Při vzpomínce na neslavné začátky vyživování mého potomka se lehce orosím i na těch méně viditelných partiích. Ano, při kojení nemusíte zažívat jen úžasně blažené chvíle mimozemského štěstí, ale můžete se při něm i pěkně zapotit. Abychom takovým stavům dokázaly předejít, nebo věděly, jak s nimi rychle a efektivně skoncovat, připomeňme si několik situací a to, jak je řešit:

 

Bolestivé nalití prsů

K bolestivému nalití dochází velice často mezi třetím až pátým dnem po porodu. Prsy jsou oteklé, tvrdé, horké a bohužel také bolestivé. Dlouhodobý tlak na prsní tkáň může zabránit toku mléka a být tak příčinou nepříjemného zánětu, který si většinou vyžádá léčbu antibiotiky.

P O M O C :

Kojení dle potřeby miminka. K zatvrdnutí vede vše, co kojení oddaluje nebo zkracuje jeho délku. Je nutné mít jistotu, že ovládáte správnou techniku kojení.

Mezi jednotlivými krmeními pomáhají studené obklady (namočená plena, studený tvaroh, studené listy bílého zelí, led). Před krmením miminka je vhodné naopak nahřátí a jemná masáž.

 

Popraskané bradavky

Popraskané bradavky, tzv. ragády, jsou nejčastějším problémem velkého procenta kojících maminek. Přitom je tento problém často naprosto zbytečný, neboť je důsledkem neznalosti správné techniky kojení. Pokud se ragády nehojí ani po úpravě techniky a odpovídajícím ošetření, konzultujte s lékařem, zda se nejedná o kvasinkovou infekci (viz. níže).

P O M O C :

Dle materiálů Laktační ligy je správná poloha následující: „Dítě se přikládá k prsu, nikoli prs k dítěti! Prsty matky držící prs se nesmějí dotýkat dvorce, bradavka musí být vždy v úrovni úst dítěte, které musí uchopit nejen bradavku, ale co možná největší část dvorce, a to více pod bradavkou než nad ní. Dolní ret je ohrnut ven, jazyk překrývá dolní čelist.“ Při problémech se osvědčuje např. kalciová mast (Calcium pantothenicum), měsíčková mast nebo Bepanthen. Mnoho laktačních poradkyň doporučuje po nakrmení pomazat postižené místo mateřským mlékem. Prsa by se měla též hodně větrat, existují i „větrací chrániče“, které zabrání odírání bradavek látkou. Dále je nutné při kojení střídat polohy, vhodné je odstříkávání malého množství mléka před kojením, aby dvorec před přisáním změkl.  

 

Kvasinková infekce

Dlouhotrvající nehojící se ragády často svědčí o infekci způsobené kvasinkou Candida albicans. Infekce se někdy objeví i po několika týdnech či měsících bezproblémového kojení. Bradavky jsou červené, pálí, svědí, kůže se někdy začne i loupat. Miminko mívá současně bělavé tečky v dutině ústní a na jazyku tzv. soor, a také opruzený zadeček. Vhodnou mast vám i dítěti předepíše pediatr, velmi osvědčená je též genciánová violeť.

P O M O C :

Pečlivé dodržování hygieny, tj. mytí rukou před kojením a častá výměna vložek v podprsence (především v letních měsících).

Pokud miminko používá dudlíky, denně je vyvařujte a neolizujte je! Při častém opakování infekce je nutné vyhledat její zdroj. Tím může být dokonce i partner matky, v takových případech se předepisují perorálně podávané léky zvané antimykotika.

 

Mastitida – zánět prsní žlázy

Mastitida je zánětlivý proces v prsu, přibližně čtvrtina matek udává zánět prsu jako důvod, proč ukončily kojení. Příznaky se podobají chřipce. Patří mezi ně: bolest hlavy, kloubů, svalů, dále nevolnost, únava a někdy i horečka. Dle MUDr. Anny Mydlilové z Laktační ligy bývá odlišení skutečného zánětu (nutná preskripce antibiotik) od ucpání mlékovodu, někdy velmi nesnadné. Nejčastějším rizikovým faktorem je vznik ragád, které se pak stávají vstupní branou infekce.

P O M O C :

Předcházení popraskání bradavek a jejich důsledná léčba. Svůj význam při vzniku mastitidy má pravděpodobně i přílišná únava, stres a špatná výživy matky.

 

Ucpání mlékovodu - retence

Ucpaný mlékovod je méně nebo více bolestivé místo či zatvrdnutí (bulka, hrbol) v prsní tkáni. Příčinou bývá jeho ucpání buněčnou drtí a „zaschlým“ mlékem. V takovém místě se pak zvyšuje tlak, okolní tkáně jsou utlačovány, mlékovod se nevyprazdňuje a dochází k jeho zanícení.

P O M O C :

Pomoc je prakticky stejná jako při bolestivém nalití prsů. Doporučuje se kojit „na čtyřech“ , tj. v kleče. V případě, že matka dodržuje uvedená opatření, a přesto nedojde do 24 hodin k úpravě problémů, je čas vypravit se k lékaři.

 

Přídatná žláza

Tato komplikace někdy hůře vypadá, než jaká skutečně je. Pokud se pod paží objeví zduření, ve výjimečných případech velikosti kachního vejce, neděste se! Jde o jeden z laloků mléčné žlázy, který je v tomto místě uložen odděleně a reaguje na hormonální změny stejně jako ostatní tkáně.

P O M O C :

Bolestivé místo chlaďte a mléko odstříkávejte. Navštivte lékaře.

 

Problémy s uvolňováním mléka

Některé matky mají z nejrůznějších důvodů z kojení obavy. Psychika je schopná naše tělo ovlivňovat natolik, že problémy vyústí v zabránění fungování vypuzovacího či spouštěcího reflexu. Známkou dobře fungujícího reflexu je samovolné odkapávání mléka při kojení. Dle odborníků dochází v některých případech k útlumu tohoto reflexu  kolem 2.-3. týdne po propuštění z porodnice u žen, které měly při nástupu laktace problémy. Někdy se příčinu špatného uvolňovaní mléka nemusí podařit odhalit.

P O M O C :

Pomoci mohou teplé a vlhké obklady před kojením. Dále masáže krouživými pohyby prováděnými od těla k bradavce, zakončené masáží kolem dvorce s použití jemného tlaku a vibrace. Po té následuje vytřásání prsu v předklonu, gravitace pomůže mléko uvolnit. Velký vliv má i sebedůvěra a psychická pohoda a maminky.

 

Cílem článku NENÍ vyděsit nastávající maminky k smrti, velká většina matek kojí naprosto bez problémů! Cílem článku JE pomoci zorientovat se v problematice a vědět si rady  v uvedených nepříjemných situacích.

Zdroje: Propagační materiály Laktační ligy, www.kojeni.cz

 

Máte nějaké zkušenosti s bolestí při kojení?

Máte nějakou pozitivní zkušenost s určitým léčebným postupem?

Poučili vás v porodnici, jak předcházet problémům při kojení?