Platické operace prsou patří dnes takřka k samozřejmostem. Ale jak jde dohromady implantát a kojení? Na to jsem se zeptala jak naší laktační poradkyně Hany Strejčkové, tak plastického chirurga Libora Kmenta. Co myslíte, shodnou se?

feeding

Jak se na plastiky prsů dívá laktační poradkyně Hana Strejčková?

Plastické estetické operace na přání jsou součástí naší doby, u některých profesí téměř samozřejmostí. Naštěstí je rozhodnutí, zda ji podstoupit, či ne, na každém z nás. Pokud po ní žena touží, je zdravá a má prostředky, nemohu, a ani nebudu jí nic rozmlouvat. Mým úkolem je, pokud mne ona sama o konzultaci požádá, předložit možná rizika z hlediska kojení – například že se operací snižuje citlivost bradavek (v začátcích kojení to ale není na škodu :o)), citlivost dvorce, poporodní nalití může být bolestivější, tvar prsou po kojení nemusí být úplně stejný jako po operaci (ale také může :o)) atd.  

Zřejmě byste doporučovala implantáty až v době, kdy žena přestane kojit, ale přece jenom, některé ženy nechtějí čekat. Co byste jim doporučila, pokud by se na vás obrátily o radu?
Většinou o implantátech uvažují ženy velmi mladé, které si ještě zcela nepřipouští, že jednou budou stát před rozhodnutím kojit, či nekojit, anebo právě maminky, které dokojily. Pro úpravu prsou je nutné, aby maminka již nekojila. V praxi jsem ještě nepotkala maminku, která by ukončovala kojení kvůli termínu plastické operace. Zpravidla mají tyto ženy limit, přes který kojit dále nebudou, a pak se věnují „opravě“ svého těla. Pro úpravu prsou je ale nutné nekojit již několik měsíců, doporučila bych i déle než rok.

Jistě se s nimi občas setkáváte i ve své praxi. Je rozdíl v kojení s implantáty a bez? V čem spočívá?
Rozdíl není. Rozhodně implantáty, pokud je operace provedena dobře, nejsou důvodem proč nekojit a také nejsou překážkou kojení a ani nezpůsobují jiné komplikace, než s jakými se setkávají i ženy bez implantátů při nastartování kojení.

Mají implantáty nějaký vliv na tvorbu mléka? Je jiná technika kojení?
Na tvorbu mléka má vliv především hormon prolaktin, ne zda máte, či nemáte implantáty. Záleží na provedení operace, jak se „poskládá“ implantát do prsu, např. zda bude trochu utiskovat mléčnou žlázu. Technika kojení jiná není. Jen s ohledem na uložení implantátu v prsu se může stát, že při určité poloze lépe miminku teče mléko.

Ženy s implantáty nemají v podstatě žádná omezení, hůře se ale kojí ženám po redukci prsou.

Přestávají tyto ženy dříve kojit?
Ano, z praxe tento dojem mám. Ale nemusí to být pravidlem!

Existují i jiné plastiky prsů než implantáty. Třeba redukce - zmenšení. Setkala jste se už i s takovým „případem“? Má tento zásah nějaký vliv na kojení?
Existují, a stejně jako s implantáty, tak s redukcí prsou nebo úpravami prsou jsem se setkala. Samozřejmě je nepotkávám v poradně nebo v terénu denně. U redukcí prsou je vyšší riziko, že žena nebude v budoucnu schopna kojit výlučně. Ale pokud jí zůstane mléčná žláza, kojit nebo aspoň produkovat mléko schopná bude.

Z praxe mám dva pocity, na jedné straně jsou maminky, které jsou příjemně překvapeny, že mléko vůbec mají, a na straně druhé jsou i maminky velice zklamané, že v minulosti na kojení nepomyslely, a nyní to nejde podle jejich představ. U redukcí prsů se vždy pokoušíme všemi možnými způsoby stimulovat a udržet tvorbu mléka.

Co kojení a rakovina prsu? Nejsou bohužel výjimky, že tato nemoc postihne i mladé ženy, které by chtěly ještě dítě. Co vy na to?
Kojení snižuje u matky výskyt rakoviny prsu, vaječníků i děložního čípku.

U žen, které v minulosti prodělaly rakovinu prsu, a podařilo se později otěhotnět, se postupuje opatrně, individuálně a vždy s ohledem na její aktuální zdravotní stav. U nich není přání kojit pouze na jejich rozhodnutí, v těchto případech je právě nutná spolupráce s ošetřujícím lékařem - onkologem.

Vím, že tato otázka už je možná hodně na tělo, ale: Může dítě „uživit“ jen jeden prs?
Ano, může. A není to zas tak neobvyklé, ať už jde o případy, kdy maminka má prsa obě, či je po operaci prsu, nebo po jeho odebrání. Běžně se stává, že si kojenec oblíbí jeden prs, protože mu z něj snáze teče mléko, nebo mu je u něj i pohodlněji a opravdu z prsu teče více a více mléka, protože je dobře stimulováno. Zatímco u druhého prsu se děťátko například kroutí, nebo pije jen rychlé mléko, nebo si jen „dudá“ a tvorba mléka v tomto neoblíbeném prsu klesá. V extrémních případech pak z něj mléko vymizí. A takový případ je poznat i na pohled.

Na čem nejvíce záleží, je mléčná žláza. Pokud není dostatečně vyvinuta, nemůže nebo kojí s obtížemi i maminka s dvěma velkými prsy. 

Co na kojení s implantáty říká lékař? Plastický chirurg MUDr. Libor Kment z kliniky ESTHÉ

Jak jde dohromady kojení a implantáty?
Problém by to být neměl. Velice často provádíme zvětšovací operace prsů u velmi mladých žen před porodem. Nestává se, že by mi říkaly, že nemohly kojit. Potíže nemívají. Při operaci neporušujeme mlékovody, a kojení by proto narušeno být nemělo. Samozřejmě se někdy problémy vyskytnout mohou. Ale to i u zdravých neoperovaných žen.

Jaký je rozdíl v kojení s implantáty a bez?
To myslím, že žádný.

Nemohou mít prsní implantáty vliv na tvorbu mléka?
Myslím, že větší vlit to asi nemá. Prsní žláza ale někdy částečně utlačená být určitě může.

Kdy nejdřív po kojení je vhodná plastická operace prsů?
Každopádně nikdy neoperujeme, když ženy kojí, anebo brzy po ukončení kojení. Operaci prsů bychom doporučili nejlépe nejdříve po roce od ukončení kojení.  Výjimečně někdy operujeme i dříve, ale mohou se vyskytnout problémy s mléčnou sekrecí ze žlázy.

Existují i jiné plastiky prsů než implantáty. Třeba redukce - zmenšení. Má tento zásah nějaký vliv na kojení?
Modelace nebo zmenšení prsů jsou větším zásahem do prsů. U těchto operací je větší riziko poruch kojení, porušení citlivosti dvorce...

Co kojení a rakovina prsu? Nejsou bohužel výjimky, že tato nemoc postihne i mladé ženy, které by chtěly ještě dítě. Co vy na to?
To je na dlouhé povídání. Když pacientka prodělá amputaci prsu pro rakovinu, tak už z toho prsu kojit nemůže. Jak je to s těhotenstvím a následným kojením u pacientek s rakovinou závisí zejména na doporučení onkologa. Pacientky musí často podstupovat chemoterapii, ozařování, hormonální léčbu... Za určitou dobu mohou být ale v současnosti „vyléčené“, a i těmto pacientkám může odborník vysadit léky a mohou mít děti a kojit. Třeba jen ze zdravého prsu. Je to ale určitě složité a otázka je spíš pro onkologa.

Reklama