Je prokázané, že vůně je nejsilnější vjem, ten nejzapamatovatelnější! Možná, že se mi v tu chvíli vybavila nějaká podprahová vzpomínka, když jsem totiž otevřela láhev s tímto božským pitíčkem, ihned mě napadlo, takhle to asi nějak voní v ráji… Po kokosu. Já sama kokos přímo zbožňuji, a v tomto časovém úseku si duše i tělo žádá jeho zvýšenou dávku.
5ba392217ab6bobrazek.jpg
Jako vždy jsem při kokosovém opojení hledala širší souvislost a opět došla k velkému překvapení. Kokos je totiž skvělým léčivem i zásobárnou životodárných látek.

Tato informace byla známá obyvatelům naší planety dokonce již před čtyřmi tisíci lety!

Podle různých pramenů je kokos neuvěřitelně výživný a bohatý na vlákninu, vitamíny a minerály. Na ostrovech v Pacifiku je dokonce považován za všelék, a proto jej původní obyvatelé nazývali stromem života. Používá se k léčení mnoha obtíží, z hlediska moudrosti přírodních lidí i poznatků dnešní vyspělé medicíny kokos pomáhá při léčení:

 • astmatu
 • bronchitidy
 • plešatosti!
 • popálenin
 • nachlazení
 • zácpy
 • ledvinových kamenů
 • podvýživy
 • nepravidelné, či bolestivé menstruace
 • bolesti zubů
 • žaludečních potíží

5ba393c4b33e1obrazek.jpgJe skvělý také jako prevence před zánětem kloubů, při anémii a také jako podpůrný prostředek k zachování zdravé prostaty a při mnoha dalších souvisejících potížích.

Kokosový olej má podle léčitelů nesporné uzdravující schopnosti, pro svou antibakteriální a antivirovou podstatu. Podle některých pramenů kyselina laurová (jedna ze složek kokosového oleje) se nachází v mateřském mléce! A funguje výborně i při zánětlivých nemocech střev a vředů.
Olej z tohoto na pohled nevzhledného ořechu, který dávní španělští dobyvatelé nazývali opičí tvář, je také vynikající kožní krém, jenž lze aplikovat od hlavy až k patě každý den. A není ničím novým i jeho použití pro vaření. Kokosové mléko je skvělou alternativou pro lidi s potravinovou intolerancí na mléko. Ale nejen to, kokos je po ananasu dalším exotickým plodem, které pomáhají tělu rychle spalovat tuky a zároveň mu dodávají potřebnou energii. Konzumací tohoto plodu můžete ovlivnit i svůj vzhled, jelikož má moc udržovat vlhkost v pokožce.

5ba393d19703aobrazek.jpgZajímavou informaci jsem při podrobném studování kokosu našla také o kokosové vodě. Je to čirá tekutina, nacházející se uvnitř mladých ořechů a je sterilní! Má složení téměř identické jako krevní plazma a za druhé světové války se v Pacifiku používala v případě velké nouze jako transfúze a cenný zdroj plazmy pro zraněné vojáky.

Kokosová voda z mladých ořechů  dále obsahuje proteiny, karbohydráty, nasycené tuky, vápník, křemík, fosfor, hořčík, draslík, síru, vitamíny B1, B2, B6, B3 a C.

Když jsem načerpala všechny tyto objevné informace o kokosu, musela jsem své tělo pochválit, že si prostřednictvím chuťových buněk požádalo o tento zázrak. Zároveň jsem si vzpomněla, jak jsem před časem potkala kamarádku, která vypadala opravdu skvěle. V obličeji téměř žádné vrásky a pleť měla… no, jak se říká, jako dětskou prdýlku. Ptala jsem se jí tehdy, jestli byla na plastické operaci, a ona na to, že tak vypadá od doby, co se začala mazat právě kokosovým olejem. Tak jsem zase musela pochválit svůj mozek a jeho paměťové centrum za tuto vzpomínku a budu tedy kokosu užívat na rub i líc.
5ba3942993a8cobrazek.jpg

Čtěte také: