Nošení dětí v šátcích se v průběhu několika posledních let stalo naprosto běžnou záležitostí a jakýmsi návratem ke starým dobrým časům. Přesto je stále diskutováno bezpečnostní hledisko a vliv nošení na vývoj dítěte, ačkoliv praxe samotných maminek výhody nošení bezvýhradně potvrzují. Protože malá miminka mohou v šátku trávit poměrně velkou část dne, vzniká jedna praktická otázka: má nošení nějaký vliv na hladký průběh kojení a jak je vůbec možné dítě v šátku kojit?

Hormony v hlavní roli

Na začátku kojení, kdy přiložíte dítě k prsu, vypije 10-15% celkového množství mléka, které během jednoho kojení spotřebuje. Pouze toto poměrně malé množství je v prsu už připraveno, ostatní mléko se tvoří přímo v průběhu kojení. Matčino tělo tedy potřebuje správné impulzy k tomu, aby pracovalo tak, jak jej příroda nastavila. Díky neustálé komunikaci s tělem dítěte oba cítí vzájemnou vůni - a jak víme, čich ovlivňuje činnost žláz produkujících hormony. Proto mnoho laktačních poradkyň doporučuje v případech, kdy se kojení nepodaří ihned rozběhnout, aby při mytí po porodu ženy nepoužívaly žádné kosmetické přípravky, žádné deodoranty. Jen si sedly do vany či sprchy a nechaly se unášet vzájemnou vůní těl.

kojeni

Foto zdroj: www.branakdetem.cz

Kolik času tato vzájemná komunikace denně potřebuje? Několik hodin? „Odpověď je jednoduchá - příroda nám nedala na výběr. Dítě potřebuje svou matku nepřetržitě, stejně jako ostatní savci a pokud je ponecháno dlouho bez matky a její péče, je vystaveno okolnímu světu a různým nebezpečím. Biologická norma, kterou tělo dítěte očekává (a taky na kterou je nastaveno tělo matky), je 24 hodin. Dítě zkrátka potřebuje být „drženo”, ideálně v pozici na matčině hrudi,” vysvětluje Lucie Harnošová, lektorka kontaktního rodičovství. Potvrzení může najít v práci Profesora Jamese J. McKenna, který ve své studii chování matky a dítěte během spánku pozoroval opakující se scénář. Matky vždy položily ruku kolem dítěte a vytvořily tak jakési ochranné gesto a také zajistily, aby dítě zůstalo v bezpečné poloze po celou noc.

Ve fyzickém kontaktu s novorozencem neexistuje žádné příliš, žádná přesná hodnota a stejně tak není možné, aby se dítěte nikdo nedotýkal. Kojení přímo závisí na fyzickém kontaktu a nemůže fungovat normálně, pokud dítě není v ideální pozici u matky dostatečně často.

Kojení v šátku

Jak tedy může tedy nošení dětí a kojení v této pozici prospěšné? Správné nošení udržuje dítě na místě, kde je mu nejlépe - na matčině hrudi. Pro nejmenší děti platí skin to skin kontakt doslova. Pokud mají možnost položit svou hlavičku na holé matčino tělo, mohou ji cítit, možná dokonce olizovat (což je naprosto v pořádku) – pak může i tělo matky na dítě reagovat (a jsme zase u těch hormonů). Čerstvé maminky by tedy měly volit vhodné oblečení, protože tlustý svetr, nebo několik vrstev oblečení znemožní miminku mámu cítit.

Tajně či veřejně?

Ne všechny ženy jsou zastánkyněmi kojení na veřejnosti a naopak. Šátek může nabídnout příjemnou alternativu, protože hlavička dítěte bývá ve vertikálním úvazu přímo na hrudi a pokud má maminka vhodné tričko, není nutné odhalovat více, než je potřeba. Každopádně téměř vždy tato aktivita vyžaduje lehké povolení šátku tak, aby hlavička dítěte byla volnější, než při nošení a látka dovolila dostatečný přísun vzduchu. Ovšem takto jednoduše to nejde u každé ženy. Fyzická konstituce, velikost prsou a jejich pozice způsobují, že u každé ženy to funguje jinak. Takže pokud se podíváme do většiny manuálů k použití šátku, zjistíme, že doporučená poloha je vhodná jen pro ženy s opravdu malými prsy a naopak žena s větším poprsím bude vždy potřebovat „dostat dítě do větší vzdálenosti” od své hlavy. V každém případě je ale možné přehodit jednoduchou plenku či dečku přes dítě a dopřát oběma potřebné soukromí.

www.branakdetem.cz

Foto zdroj: www.branakdetem.cz

Pozor na instrukce od výrobců

Instrukce pro kojení během nošení dětí nejsou realistické a je zde mnoho detailů, které se velice liší.

„V manuálu například výrobci radí, abyste dítě odsunuly od prsu hned, jakmile přestane aktivně sát. Je to ale zbytečné, dítě si samo určí, kdy má dost. Důležité je, aby dítě mělo správnou polohu přisátí,” dodává Lucie. “Kdy to nastane? Pro mě to mohou být 3 minuty. A pak pomalinku polehoučku se pokusím prso vytáhnout, jenže ono se opět přisaje... počkám a zkusím to znovu...a jakmile prso vytáhnu, ihned se vzbudí a začne řvát. Takže, kdo si přesně pohlídá tento moment a ihned dítě odtáhne? Já nikdy. To není realistické,” dodává.

Navíc, čím větší má žena prsa, tím větší je vzdálenost mezi jejíma očima a dítětem (a tedy možností kontroly). Navíc tu jsou další tělesné partie, které na objemu přidávají. A další dečky a oblečky a nejrůznější pomůcky.

Bezpečnost

Kojení neprobíhá ve vakuu a na oba aktéry působí jejich okolí více, než si dokážeme představit. Pozornost matky je často roztříštěná, a přestože si je vědoma všech bezpečnostních opatření, může dojít k nepříjemným situacím. Představit si to můžeme na příkladu běžného řidiče. Ačkoliv si je vědom všech zásad bezpečné jízdy, další okolnosti (déšť, světla protijedoucího auta apod.) jej mohou rozptylovat do takové míry, že havaruje.

Proto je potřeba velmi zdůraznit, že nošení dětí v šátku a s ním spojená volnost, možnost dělat mnoho nejrůznějších aktivit je skvělá, ale odpoutává pozornost od dítěte samotného. Nošení sice usnadňuje kojení, ale mámy by neměly zapomínat na to, že kojení je komunikací dvou, tudíž si zaslouží, aby se máma uklidnila, pohodlně posadila nebo jednoduše zastavila a věnovala svou plnou pozornost tomuto ději. Opravdu není prima kojit své dítě v šátku a přitom odpovídat na emaily, brouzdat po Facebooku a ještě si vařit kafe.

Širokou nabídku šátků a ostatních pomůcek pro nošení dětí, stejně jako velmi praktické kurzy můžete najít v Bráně k dětem. (www.branakdetem.cz)

Čtěte také:

Reklama