62909b55a6b2acl.jpg
Foto: Shutterstock

Nová studie zveřejněná v odborném magazínu Journal of the American Heart Association přišla se zjištěním, že kojení může u matek v pozdějším životě snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice. Toto zjištění je založené na srovnání dvou skupin žen. Těch, které porodily a kojily, a těch, které porodily, ale nikdy své dítě nekojily. První skupina měla ve srovnání s druhou o 11 % nižší riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, o 14 % nižší riziko vzniku ischemické choroby srdeční, o 12 % menší riziko mrtvice a také o 17 % nižší riziko toho, že na následky kardiovaskulárního onemocnění zemřou, pokud už se u nich tedy vyvine.
 
Vědci z Velké Británie a Španělska se dále zabývali tím, jaký vliv má kojení na rozvoj poporodní deprese. Výsledky studie následně zveřejnili v magazínu Maternal and Child Health a opět hovoří ve prospěch kojení. Ženy, které kojily, měly totiž o 50 % nižší riziko, že se u nich poporodní deprese rozvine.
 
Dalším zdravotním přínosem kojení může být podle studie publikované v Science Translational Medicine snížení rizika rozvoje diabetu druhého typu.
 
Zatímco některým ženám jde kojení samo, jiné s ním trochu bojují a existují také ženy, kterým nejde vůbec. Důležité je nevzdávat snahu hned po prvním neúspěšném pokusu a v případě potřeby mít v záloze laktační poradkyni. Ženy, které kojit zkrátka ani po opakovaných pokusech nemohou, by na sebe ovšem neměly být přísné, neměly by si tuto skutečnost vyčítat a srovnávat se s ostatními. Každé tělo je jiné a jinak reaguje.

Zdroje: Journal of the American Heart Association, Maternal and Child Health, Science Translational Medicine, Very Well Family
 

Reklama