc, a nemusí nutně jít o osoby s nadváhou. Míra vyprodukovaného potu souvisí i s pohlavím, počtem a aktivitou potních žláz, se složením stravy, druhem a množstvím vypitých tekutin, podobně jako s materiálem oblečení, které nosíte, a dalšími aspekty. Abyste pocení ukočírovali, existuje řada více či méně známých způsobů.
Dostatečná hygiena je samozřejmost, používání antiperspirantů, případně deodorantů obvyklá záležitost. Rozdíl mezi nimi je v tom, že antiperspiranty zabraňují samotnému pocení (blokují potní kanálky), deodoranty jen eliminují zápach. Mnoho antiperspirantů zároveň obsahuje i deodorant. Kamenem úrazu bývá obsah hliníkových solí, parabenů či alkoholu, které některé výrobky tohoto druhu obsahují – a ne každému to vyhovuje. |
Foto: Shutterstock
Vydejte se přírodní cestou
- Vyzkoušejte kamenec, minerální kámen s lehce svíravým účinkem, který je vhodný nejen pro tradiční holení. Tento čistě přírodní produkt má mimo jiné i schopnost zastavit drobná poranění. Důležité ale v souvislosti s pocením je, že neucpává póry, optimalizuje tvorbu potu a neutralizuje zápach. Jde o levné, jednoduché a neinvazivní řešení.
- Skvělou zbraní proti obtížnému pocení je i jablečný ocet. Stahuje póry a při pravidelném používání působí dlouhodobě. Používá se s předstihem, ideálně před ulehnutím do postele. Inkriminovaná místa (nejčastěji podpaží) jednoduše potřete nasáklým vatovým tamponem. Nechte přes noc působit a ráno proveďte běžnou hygienu. Během dne se díky stahujícím účinkům octa budete potit méně.
- Vynikajícím přírodním prostředkem je i šalvěj lékařská. Bylinka oblíbená v lidovém léčitelství, která mimo jiné působí i proti nadměrnému pocení. Její listy obsahují třísloviny, které vývody potních žláz stahují. Pravidelným pitím šalvějového čaje zoptimalizujete pocení kdekoli na těle; bylinka je účinná nejen v podpaží, uleví také při pocení dlaní nebo nohou.
- Především v souvislosti se zvýšenou potivostí nohou je známá dubová kůra. Obklady (ideálně dvakrát denně – ráno a večer) z jejího nálevu jsou proti pocení účinné, lze je nicméně využít i na jiné části těla. Připravit si můžete i vlažnou koupel se silnějším odvarem.
- Skvěle poslouží také levandule, oblíbená aromatická bylinka hojně využívaná v kosmetice i přírodním léčitelství. V souvislosti s eliminací tvorby potu můžete využít bylinný odvar k potírání problematických míst, anebo si vyrobit domácí levandulový pudr. Smíchejte hrstku kukuřičného škrobu s rozdrcenými levandulovými kvítky a několika kapkami esenciálního levandulového oleje. Nechte několik hodin odležet a můžete používat. Naneste vždy jen lehkou vrstvu na problematická místa.
- Podobně bude působit i kombinace kukuřičného škrobu a jedlé sody. Jde o přirozeně absorbující látky účinné proti bakteriím. Směs v silnější vrstvě naneste do suchého podpaží a nechte cca 30 minut působit. Poté opláchněte, aby nedošlo k podráždění pokožky.
- V souvislosti s pocením existují také problematická jídla a nápoje. Máte-li s pocením potíže, vyhýbejte se silně kořeněným pokrmům, zpozorněte u indické či thajské kuchyně, kde jsou častými ingrediencemi zázvor, chilli, pepř nebo kari. Podobně na potivost působí také vysoce průmyslově zpracované potraviny s obsahem nadměrného množství chemických látek včetně glutamátu sodného. I oblíbená káva, resp. kofein, podněcují vyšší potivost, podobně i energetické nápoje. Naopak vhodné jsou třeba potraviny bohaté na draslík (například brambory, brokolice nebo rajčata).
- Dbejte také na materiály, ze kterých je ušito vaše oblečení. Čím více umělých materiálů, tím více vyprodukovaného potu.
Čtěte také:
- Nedostatek železa nám bere energii i náladu, jeho přemíra může i zabít. Ideální množství závisí na věku i pohlaví
- Výsledky průzkumu na téma závislost: Jídlo, čokoláda, kouření a sociální sítě spolu s mobilním telefonem obsadily pomyslná první místa
Zdroje: thompsontee.com, healthline.com
Nový komentář