Kojení je pro dítě zcela přirozenou nenahraditelnou výživou. Jde o nejlepší start do života, který může maminka svému dítěti poskytnout. Mateřské mléko je nejen optimální výživou, která novorozenému dítěti poskytuje potřebné živiny, vitamíny i další látky nutné pro správný vývoj, al ezároveň jej chrání  před infekcemi, snižuje pozdější riziko alergií a je tím nejpřirozenějším dějem, který se mezi matkou a dítětem odehrává.

Prohlédněte si video: ZDE (klikni)
(zdroj www.ulekare.cz)

Tvorba mléka  řádně startuje ihned po porodu a maminka díky přikládání dítěte k prsu tento proces ještě urychluje.  První přiložení k prsu odborníci doporučují ihned po porodu.

Jaké jsou správné techniky pro kojení?

  • Správné držení prsu
  • Správná vzájemná poloha matky a dítěte
  • Správná technika přisátí
  • Správná technika sání

Více o jednotlivých technikách najdete na www.bepanthen.cz/

S kojením ale může být spojeno několik problémů, které je třeba co nejdříve vyřešeit,. Nejčastější je bolest v prsou a pohmožděné až popraskané bradavky. Jsou to problémy, které, přicházejí spíše v začátcích kojení, má s nimi zkušenost většina maminek. A dají se velmi rychle a učinně řešit

Bolestivé nalití prsů

breastK bolestivému nalití dochází velice často mezi třetím až pátým dnem po porodu. Prsy jsou oteklé, tvrdé, horké a bohužel také bolestivé. Dlouhodobý tlak na prsní tkáň může zabránit toku mléka a být tak příčinou nepříjemného zánětu, který si většinou vyžádá léčbu antibiotiky.

Jak tento problém vyřešit? Kojení je dobré upravit dle potřeby miminka. K zatvrdnutí vede vše, co kojení oddaluje nebo zkracuje jeho délku. Je nutné mít jistotu, že ovládáte správnou techniku kojení.

Mezi jednotlivými krmeními pomáhají studené obklady (namočená plena, studený tvaroh, studené listy bílého zelí, led). Před krmením miminka je vhodné naopak nahřátí a jemná masáž, teplá sprcha..

Popraskané bradavky

Popraskané bradavky, tzv. ragády, jsou nejčastějším problémem velkého procenta kojících maminek. Přitom je tento problém často naprosto zbytečný, neboť je důsledkem neznalosti správné techniky kojení. Pokud se ragády nehojí ani po úpravě techniky a odpovídajícím ošetření, konzultujte s lékařem, zda se nejedná o kvasinkovou infekci (viz. níže).

Jak tento problém vyřešit?Dle materiálů Laktační ligy je správná poloha následující: „Dítě se přikládá k prsu, nikoli prs k dítěti! Prsty matky držící prs se nesmějí dotýkat dvorce, bradavka musí být vždy v úrovni úst dítěte, které musí uchopit nejen bradavku, ale co možná největší část dvorce, a to více pod bradavkou než nad ní. Dolní ret je ohrnut ven, jazyk překrývá dolní čelist.“ Při problémech se osvědčuje např.  Bepanthen Care Mast.

Mnoho laktačních poradkyň doporučuje po kojení potřít postižené místo bradavky, či bradavku celou, mateřským mlékem.  Prsa by se měla též hodně větrat, existují i „větrací chrániče“, které zabrání odírání bradavek látkou. Dále je nutné při kojení střídat polohy přikládání dítěte a mnohdy je vhodné j odstříkávání malého množství mléka před kojením, aby se dvorecmírně uvolnil, změkl a umožnil tak lepší přisátí Naše doporučení: Ve chvíli, kdy pro maminku přestává být kojení potěšením a stává se bolestivou povinností, může účinně pomoci kosmetický přípravek Bepanthen Care Mast, kterou je vhodné na namáhané bradavky aplikovat po každém kojení. Její složení je pro matku i dítě tak šetrné, že jej není ani nutné omývat z bradavek před kojením.

Mast nikdy neaplikujte těsně před přiložením dítěte! Vzhledem k mastné konzistenci by dítě mělo problémy s přisátím k prsu!!

bepanthen

Podráždění prsních bradavek pomáhá předcházet jejich pravidelné ošetřování Bepanthen Care Mastí. Nestačí ovšem používat mast, důležitá je i správná technika kojení. Nejčastější chybou maminek je, že svému dítěti dávají prs do pusinky příliš mělce. Děťátko pak má problémy s přijímáním potřebného množství potravy a odírá bradavku, což vede k jejímu poškození. Kojenci se takto nesprávně přisávají také tehdy, když drží bradavku v ústech ve spánku a nebo když matka trpí zadržováním mléka a její dvorec je příliš napjatý.

Pokud už podrážděné bradavkymáte nepřestávejte kojit, několik postupů, které vám mohou ulevit. například upravet polohu dítěte při kojení tak, aby ragáda byla v koutku úst. Vhodné je také měnit polohy, nabídnout dítěti jako první méně bolestivý prs a na konci kojení mu zasunout malíček za vnitřní koutek úst, protože se pak samo pustí. Můžete rovněž simulovat uvolnění mléka před kojením přiložením teplého obkladu a po každém kojení ponechat na bradavce zaschnout pár kapek mléka. Nechte také bradavky co nejčastěji volně na vzduchu. Vše, co se potřebujete dozvědět o kojení, vám řeknou na Národní lince kojení.

Více na www.bepanthen.cz

Počet dlouhodobě kojících matek v České republice průběžně roste. Podle údajů Laktační ligy stoupl počet dětí kojených po 6 měsících z 23,8 % v roce 2000 na 38,6 % v roce 2010.

Čtěte také:

Reklama