V minulém dílu jsme s naší laktační poradkyní Hanou Strejčkovou probírali důležitost přípravy na kojení v období očekávání miminka. Dnes se ocitáme na porodním sále. Proč je tak důležité první přiložení dítěte k prsu maminky? Co je to „zlatá hodina života“? To všechno se dočtete v následujícím dílu, který jsme nazvali Porod

Představme si vyjukanou prvorodičku, které se v tu chvíli „vykouřily“ z hlavy veškeré znalosti získané na předporodních kurzech, od kamarádek či laktačních poradkyň. Chce být u porodu sama bez manžela, či blízkých, a najednou je v tom sama. Co je pro ni v tento okamžik nejdůležitější?

Rozum musí dát stranou a nechat se volně unášet na vlně mateřských hormonů, které ji přivedou až k porodu. Měla by důvěřovat zdravotnickému personálu, který se v tu chvíli snaží pro ni a její miminko udělat to nejlepší. I když se mnohdy může zdát nepříjemný, rozhodně to není programové.

Pokud je to jen trochu ze zdravotního hlediska matky a novorozence možné, přiloží jí ihned po spontánním porodu miminko na břicho a nechají ho přisát se k prsu. To je pro miminko i maminku velice důležitý okamžik – první setkání po tolika měsících čekání a zvědavosti, jaké bude moje dítě a jaká bude moje máma?

Dnes už je to běžný postup…

kojeníAno, pokud nenastanou komplikace, miminko se přikládá do 30 minut od porodu, je-li nějaký problém, přikládá se co nejdříve, jak je to možné. Ne nadarmo se však první hodině po narození říká „zlatá hodina života“.

První kontakt snižuje u miminka porodní stres, u maminky pak pomáhá překonat bolesti (a např. se vyplavují i endorfiny, které ji zahrnou pocitem štěstí a radosti) a dítě je i překvapivě velmi aktivní, hledá matčin prs, a když ho nalezne (někdy to dokáže i samo, nebo s dopomocí), tak ho nejprve olizuje, ochutnává, čichá k němu, pak se pokusí přisát a pije první kapky kolostra-mleziva. Tento počáteční kontakt by měl v ideálním případě trvat nejméně dvě hodiny a první kojení by mělo trvat tak dlouho, dokud novorozenec nepřestane sát a nepustí sám prs.

Navíc, když je kojení zahájeno již na porodním sále, kojení se rychleji a úspěšněji rozvíjí. I díky tomu, že dítě vnímá hned po narození svět jako láskyplný, sytící, teplý a bezpečný, má motivaci dále při kojení spolupracovat.

Ne všechny porody proběhnou přirozeně, mnohdy se musí přistoupit k císařskému řezu a celkové anestezii maminky. Co potom?

Potom záleží na zdravotním stavu miminka a ochotě personálu. Pokud je císařský řez naplánovaný (ať v celkové, nebo v epidurální či spinální anestezii), může se maminka poradit a domluvit s porodní asistentkou předem, zda by bylo možné miminko přiložit k prsu, i v případě, když ona o tom kvůli celkové anestezii nebude vědět.

A pak je velmi prospěšné, aby si vzal dítě do náruče (nebo na nahou hruď) otec. Kojení sice nezastoupí, ale pokračuje v tělesném a sociálním kontaktu s novorozeným děťátkem. A to potřebuje cítit teplo, bezpečí, lásku, jemné doteky, slyšet známý hlas rodiče a také vyhledává oční kontakt, pohled tváří v tvář.

Když je první kojení, první kontakt odložen na pozdější dobu, nebo až na druhý den a miminko je odneseno, tak stejně ve svých prvních chvílích života hledá matku a její prs: například otáčí hlavu, rozhlíží se, otvírá pusinku, vyplazuje jazýček, může i více plakat a strkat si pěstičku do pusinky a sát ji. Všechny aktivity pak vykonává do vyčerpání, dokud neusne s pocitem zklamání a úzkosti. Proto je hodně důležité, aby i po císařském řezu nechali dítě pochovat tatínkem (nebo někým blízkým). Pak dítě usne s pocitem uspokojení a bezpečí.

Tak teď už vím, že přiložení je důležité z hlediska psychiky, ale určitě i z hlediska tvorby mléka. Jak přesně funguje ten mechanismus?

Přiložení dítěte bezprostředně po porodu je také pro tělo matky signálem, že dítě se narodilo živé a že je nutné mu zajistit potravu, tj. po prvním přiložení do dvou hodin po porodu narůstá hladina dvou, pro tvorbu a uvolňování mléka nejdůležitějších, hormonů prolaktinu a oxytocinu. Už nikdy nebude v průběhu celého období kojení vyplavení prolaktinu při kojení tak významné jako právě v prvních minutách po porodu.

Čtěte také:

Kojení začíná už těhotenství

Kojení a kouření. Jak se to rýmuje?


Pokud máte, milé ženy-in, nějaké dotazy ohledně kojení, pište je pod heslem KOJENÍ na adresu:

redakce@zena-in.cz, nebo do diskuze pod tento článek.

Reklama