Nemůžete z nějakého důvodu kojit? Přechází vaše dítě z mateřského mléka na umělou výživu a vy máte obavy, že náhrada nebudu stejně hodnotná? Nové kojenecké mléko Nutrilon vás zbaví obav. V současné době totiž některá kojenecká mléka už neplní jen funkci výživy a zdroje nasycení, ale jsou i důležitým článkem v podpoře zdraví dítěte (např. posilování imunity).

Význam kojení
Každá matka si přeje, aby její dítě bylo zdravé. Výzkumy prokázaly významný vliv kojení či krmení mateřským mlékem jak pro dítě, tak i pro matku. Mateřské mléko je svým složením pro výživu kojence jedinečné. Obsahuje látky, které podporují dětskou imunitu a snižují riziko řady akutních i chronických onemocnění. Výživa v kojeneckém věku navíc může ovlivnit zdraví dítěte na celý další život.

Imunitou označujeme schopnost organizmu bránit se škodlivým látkám jak z vnějšího, tak z vnitřního prostředí. Každé miminko přichází na svět s přirozenou, tzv. nespecifickou imunitou. Specifická se u něj začne rozvíjet až v souvislosti s podněty, které imunitní systém čerpá z okolí, například očkováním.

Rozvoj specifické imunity  u dítěte závisí především na schopnostech jeho imunitního systému. Ten musí podněty z okolí rozpoznávat a zdolávat. Pokud však některé přijdou příliš brzy, tedy v době, kdy ne ně není imunitní systém připraven, mohou znamenat velké ohrožení zdraví dítěte (průjmy, dehydratace, napadení různými patogeny či bakteriemi).

Kojení dítěte zde hraje významnou roli. Mateřské mléko totiž obsahuje dokonalou rovnováhu látek podstatných pro tvorbu odolného imunitního systému, který dítěti poskytne ochranu proti běžným infekcím a nemocem. Velmi důležité pro správný vývoj imunitního systému a posílení obranyschopnosti jsou především prebiotické oligosacharidy.Kromě ochranných látek obsahuje mateřské mléko i potřebné živiny a tekutiny a tím nejlépe dítě vyživuje. Složení mléka je pro dítě ideální.

Při přechodu na kojeneckou výživu se však situace mění. Maminka by měla dbát zejména na bezpečnost podávané výživy. Jakákoliv kontaminace škodlivými bakteriemi, které se vyskytují i v té nejčistější domácnosti, může dítěti způsobit zdravotní komplikace. Vhodnou variantou mateřského mléka jsou kojenecká mléka Nutrilon.

Tyto produkty byly vyvinuty po vzoru mateřského mléka na základě dlouholetých výzkumů a dítěti dodají nejen potřebné výživové látky, ale dokáží rovněž posilovat imunitu hned několika způsoby. Nutrilon obsahuje speciální prebiotickou výživovou směs IMMUNOFORTIS. Ta pomáhá dítěti budovat obranyschopnost a chránit jej před negativními vlivy, stejně jako mléko mateřské.

Výroba
Počátky výroby kojeneckého mléka u nás spadají do 30. let minulého století. Původně se mléko sušilo parou ve vysokých vytápěných válcích. Vzniklý prášek se ale díky nedokonalé technologii špatně rozpouštěl, byl hrudkovitý a při plnění do obalů hrozila jeho kontaminace. Také jeho chuť, vůně a barva neodpovídala požadavkům na kvalitu.

Dneska je už situace naprosto odlišná. Výroba kojeneckého mléka spočívá ve spojení základních komponentů – cukrů, tuků a bílkovin – do emulze obsahující asi 45 % sušiny, která se následně vysouší teplým vzduchem v tzv. sprejových sušárnách. Po vysušení a zchlazení se teprve do kojeneckého mléka přidávají vitaminy a další výživné látky, takže nedochází k jejich ztrátám vlivem tepla.

Celý výrobní proces se provádí  v uzavřeném antiseptickém prostoru (bez přítomnosti mikroorganizmů), takže riziko kontaminace výsledného produktu téměř neexistuje. Plnění prášku do obalů se provádí v přetlakové atmosféře. Zbytkový vzduch se vypláchne kyslíkem, který produkt ochrání až do vypršení jeho záruky. Se stejnou zárukou jsou vybírány i přidávané vitaminy.

Pověry a předsudky
Do dnešní doby se však uchovala řada pověr a předsudků, která nepřála výrobě dětské umělé výživy.

- Maminky často nevěří deklarovaným hodnotám výrobku, proto navyšují dávky mléčného prášku v domnění, že dítě lépe zasytí. Tím ale zvyšují hladinu bílkovin a minerálních látek a dítě i po vypití zůstává žíznivé.

- Dalším předsudkem je smyšlená představa, že mléko může být v průběhu výrobního procesu kontaminované a stane se zdrojem závažných infekčních onemocnění. Výroba kojeneckého mléka je ale náročný a přísně bezpečně hygienicky kontrolovaný proces. Konečný výrobek je vždy podroben spolehlivé řadě testů a kontrol.

- Některé matky odmítají „umělou výživu“ a dítě krmí například kravským mlékem nebo ovocnými šťávami. V obou případech však dochází k velké zátěži pro miminko, jehož organizmus neumí obsažené látky  (bílkoviny, minerály) zpracovat. V případě ovocných šťáv dokonce chybí kvalitní živiny důležité pro zdravý růst.

Z toho tedy vyplývá, že nejvhodnější pro dítě je mateřské mléko, případně jeho náhrada v podobě mléka kojeneckého. Obsahuje totiž látky potřebné pro zdravý růst a vývoj dítěte – vitaminy, minerální látky, esenciální mastné kyseliny, vápník, železo a další.

Jste stoupenkyní dlouhodobého kojení? Dopřávala jste dítěti „umělou výživu“, i když jste sama měla mléko? Myslíte, že kojení ženě pokazí postavu – poprsí? Věříte umělému kojeneckému mléku? Znáte nový mléčný produkt Nutrilon?