Doba se mění a vývoj jde dopředu. Kdo by to byl řekl, že se pokrok nezastaví ani u kojení. Co by se na kojení dalo vymyslet ještě nového?

dvojčata

Třeba kojení dvojčat. Dnes se na to jde úplně jinak, a když jsem se s tím setkala poprvé, koukala jsem s prominutím jako blázen. Ten nový způsob mě velmi zaujal, i když mi připadal poměrně krkolomný. Koneckonců, vícečetné mateřství je náročnější po všech stránkách, což mi matky dvojčat jistě potvrdí. Ale také snad se mnou shodnou v tom, že má i mnoho výhod, když děti povyrostou. Ta větší „honička“ na začátku se později  vykompenzuje  tím, že si děti spolu vyhrají a nepotřebují tolik vaší pozornosti. Ale nepředbíhejme, než se tak stane, uplyne ještě hodně vody a vypije se hodně mléka mateřského.

Takže zpět ke kojení. Jak to bylo dříve? V době, kdy jsem kojila já (a kupodivu mi to nepřipadá jako v pravěku), se miminka střídala. Napřed jedno dítě (logicky to hladovější a hlasitější) a druhé muselo počkat. Tenkrát mě vůbec nenapadlo, že by to šlo „jedním vrzem“. Copak jsem chobotnice?

Když jsem novou metodu kojení dvojčat viděla poprvé, nevěřila jsem svým očím, jak se dá zvládnout nakojit obě děti najednou. Existuje dokonce několik poloh, které se můžou střídat. Děti při nich mohou ležet hlavičkami k sobě a tělíčky od sebe, ale i různě „poskládané“, kdy se vzájemně dotýkají. Některé pozice jsou náročnější pro matku, jiné pro manipulaci s dětmi. Kojení usnadňuje speciální poduška, jakýsi kruhový polštář, na kterém děti leží a matka má volné ruce.  

Podívejte se na fotky kojení dvojčat.

Ale uznávám, že když si tuto metodu maminka osvojí a získáte cvik, musí to mít spoustu výhod. Děti jsou určitě klidnější a vy se nenervujete, že zatímco kojíte jedno, druhé může hlady zbořit barák. Nehledě na to, že celý proces netrvá tak dlouho, jako když se kojilo postupně. To jste měla pocit, že neděláte pomalu nic jiného.

Čtěte také

Reklama