Kojení je to nejúžasnější, co může matka svému dítěti i sobě dopřát. Pokud se tedy pro kojení rozhodne. Nezastírám, že začátky jsou krušné, nezlehčuji ničí rozhodnutí pro umělou výživu, každého věc. Přesto všechno, když se vám podaří vaše dítko kojit, vězte, že jsou to okamžiky nádherné a nezapomenutelné. Mezi vámi a dítětem vytváříte silné, láskyplné pouto. Avšak kojení není jen o tom. Přináší s sebou také spoustu komplikací a asi jen málokterá maminka může říct, že pro ni bylo jen krásné a pohodové.

Pokud překonáte velmi bolestivé začátky, případné záněty prsou a mastitidy, stáváte se adeptkou na dlouhé kojení. S ním je však spojeno dodržování spousty pravidel. Ze své stravy musíte vyloučit příliš kořeněná jídla, nadýmavé potraviny i citrusy, které mohou u kojenců vyvolat vyrážku. Stejně tak, jako přemýšlíte u jídla, musíte přemýšlet také při onemocnění.

Při běžném onemocnění, jako je viróza, chřipka nebo angína, nemusíte přerušovat kojení. Mýtus o tom, že vaše mléko není v této době pro kojence vhodné a plnohodnotné, byl již dávno zbořen, takže nepropadejte panice a klidně dál své dítě kojte. Avšak nepouštějte se do samoléčby.

Ne všechny léky, sirupy a prášky jsou totiž vhodné pro kojící matky. Napadne vás, že si přeci stačí přečíst příbalový leták. Ano, souhlasím, ale také se ve jménu těch maličkých přimlouvám za to, abyste stejně své rozhodnutí konzultovala s lékařem. Zvláště pokud není v letáku o laktaci ani zmínka.

Naopak musím zase ze své vlastní zkušenosti říct, že ani pouze na lékaře není radno se spoléhat. Pamatuji si, že jsem kojila a měla angínu. Paní doktorka mi koukla do krku a šmahem předepsala antibiotika. Samozřejmě, že jsem hned přispěchala s informací o tom, že kojím, ale bylo mi sděleno, že tato antibiotika jsou vhodná pro kojící matky.

Jsem od přírody člověk nedůvěřivý a razím si heslo důvěřuj, ale prověřuj. Takže jsem si nejprve přečetla leták a s hrůzou jsem zjistila, že léky nejsou vhodné nejen pro děti do dvanácti let, ale ani pro těhotné a kojící ženy. Zavolala jsem tedy na linku kojení, kde s nehraným šokem zavrhli nejen lék, ale i danou paní doktorku. Lékařku jsem vyměnila a virózu léčila pomocí přírodní medicíny.

Nemusíte se však teď bát všech léků. Spousta z nich se s kojením velmi dobře snáší a nemusíte mít strach, že by nějak ovlivnily miminko. Lékaři navíc upozorňují, že do mateřského mléka se dostane jen zlomek léčiva.

Nemá smysl přestávat kojit ve chvíli, kdy k vám rýma nebo kašel dorazí. Miminko jste totiž kojila již v inkubační době a ono tedy do styku s viry přišlo. Přesto při léčbě musíte být opatrnější než kdokoliv jiný, takže jak na zimní nemoci?

Nachlazení

  • udělejte si lipový čaj ke snížení horečky, heřmánek pomůže od bolení v krku. Vincentka v nosním spreji zase uvolní dýchací cesty. Z bylinek vynechejte mátu a šalvěj, protože brzdí tvorbu mléka. Na léčbu bolavého krku můžete beze strachu použít jitrocelový sirup. Pijte také teplé mléko s medem a lžičkou másla.

Chřipka

  • nepodceňujte ji, antibiotika nejsou potřeba při klasickém průběhu. Ale určitě nastolte klidový režim, držte se v teple a hodně odpočívejte. Na bolestivé klouby a horečku můžete použít bez obav Paralen.

Angína

  • Tady zpravidla nastoupí antibiotika, ale taková, která jsou pro dítě šetrná.

Přes všechna možná opatření jste nucena přerušit kojení? Ani teď nemusíte ztrácet hlavu. Pokud chcete laktaci udržet a po skončení léčby opět začít kojit, odstříkávejte. Miminko převeďte na nezbytně nutnou dobu na umělou výživu, kterou podávejte pomocí kapátka nebo lžičky.

Kojíte? Jak se rovnáte s nachlazením? A jaké léky vám předepisují lékaři? Kontrolujete jejich rozhodnutí? Svěřte se nám…   


6. bůh obchodu, řečníků, vynálezců, podvodníků, zlodějů, cestovatelů, atletů
Reklama