Hrad Trosky je jedním z nejnavštěvovanějších hradů v České republice. Tato památka je zasazena do malebné krajiny Českého ráje, který se stal ostrůvkem klidu a pohody s nádhernou přírodou.


Se stavbou hradu bylo započato koncem 14. století (asi kolem roku 1397), tedy v době, kdy se mýtus o nedobytnosti hradů začal rozplývat v dýmu prvních dělových výstřelů. Hrad stojí mezi dvěma čedičovými homolemi a má dvě dominantní věže, které se jmenují „Baba“ a „Panna“ (protože je prý nepřístupná). Hrad si prožil svůj rozkvět, ale později chátral a stala se z něj zřícenina. Teprve pozdní romantismus 19. století objevil znovu zapomenutou zříceninu. Pro svůj tajemný vzhled se stal inspirací mnoha básníků a malířů.


Pod Troskami je údajně tajná chodba, která podle legend ústila u podzemního jezera. Vzhledem k tomu, že na hradě není žádná studna, by mohla být tato teorie pravdivá. Tajná chodba měla také vést k ještě tajnějším dveřím, kde se ukrývaly poklady. Ty měli schovávat loupeživí rytíři. Nedaleko od hradu jsou skály, kde jsou jeskyně, ze kterých se klikatí tři tajemné chodby.


Pokud chcete cestovat po vlastech Českých, hrad Trosky určitě stojí za návštěvu. Je opředen tajemstvím a stojí v krásné krajině. Správci hradu vám poskytnou výklad celé historie hradu a upřesní všechny legendy a pověsti, které se k Troskám vztahují. Jestli se budete chtít pod hradem ubytovat, určitě vám nabídne nocleh nějaký útulný penzion v okolí. Taková noc pod Troskami může být pro děti dobrodružný zážitek!