642eb9ceaeae6seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Kokosová voda z mladého kokosu chutná výborně, ale za pár korun ji seženete pouze v cizích krajích (v Thajsku například za 20 Kč). Můžete si ji ale dopřát v plechovkách, plastu nebo tetrapaku i u nás, v těchto obalech je dovážená a jednoduše ji dnes seženete téměř v každém supermarketu.

Hydratace
Kokosová voda dokáže krásně hydratovat tělo. Pokud vám nechutná samotná voda, klidně jí můžete nahradit právě tou kokosovou. Můžete ji pít kdykoliv během dne a zejména v létě přijde vhod, kdy jsou vysoké teploty a vy se chcete osvěžit a doplnit tekutiny. Doporučujeme pít vychlazené z lednice, pochutnáte si. Vyzkoušejte nápoj i na kocovinu, dokáže ji dobře zmírnit nebo se jí zbavit.

Zdravá pleť
S dehydratací souvisí i suchá a napnutá pokožka. Pití kokosové vody může vést k jejímu zavodnění a tomu, že se budete moci těšit z její zářivosti. Některé vody mohou být obohaceny o vitamín C nebo kolagen, přičemž oba pomáhají s udržením zdravé a pevné pleti.

Zdravotní benefity
Studie ukazuje, že pravidelné popíjení kokosové vody může snižovat cholesterol. Jiná studie zase dokazuje, že tento nápoj může snižovat hladinu cukru a pomáhat tak lidem s diabetem. Voda z kokosu může pomoci i v případě, kdy vás bolí hlava nebo jste nemocní. Doplníte tekutiny, minerály a dodáte tělu potřebné živiny. Je výborná při léčbě průjmu, kdy je obzvlášť důležité pít.

image.jpg
Foto: Shutterstock

Přírodní iontový nápoj s málo kaloriemi
Kokosovou vodu mají v oblibě sportovci, protože díky minerálům (elektrolyty) obsažených v nápoji je vhodná jako doplnění tekutin při sportu. Jde zejména o draslík, hořčík, sodík a vápník. Zároveň je nízkokalorická, takže se hodí i pro ty, kteří chtějí zhubnout, protože 240 ml obsahuje 60 kalorií, z toho je 94 % vody a velmi málo tuku. 

Pozor na přidaný cukr
U kokosové vody se vyplatí číst složení, v některých jsou totiž přidané sladké složky, které vodu mění z nízkokalorické. Na druhou stranu je to zdravější varianta extrémně sladkých nápojů, jako jsou džusy, cola apod. 

Zdroj: Studie 1, Studie 2Healthline, Mayoclinic, Webmd, Goodhousekeeping, Cyto