Je kojení na veřejnosti přirozené a normální, nebo zvrhlé, odporné a nechutné? Měly by mít ženy právo nakrmit své dítě ve veřejných prostorech?  Nebo by měly vždy odcházet do ústraní či vůbec nekrmit venku, a když není zbytí, přehodit přes dítě i odhalená prsa nějakou deku?

Kojit, či nekojit před očima veřejnosti? To je otázka, na kterou se stále hledá a nenachází jedna správná odpověď. V posledních pár měsících se dokonce objevila řada kampaní, které se snaží kojení na veřejnosti prosadit a odpůrce přesvědčit o jeho přirozenosti.

Snaha o propagaci „normálnosti“ kojení vychází např. z řad hereček a modelek, které se rozhodly upozornit na tuto problematiku tak, že se nechaly vyfotit, jak kojí své děti. Tyto fotky pak vystavily na sociálních sítích. V poslední době se mezi těmito propagátorkami objevily takové hvězdy jako topmodelka Natalia Vodianová, nebo modelky Miranda Kerr a Gisele Bündchen. K herečkám, propagujícím kojení pak patří i takové hvězdy, jako Angelina Jolie a Salma Hayek.

V texaském Dentonu pak nedávno přišli studenti s kampaní, která se staví za práva kojících žen, a vytvořili proto sérii fotografií s názvem When Nurture Calls, která zachycuje ženy, které jsou nuceny odcházet kojit do ústraní. Touto kampaní se snaží upozornit na diskriminaci kojících matek v Texasu, kde jsou ženy s dětmi vykazovány např. i z restaurací a jediné místo, kde pak mohou nakrmit své dítě, jsou veřejné záchodky. Fotografie zachycují ženy při těchto momentech a jednotlivé snímky pak doprovází slogany jako: „dobrou chuť“, „stůl pro dva“, „soukromá večeře“, či pokládá provokativní otázky typu: „Chtěli byste tady jíst?“

kojení

Kojit dítě na veřejnosti ovšem není problém jen v Texasu. S nepochopením se setkává v tzv. civilizovaných zemích v dnešní době téměř na každém kroku. Lidí, kterým pohled na kojící ženu ještě pořád vadí natolik, že jim nestačí pouze odvrátit zrak, ale nezdrží se i zlých poznámek a urážek, je i u nás stále ještě dost. Odhalené ženské ňadro je zřejmě natolik kontroverzním a provokativním tématem, že se vždy najde nějaký „moralista“, který v něm vidí prapůvod všeho zlého.

Je smutné, že v dnešní osvícené době, kdy již víme, že mateřské mléko je pro děti to nejlepší a nejzdravější, co jim můžeme dát, existují lidé, kterým to vadí. Teď by se jistě mnoho z nich ozvalo, že jim nevadí kojení jako takové, ale proč na veřejnosti? „Kojte si doma za zavřenými dveřmi,“ řeknou vám. „Proč my se na to probůh máme dívat?“

V dnešní době už ale matky nesedí pořád jen doma. Chtějí s dětmi chodit ven, mezi lidi, do restaurací, muzeí a na výstavy. A co je na tom špatného? Proč by nemohly? Dětem se dnes již vše uzpůsobuje. V restauracích i obchodech vznikají dětské koutky, toalety už jsou v lepších podnicích vždy vybaveny také přebalovacím pultem a kabinkou, kam může maminka zajet i s kočárkem. Dětem se dnes prostě vychází vstříc. Proč je tedy takový problém kojení? Proč některým lidem vadí, že dítě v restauraci také jí? Vždyť je to zcela normální a přirozené. Prý jim vadí dívat se na odhalená ňadra. A proč se na ně tedy dívají? Pokud jsou natolik prudérní, mohou přece jen odvrátit zrak a na maminku s dítětem nezírat. Vždyť ona se určitě nijak nepředvádí, snaží se jen co možná nejdiskrétněji, jak to v daných podmínkách jde, nakrmit své dítě. Není to nakonec lepší než poslouchat, jak řve dítě hlady?

A nejde tu jen o restaurace – to se prostě stane, že je nutné nakrmit dítko někde venku. Vždyť v prvním půlroce života vyžaduje plně kojené dítě krmení po 2 až 3 hodinách a maminka občas z domu prostě musí, i kdyby to bylo jen na nákupy. Ne vždy jde ale vše v tak krátkém čase stihnout a stane se každé z maminek, že nakrmit dítko někde venku prostě musí. Oč by to ale bylo příjemnější, kdyby ji přitom nesledovaly kritické a odsuzující pohledy lidí, pro které je to zvrhlé a odporné. Ani ta nejstydlivější maminka nenechá přece svoje dítě plakat hlady a v momentě, kdy se to nedá řešit jinak, neváhá a své dítě nakojí i na veřejnosti. Kéž by byla společnost méně bigotní a více otevřená k tomu, co je pro člověka jednou z nejpřirozenějších věcí na světě.

A co si o kojení na veřejnosti myslíte vy? Je to podle vás normální a přirozené, nebo vám to připadá odporné? A jak jste to řešily s vašimi dětmi? Krmila jste je venku, nebo jste raději zůstávala doma? Podělte se s námi o vaše zkušenosti s kojením na veřejnosti.

Čtěte také:

Reklama