Kojící matka má podle zákona vyhrazený placený čas na to, aby dítě nakojila nebo aby odsála mléko, takže může plně využít výhod dlouhodobého kojení. S dnešními odsávačkami je navíc velmi snadné získat během krátké pracovní přestávky mléko, pokud se s děťátkem „nedomluvíte“ na tom, že nastal čas krmení. Pro zaměstnavatele přináší delší období kojení velké výhody:
Rozhodující argument je ten, že děti živené mateřským mlékem jsou prokazatelně méně nemocné než ostatní děti. Kojící matka proto v následujících letech mnohem méně chybí na pracovišti (kvůli nemoci dítěte nebo kvůli návštěvám s dítětem u lékaře) než kolegyně, které nekojily tak dlouho.
Právní nárok na přestávky na kojení je zákonem určen do jednoho roku a tří měsíců dítěte, ale ve druhém roce života už za normálních okolností vlastně nejsou zapotřebí, protože kojení se pak většinou omezuje už jen na jedno nebo dvě krmení denně a ta obvykle nespadají do pracovní doby. Přestávky na kojení se započítávají do pracovní doby a poskytuje se za ně náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Je lepší na pracovišti kojit, nebo odsávat?
Jen matka, která si může zařídit návštěvy dítěte na pracovišti nebo náhodou bydlí v těsné blízkosti pracoviště, může zákonem zaručené přestávky ke kojení skutečně využít k tomu, aby dítě přiložila k prsu. S trochou štěstí se však možná dají v blízkosti pracoviště najít jesle nebo paní na hlídání, kde by pak bylo možné dítě nakojit před pracovní dobou i po ní a také v době polední přestávky. Samozřejmě by bylo nejvhodnější dítě během pracovních přestávek kojit; není-li to však možné, mléko se místo toho odsává a děťátko ho dostává následující den z lahvičky.
To, jak často se musí odsávat, závisí na věku a stravovacích zvyklostech dítěte. V zásadě se odsává v obvyklých časech krmení, tedy tak často, jak by dítě za normálních okolností pilo z prsu, popřípadě tak často, jak nyní dostává pít z lahvičky. Automaticky tak získáte tolik mléka, kolik bude děťátko přes den potřebovat. Budete však klidnější, když si pro jistotu pořídíte menší zásobu zmrazeného mateřského mléka navíc. Ve třetí kapitole si přečtete všechno potřebné o odsávání a skladování mateřského mléka a rovněž o krmení dítěte odsátým mlékem.
Dítě nakojte, jakmile přijdete z práce domů. Denní program si uspořádejte tak, aby vám nic nebránilo si tyto společně strávené chvilky plně a v klidu užít. Vyrovnáte tak přechodné odloučení během dne a ztrátu navyklého tělesného kontaktu s dítětem. Děti, které tento kontakt příliš postrádají, se v noci často více dožadují prsu.
Odmítá dítě zpočátku přijmout prs, když ho chcete po práci nakojit? Některé děti to dělají, protože jejich matka voní jinak, než jsou zvyklé, nebo proto, že mléko chutná trochu nezvykle. Po tělesné námaze totiž mateřské mléko obsahuje více kyseliny než obvykle. V takovém případě pomůže, když se osprchujete a sníte nějakou potravinu obsahující vanilku – za hodinku dvě bude všechno zase v pořádku.
Zařiďte si někde nerušené místo k odsávání a udělejte si maximální pohodlí, abyste se mohla uvolnit. Budete-li se přitom dívat na fotografii svého děťátka a ze sluchátek poslouchat svou oblíbenou hudbu, nebude to „kýčovité“, nýbrž to skutečně napomůže „spuštění“ mléka. Také přitom nezapomeňte pít.
Zdroj: Vivian Weigert - Všechno o kojení, nakladatelství Portál
Nový komentář
Komentáře
gerda: Spolužačka kojila ve škole a taky to šlo, dítě jí několikrát denně manžel vozil. Nedalo se nic dělat, nemohla si dovolit přerušit studium na další rok a docházka ve většině předmětů musela být 100 %.
gerda: Kuš, babo!
gerda: já jsem si syna vozila do práce, ale je pravda, že nepracuji v továrně, takže mi nikdo nestanovoval pracovní dobu ani přestávky na kojení.
Nyotaimori: i ty budeš jednou haranty potřebovat (i ty cizí), aby ti bylo z čeho vyplácet důchod.
Nyotaimori: no pokud jí to bude stát do 13 let financovat, proč né? Já osobně bych klidně byla pro, mám-li mluvit za sebe. Jenomže.... zelený je strom života a z jednoho platu rodinu ani ty tvé "šklebany" neutáhneš...
Tento paragraf byl v zákoníku práce už v padesátých letech (dost možná i dřív), kdy se péče o dítě považovala za překážku v budování světlých zítřků a kdy mateřská byla šest týdnů nebo tři měsíce (přesně nevím). A já zpátečník byla ráda, že už jsme měly mateřskou půl roku a do dvou let dítěte jsme mohly zůstat doma. Práce z domova tenkrát nebyla možná, dnes bych ji asi využila, abych neztrácela kvalifikaci. Ale nelituji ani vteřinu z toho času, který jsem s dětmi doma prožila, i když nejsem zrovna klasická mamina pečující o blaho svých potomků až do roztrhání těla.
Nyotaimori: Právě jsi se ocitla velmi nízko v potravním řetězci
Já si myslím, že ten zákon je taková úlitba a tiše se předpokládá, že nebude příliš využíván. Chtěla bych vidět, kdyby se matky třeba jen na týden domluvily, že do toho půjdou... chtěla bych to vidět. Něco jako stávka (má dokonce nějaké jméno, už nevím), při které se v zaměstnání do detailu dodržují veškeré bezpečnostní předpisy. A způsobí to kolaps.
Bóbika: ono to jde asi opravdu sporadicky. Někdo prostě nemůže přerušit jednání, zastavit autobus, zavřít trafiku....Ale zkus v parlamentu dát návrh, že se to zruší a to bude masakr!
dneska jsem jak když uteču ze zvláštní školy,omlouvám se za ty hrubky,ale někdo mi asi vyměnil hlavu a ruce
záleží jaký matka má zaměstnání někde je klid ,žádný fofr,a když to jde tak proč ne,na rod.dovol.jsou prd peníze,každej se snaží trošku něco přividělat...
Majdinka: no právě - měla to za rohem.
opravdu si myslím, že tohle bude využívat zlomek žen. Je to veliká překážka v normální práci - když si představím takovou úřednici za přepážkou ( pokud chci vybrat úplně běžné zaměstnání jako vzor) - fakt to nevidím dobře.
Věrulinka: Souhlasim s tebou,preci se rika,ze co dite z tebe vypije,to mu zustane.A to i ta nervozita a stres u kojeni.
Já také ne,kde je hygiena,klid při kojení a ne se nervovat,honem,já musím pokračovat v práci.
gerda: A jde to. Kamarádka to takhle měla, do práce to měla ¨3 minuty, manžal přijel, nakojila, odjel... Ovšem při představě, že matka je např. vlaková průvodčí...
Já si to zkrátka neumím organizačně představit - už jenom to neustálé rozepínání a zapínání oděvu, vlastní kojení, čekání na to, až si dítě odříhne - nevím, co by to bylo za andělského zaměstnavatele, aby tohle všecko toleroval. I když je to v zákoně. Myslím si, že takhle to zvládne málokterá. Snad jenom ta, která má pracoviště doma.