64faf363911dbobrazek.png
Foto: Shutterstock

Je jedno, co pijete?

Některé maminky se utěšují tím, že nepijí tvrdý alkohol, ale pouze pivo nebo víno. Vězte, že miminko nepozná rozdíl. Podstatný je pro ně obsah alkoholu, tedy ethanolu, který prostřednictvím mateřského mléka do těla dostává.  

  • Jedno velké dvanáctistupňové pivo, případně dvojka červeného vína v sobě mají tolik alkoholu, jako zhruba jeden a půl panáka vodky, říká kalkulačka na stránkách Pij s rozumem.

Kolik alkoholu v krvi, tolik v mateřském mléce

Vypitý alkohol přechází matce do krve a stejně tak i do mateřského mléka. Jeho množství je v obou těchto tělesných tekutinách téměř totožné. Nejvyšší hladinu alkoholu přitom naměříte půl hodiny až hodinu po jeho konzumaci. Než se z ní naopak dostane, trvá to několik hodin i déle, v závislosti na počtu a druhu drinků a dalších individuálních faktorech. Od koncentrace alkoholu v nápoji, přes schopnost těla odbourávat alkohol, až po to, jestli pijete na hladový žaludek.

  • Podle policejních tabulek může žena vážící 60 kilogramů odbourávat dvojku vína z těla až čtyři hodiny. To 40% lihovina by měla vyprchat za 3 hodiny a 42 minut.

„Zkuste si představit, že byste jela na večírek autem. Také musíte pít pouze málo a počkat pár hodin, než vytrávíte. Stejně tak to je s kojením, pokud chcete, aby vaše miminko žádný alkohol nepilo. Pokud se napijete více, alkohol samozřejmě zůstává v krvi déle,“ připomíná RNDr. Milada Řeháková, Ph.D., laktační poradkyně, poradkyně v péči o děti a etoložka.

Malé množství miminku neublíží?

Studie ukazují, že příležitostné pití alkoholu (například sklenka vína nebo piva) pravděpodobně nezpůsobí krátkodobé ani dlouhodobé problémy u kojeného dítěte, zvláště pokud matka vyčká s kojením alespoň 2 až 2,5 hodiny po jeho konzumaci. Jinak tomu ale může být, když pije pravidelně a ve větším množství.

„Děti po vypití mateřského mléka s obsahem alkoholu mohou hůř spát a někdy častěji pláčou. Pokud má matka neklidné dítě, může požívání alkoholu a následné kojení tento neklid dítěte ještě prohloubit. Také vyvíjející se mozek dítěte je citlivý na etanol. Alkohol může mít negativní vliv na tělesný růst dítěte a kojenci, kteří byli pravidelně vystaveni alkoholu v mateřském mléce, měli opožděný motorický (pohybový) vývoj. Existují i studie naznačující vztah mezi užíváním alkoholu v poporodním období a náhlou smrtí kojenců (SIDS),“ vyjmenovává možné následky členka Národní komise pro kojení Mgr. Markéta Paulová.

Největší opatrnost je na místě u novorozenců, kteří ještě nemají dostatečně vyvinutá játra, v nichž k odbourávání alkoholu dochází. Starší kojenci pak metabolizují alkohol až dvakrát pomaleji než dospělí.

Časté pití alkoholu ohrožuje kojení

Možná jste i vy zaslechli, že například pití piva zvyšuje produkci mléka. Je to ale mýtus, účinek může být přesně opačný. „Světová zdravotnická organizace i další odborníci konstatují, že opak je pravdou. Alkohol působí proti uvolňování hormonu oxytocinu, což má za následek snížení produkce mateřského mléka. Klesající množství mateřského mléka pak často vede ke zkrácení celkové doby kojení,“ upozorňuje Markéta Paulová.

Navíc existují i studie, které prokázaly, že i malé množství alkoholu v mateřském mléce může způsobit změny ve stravovacích návycích kojenců. Děti těch maminek, které požily před kojením alkohol, vypily menší množství mateřského mléka (až o třetinu) než děti, jejichž maminky alkohol nepily vůbec. Důvodem může být kromě snížené tvorby mléka také změna jeho chuti a vůně.

„Obecně se dá říci, že pokud pijete pouze občas a pouze v rozumném menším množství a nekojíte hned po pití alkoholu, tak by to nemělo mít škodlivý efekt na miminko. Tak se shoduje většina odborníků. Jiní nicméně tvrdí, že nejlepší je nulové množství alkoholu pro vaše děťátko a je tedy dobré, když budete svoji konzumaci plánovat tak, abyste vystřízlivěla, než budete kojit,“ shrnuje laktační poradkyně Milada Řeháková.

Zdroj informací: Státní zdravotní ústav - Mgr. Markéta Paulová, Umění kojit - RNDr. Milada Řeháková, Ph.D., Alcohol and breastfeeding, Pij s rozumem, Policie ČR

Čtěte také:

Reklama