feed

Možná si vzpomínáte, že asi před rokem se na sociální síti facebook strhla bitva mezi kojícími matkami a těmi, kteří neměli chuť dívat se na jejich obnažená ňadra. Nakonec vyhráli ti, kterým se fotky nelíbily. Označili je za pornografické a dosáhli zákazu zveřejňování a také odstranění kojících fotek. Díky bohu na mě v kyberprostoru žádná cizí ňadra neútočila. Normálně bych se k tomu nevracela. Kdyby…

Měla jsem se sejít s kamarádkou na pražském hlavním nádraží. Chtěla mi ukázat svůj nejnovější přírůstek do rodiny. Budiž jí přán. Jenže jsem záhy viděla víc, než jsem chtěla. Už z dálky jsem ji spatřila sedět uprostřed zaplněné haly s tričkem vytaženým k bradě, rozepnutou podprsenkou, kterak během kojení vystavuje na odiv své ňadro. „Sis mohla na to kojení někam zalézt. Počkala bych tady,“ říkám možná trochu neomaleně namísto pozdravu. „A proč? Mně to nevadí,“ ohradila se. „Tobě možná ne, ale lidem okolo to třeba je nepříjemný,“ snažila jsem se nabídnout pohled z druhé strany. „Jako když jim to vadí, ať na mě nečumí a je to,“ ukončila debatu.

Ve virtuální realitě, kde trávím většinu svého času, nežádoucí obrázky vymizely. Ne tak ze skutečného světa. A je to o to horší, že tuhle osobu nemůžete přidat do blokovaných, nemůžete ji nahlásit správci. Tedy vlastně můžete, pokud se nachází například v přelidněném obchodě, ale ten pravděpodobně jen pokrčí rameny a půjde dál.

Nechci samozřejmě moralizovat, neboť to je další z věcí, které se mi nelíbí. Když můžu, otočím se, nikdo mě nenutí se dívat. Ovšem někdy matčin prs přehlédnout nelze. Zvlášť pokud si dotyčná vytáhne tričko až pod bradu a vystaví zrakům okolí svůj airbag v plné kráse. Věřte mi, z těch deseti lidí, co stojí poblíž a tváří se, jakože nic, nejsem sama, komu to ve skutečnosti vadí. Pokud mezi ně patříte také, zvykejte si. Psychologové totiž tvrdí, že kojení na veřejnosti je pro matky čím dál přirozenější.

Ovšem mluvím pořád o případech, kdy má rodička potřebu ukázat všem víc, než je nezbytně nutné. Ačkoli o to kolemjdoucí většinou ani nestojí. Přitom stačí jen maličko k tomu, aby tahle kojící mamina neuváděla své okolí do nepříjemné situace a nakrmila svoje dítko diskrétně. Stačí speciální podprsenka na kojení, kojící pelerína, nebo jen obyčejný šátek či plena. V takovém případě nemám co vytknout. Můžu jen pochválit.

Reklama