O kojení se toho napsalo a napovídalo již dost a dost. Není pochyb o tom, že mateřské mléko má ideální složení, je pro dítě nejzdravější a nejsnáze dostupnou výživou. Kojení je však prospěšné také pro matku - přispívá například k prevenci rakoviny prsu a vaječníků. Je přínosné i pro společnost - ano, je tomu tak, vždyť kojení je "ekologické" a "ekonomické".
Jistě je dost nastávajících maminek, které se již během svého těhotenství alespoň teoreticky připravují na to, jak budou kojit. S blížícím se datem porodu možná také rostou obavy, zda bude mít maminka dostatek mléka, zda bude umět kojit. Moderní doba nepřirozeně zasáhla do jinak přirozeného procesu rození, a také ovlivnila kojení - ženy se setkávají častěji s reklamami na umělou výživu pro kojence, než s informacemi o kojení.
Pro kojící matku je dobré, cítí-li se příjemně, setká-li se při kojení s podporou svého okolí. Pravdou je, že ne vždy mají kojící ženy dostatečnou podporu ve své rodině, jelikož jejich matky či ostatní příbuzné své dítě kojily jen krátce, nebo vůbec nekojily. Kdo by jim tedy předal zkušenosti?
I když se na první pohled zdá, že kojení jde samo - není tomu vždy tak. Maminky se postupně kojení učí, reagují na signály svého dítěte. Jsou hrdé na to, když se kojení daří, ale zároveň se za své kojení jakoby stydí. Není vidět mnoho kojících žen – nemusí být na každé lavičce v parku, ale cožpak mají kojit jen doma? Nehodí se kojení do naší moderní uspěchané doby? Je pravda, že ženy nemají při procházce venku, či návštěvě restauračního zařízení mnoho možností, kde v klidu nakojit své dítě. A jelikož možná samy ještě neviděly ženu kojící na veřejnosti, stydí se kojit mimo domov. Nalézt odpovědi na otázky - Jak je to s podporou kojení v České republice, jak vnímá veřejnost ženy kojící na veřejnosti? se naskýtá prostřednictvím této ankety, která má pomoci zmapovat současný přístup ke kojení.

Jana Šuterová
Reklama