K ovulaci a tudíž i k otěhotnění (a tím pádem zpravidla i k ukončení produkce mateřského mléka) může dojít už ke konci šestinedělí. Kojí-li žena pravidelně (i v noci) a interval mezi kojením nepřesáhne 4 hodiny, pak zpravidla k ovulaci nedochází. Brání jí vyšší hladiny prolaktinu, jehož produkce je stimulována častým kojením (a naopak, prolaktin udržuje laktaci). Prolaktin může navozovat útlum sexuální apetence (chuti na milování). Z mnoha důvodů je tedy lépe, když se sexuální život obnoví až po šestinedělí, kdy gynekolog ženu prohlédne a společně vyberou způsob ochrany před dalším otěhotněním, optimálně z nabídky přípravků moderní antikoncepce.

Sex v šestinedělí však již není striktně zakázán, zejména pokud přispívá k pohodě mladé maminky a souladu v partnerství. Je nutné, aby bylo zahojeno porodní poranění, resp. epiziotomie (nástřih hráze), ustal poporodní výtok (očistky). Avšak je nutné mít na zřeteli, že k ovulaci může dojít i před tím, než se dostaví první menstruace po porodu.

Antikoncepce kojící maminky

Už před porodem je nutné ženu upozornit, že kojení není spolehlivou formou antikoncepce! Spolehlivou formou, jak se chránit před otěhotněním, je čistě gestagenní antikoncepce (neobsahuje estrogen). Vhodné jsou tedy estrogen-free pilulky. Kromě hormonálních pilulek mohou ženy využít nitroděložní tělísko. Klasická „kovová" tělíska se již používají zcela minimálně. Jsou sice levná, ale tím jejich výhody končí. Zásadně jiné parametry poskytuje nitroděložní systém, z něhož se uvolňuje do děložní dutiny hormon.

Nitroděložní systém

Nitroděložní systém Mirena obsahuje hormon levonorgestrel (hormon podobný hormonu žlutého tělíska, tedy podobný přirozenému progesteronu). Levonorgestrel působí pouze místně v děložní dutině a způsobuje vratné ztenčení děložní sliznice. Po vyjmutí Mireny děložní sliznice ve velmi krátké době - zpravidla v období jednoho cyklu - opět „doroste" a je možné další těhotenství.
Sliznice pod vlivem levonorgestrelu roste málo nebo vůbec a žena tudíž menstruuje velmi slabě (1 - 2 dny), nebo nemenstruuje vůbec. Vaječníky však fungují normálně. Současně levonorgestrel zahušťuje hlen děložního hrdla, čímž se děložní hrdlo stává prakticky neprostupné jak pro spermie, tak pro bakterie. Levonorgestrel se dostává do krevního oběhu jen v minimálním množství a neovlivňuje ani kvalitu, ani množství mateřského mléka.
Nitroděložní systém se zavádí v ordinaci gynekologa, a to na dobu celých pěti let. Pokud však žena změní své životní plány a chce otěhotnět, je možno ho jednoduše vyjmout kdykoli dříve. Jde o ideální antikoncepci pro ženy, které již porodily plánovaný počet dětí, nebo chtějí mít delší pauzu před další graviditou.
Účinnost Mireny je pětiletá. Na tak dlouhou dobu může mladá maminka zapomenout na starosti s antikoncepcí, na pravidelné zobání pilulek, které může být pro mnohé v každodenním (a celonočním) kolotoče kolem miminka velmi náročné. Mirena chrání, aniž o tom víte.

Mirena je vhodná také pro ženy, které trápí některá zdravotní rizika a nemohou proto užívat kombinovanou hormonální antikoncepci (s estrogeny). K rizikovým faktorům patří věk, obezita, stavy po zánětech žil (tromboflebitis), kouření, onemocnění jater, poruchy srážlivosti, hypertenze, některá onemocnění prsů atd. Samozřejmě jeho výhody ocení také ty, které mají problémy s pravidelným užíváním pilulek. Nitroděložní systém je dobrou volbou antikoncepce (nejen) pro kojící matky, ale pro všechny aktivní ženy až do klimakteria.
Mirena je antikoncepce velmi šetrná k ženskému tělu, což je hlavní kriterium především pro kojící maminky.

Reklama