K

Ještě než se otevře hrad Kokořín, můžete využít klidu před turistickou sezónou a projít se kokořínským údolím. Tenhle zvláštní a trochu ponurý kraj vás nepřestane udivovat. Nejen svou bizarností pískovcových skal, ale i nádhernou lidovou architekturou.

Hrad Kokořín zná asi každá z vás. I já jsem ho několikrát navštívila. Kdysi se školou a pak po mnoha letech v rámci rodinného výletu. Ano, je krásný, úžasně zachovalý a turisticky atraktivní. A co teprve ty nádherné výhledy do okolní krajiny, která byla kdysi mořem?  

Tentokrát nebyl mým cílem hrad, ale to, co se skrývá v jeho podhradí. A věřte, že o zážitky chudší rozhodně nebudete. Naopak. Zvláště, pokud jste, (jako já), obdivovatelem lidové architektury, zejména roubených staveb.

Tolik pokladů lidové architektury, které skrývají kokořínské vesničky, snad nikde jinde v Čechách nenajdete.

Na výlet jsem sice vyrazila v ne zrovna ideální den, poprchávalo a bylo zataženo, ale to možná ještě více umocnilo tu zvláštní, lehce pochmurnou romantiku této údolní krajiny. Bizarní skalní útvary s vytesanými sklípky a k nim přitisknuté chalupy čekající na letní sezonu.

Všude ticho, pusto a prázdno, až máte dojem, že jste tady úplně sami. Většina chalup slouží (bohužel?), už jen k rekreaci, ale občas zahlédnete kouř z komína, který dává tušit, že tady ještě přeci jen někdo bydlí.

Jako třeba ve Vidimi. Návštěva téhle malé údolní vesničky nebyla tak úplně náhodná. Kdysi dávno tady „chalupařil“ můj děda, ale tu „chaloupku“ jsem dodnes znala jen ze starých zažloutlých fotografií.

Když se mi naskytla příležitost se sem podívat, neváhala jsem. Je tady nádherně a vůbec se dědovi nedivím, že tady pobýval rád. Je to přesně ten pravý kout pro romantické duše. Trochu smutný, trochu opuštěný, ale svým způsobem magický.

Takže, milé čtenářky, až se někdy vypravíte na Kokořín, třeba na jeho noční návštěvu ZDE, zkuste vyrazit dřív a jít se projít tichými kokořínskými vesničkami. Určitě nebudete litovat.

A jak vidíte, na počasí nezáleží.

Znáte Kokořínsko? Jak se vám tam líbí? Napište nám

Čtěte o dalších méně známých, ale krásných místech:

Reklama