Tento roztomilý název patří rostlince, se kterou jste si jako malé děti určitě hrály i vy. Postranní srdíčkové lístky rostlinky se malinko natrhly, aby visely převisle dolů a kokoška pak „hrkala“ jako dětské hrkátko. Už víte?

kokoška

Roste téměř všude

Kokoška, pastuší tobolka, lidovým názvem také pastýřská kapsička, mošna nebo srdíčka, je v současnosti rozšířená po celém světě. V Česku roste na polích, na rumištích, v zahradách, na skládkách, najdeme ji také na okrajích cest nebo chodníků. Za původní oblast jejího výskytu se označuje Středomoří.

Nenápadná rostlinka

Kokoška pastuší tobolka je lysá nebo řídce chlupatá, nenápadná bylina dorůstající do výšky 20 až 60 cm. Lodyhy jsou většinou jednotlivé, jednoduché a přímé. Má drobné bílé květy se čtyřmi korunními lístky, které rozkvétají od zdola nahoru. Kvete od časného jara až do podzimu. Při teplých zimách si dokáže udržet květy dokonce po celý rok. Plodem rostlinky jsou typické srdčité a kožovité tobolky se semeny.

Léčivý plevel

Ačkoliv je kokoška pastuší tobolka brána jako plevel, jde o významnou léčivou bylinu. Kvetoucí nať se sbírá po celou dobu vegetace, největší účinek má její sběr však v období od dubna do června.
Nať se může sušit ve stínu i na slunci, pokud použijeme umělé teplo, nesmí teplota přesáhnout 40°C. Suší se v tenkých vrstvách, usušená nať se pak skladuje v uzavřených nádobách, nebo v papírových pytlících.

Vnitřní využití kokošky pastuší tobolky

kokoškaNejvýznamnějším účinkem kokošky na lidský organismus je schopnost zastavovat krvácení. V minulosti byla mimo jiné důležitým lékem proti chrlení krve. Sušená a na prach drcená kokoška se pro léčebné účely často přidávala do červeného vína, nebo se v něm povařila, a nápoj se podával nemocnému po dávkách. Dnes ji používáme spíš ve formě čaje (nálevu nebo odvaru).
Kokoška pastuší tobolka má také velký vliv na zmírnění silného menstruačního krvácení a bolesti.
Pro zastavování vnitřního krvácení se dnes již víceméně nepoužívá, nebo jen pod přísným dohledem specialisty.
Dalším účinkem kokošky je také schopnost oboustranně regulovat krevní tlak, zlepšovat krevní oběh a stimulovat srdeční činnost.
Čaj z kokošky léčitelé doporučují také při zánětech močového měchýře a k dezinfekci močových cest.
POZOR: V žádném případě by ho však neměly užívat těhotné ženy, protože zvyšuje stahy hladkého svalstva a může vyvolat předčasný porod.

Recept na čaj z kokošky pastuší tobolky:
1 lžička sušené drogy na 250 ml vroucí vody
přelijeme a necháme 5 -10 minut odstát nebo krátce povaříme a přecedíme
Čaj užíváme po lžících nebo doušcích, rozdělený na menší dávky během dne. Denní dávka by neměla překročit 1 šálek čaje, jinak může dojít k předávkování.

kokoška

 Vnější využití kokošky pastuší tobolky

Dříve se prášek z drcené sušené kokošky používal jako zásyp na čerstvá krvácející poranění kůže.
Odvar ve formě obkladu nebo rozmačkané čerstvé rostliny se přikládal také na rány či na pohmožděniny. Při krvácení z nosu se doporučovalo namočit kus látky do čerstvé šťávy z kokošky a zasunout do nosní dírky. Dnes nám tyto praktiky mohou připadat poněkud směšné, ale v případě nouze mohou být velmi užitečné.
Odvar z kokošky pastuší tobolky můžeme aplikovat také jako ústní vodu při krvácení dásní, nebo jako kloktadlo při bolesti v krku. Sedací koupele s přídavkem odvaru dokážou zmírňovat vnější hemoroidy a zastavovat krvácení v této oblasti.

Kokoška pastuší tobolka v lidových pověrách

Tak jako každá bylinka, tak i kokoška pastuší bylinka má své místo v lidových pověrách. Jedna z nich uvádí, že právě ono „hrkání“ zmíněno na začátku tohoto článku, pochází ze strachu z polednic a lesních víl. Ty se prý zaženou tím, že se kokoškou s natrženými srdíčkovými lístky točí tak rychle, až její „zvuk“, neboli hrkání, zažene tyto ženštiny tam, kam patří.

Použitý zdroj: www.lecive-bylinky.cz a Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990

Přečtěte si také:

Reklama