Mám dítě budit na kojení, když je spavé a u kojení usíná?

Děti, které jsou spavé, je nutné na kojení budit. Miminko má pít alespoň 8–10krát denně. Jelikož tvorba mléka závisí na četnosti kojení a jeho množství klesá při nedostatečném a krátkém kojení, doporučuje se přikládat novorozence 12–15krát denně, a to na dobu od 5 do 40 minut. Dítě se techniku kojení teprve učí, a proto potřebuje delší dobu na získání potřebného množství mateřského mléka. Při usínání během kojení zkuste vyměnit prs za druhý nebo miminko mezi výměnou nechat odříhnout nebo i přebalit. Děti, které se nedají ke kojení vzbudit, můžete před krmením vysvléci a otřít mokrou žínkou. Nepoužívejte dudlík, ten by potlačil potřebu kojení a ovlivňuje i způsob sání.

Teprve v průběhu 4. až 6. týdne po porodu si miminko vytvoří v krmení pravidelnost, ale stále má být kojeno dle své potřeby, každé dítě má jiný rytmus sání a u starších dětí se délka přiložení zkracuje.

 

Při kojení mi vytéká do mléka krev z trhlinek na bradavkách. Kojím přes klobouček. Nevadí to?

Chápu, že máte obavy z kojení, pokud z prsu z trhlinek vytéká krev a dítě ji polyká. Kojení přes klobouček váš problém jen zhorší. Chyba je opět ve špatné technice kojení. Děťátko neodstavujte a pokuste se spojit co nejdříve s laktačním poradcem, který opraví techniku sání.

Prozatím kojení začínejte u prsu, který je méně bolestivý, a před kojením prs prohřejte teplým obkladem. Pro změkčení a lepší vytvarování bradavky a pro správné přisátí dítěte postačí odstříkat jen trochu mléka, např. do pleny. Zkoušejte kojit bez kloboučku a upravujte polohu při kojení tak, aby krvácející trhlinka byla v koutku úst. Neomezujte dítě při kojení ani v jeho délce. Bradavky a dvorce v době mimo kojení ponechte co nejčastěji volně na vzduchu a ošetřujte po kojení mateřským mlékem a hojivou mastí na prsa, lanolinem.

Krev, která se dostane do žaludku dítěte, neublíží. Nicméně je pravdou, že při vyšetření pediatrem může být výsledek zkreslený díky příměsi vaší krve ve stolici nebo zvratcích dítěte. Je nutné daný problém co nejdříve vyřešit.

 

Mám tříměsíčního syna. Dosud byl hodný, hodně spal a budil se jen ke kojení. Teď se dožaduje krmení co hodinu, pláče, nespí. Mám slabé mléko?

V tomto věku, ale také v 3 až 6 měsících, se většina maminek bojí, že mají řídké mléko. Miminka mají období rychlého růstu (období růstového sportu) a podvědomě cítí větší potřebu pít. Proto se dožadují kojení i v době, kdy dříve spaly. Jde o normální projev chování dítěte a ne o slabé mléko. Kojte dál dle jeho potřeby, během kojení prsa i několikrát vystřídejte, tím podpoříte tvorbu mateřského mléka a situace se po několika dnech zlepší. Čím častěji bude děťátko u prsu a ten se více vyprázdní, tím více se mateřského mléka vytvoří.

 

Je nutné po kojení mléko odstříkat, aby se prsy vyprázdnily?

Není to nutné po každém kojení, ale v některých situacích je nutné mléko odstříkat. Odstříkání mléka po kojení je nutné při jeho nadbytku v prsou nebo při jeho nedostatku, aby se tvorba mléka podpořila. Také při zadržování (retenci) mléka, případně před kojením pro uvolnění bradavky a dvorce, když je prso velmi nalité mateřským mlékem.

 

Mám krmit v pravidelných intervalech, např. po 3 hodinách? Jak dlouho bych měla kojit při jednom krmení?

Četnost kojení by se měla řídit potřebami dítěte. Pokud kojíte ze dvou prsů u jednoho sezení, je důležité kojit z jednoho prsu déle.

 

Magdalena Mikulandová –Kniha Nejčastěji kladené otázky a odpovědi – Těhotenství, porod a šestinedělí