Děsíte se představy kojící matky s cigaretou v ústech? Odsuzujete kojící matku, která si jde tajně zapálit? Ano, kouření a kojení k sobě opravdu nejde, ale přiznejme si: není to jev, který by vůbec neexistoval. Co mají dělat ženy, které se nedokážou vzdát cigarety? Mají raději přestat kojit? Ne. Při troše dobré vůle a sebekázně to jde skloubit.

smoke

Jste překvapené? Taky jsem byla, když jsem otázku kouření versus kojení položila naší laktační poradkyni Haně Strejčkové. 

Ženy-kuřačky, které otěhotní, většinou přestanou. Buď se jim pach kouře vyloženě zprotiví, nebo jdou do sebe a nechají cigaret kvůli miminku. Ale jsou i takové, které se své cigárko prostě nedokážou odepřít. Co mají dělat? Vzpomněla jsem si na totiž doby, kdy jsem na JIP v Krči piplala svoje dvojčata. Se mnou tam bylo pár matek, které chodily tajně kouřit na balkon. Přiznám se, že jsem se na ně tenkrát dívala s opovržením. Jak k tomu přijde chudák dítě, když ho vlastní matka přes své mateřské mléko učí kouřit?

Neměly by raději přestat kojit, když už potřebují kouřit? Co vy na to?
Také se s nimi v praxi setkávám. Každá maminka je jiná, každá vedla jiný život před otěhotněním a těžko po ní můžete chtít, aby své návyky změnila ze dne na den. Kojení je na rozhodnutí maminky, a pokud ho má spojeno jen se samými zákazy a omezeními, může se cítit svázaná. Tím rozhodně neobhajuji kouření.

V případě, že si opravdu nedokážou cigaretu odepřít, by měly vědět, že nikotin způsobuje zpomalení laktace, ovlivňuje chuť mléka, ovlivňuje i vůni maminky, kterou dítě vnímá. Pokud si toho všeho jsou vědomy, a přesto se nedokážou cigarety zříct, je třeba jejich počet radikálně omezit na maximálně pět cigaret. Zapálit si až po kojení, a mít v zásobě odstříkané mléko.

To samé je i v případě alkoholu. Pokud má třeba chuť na skleničku vína, měla by si ho dát až po kojení a zapít ho velkým množím vody. Když jde třeba na nějakou oslavu, kamarádce na svatbu, může si dát skleničku, ale měla by mít v zásobě „čisté“ mléko, kterým bude své dítě krmit.

Alkohol ani kouření se s kojením rozhodně neslučují, ale pokud se dodrží přísná pravidla, nemusí se s kojením přestat.

Čtěte také:

Hana Strejčková: Kojení začíná už těhotenství

Máte nějaké dotazy, které se týkají kojení? Napište nám je buď do diskuze pod tento článek, nebo pod heslem KOJENÍ přímo na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz


5j12s21C

Reklama