kohout

Pepito nebo kohoutí stopa? Máte v tom zmatek?  Na první pohled působí oba vzory stejně, ale určitý rozdíl v nich je. Jaký, to se dozvíte v tomto článku. Tento vzor miloval Christian Dior a od té doby se stále vrací do našich šatníků. Možná je dobré vědět o něm něco víc.

Pepito je tkanina se střídavě světlými a tmavými barevnými efekty ve tvaru drobných kostek. Vyrábí se z vlněných nebo bavlněných přízí, ale i ze směsí a umělých vláken. Název je údajně odvozen od přezdívky kdysi známé španělské tanečnice Josefy (Pepity) de la Oliva. To mě zaujalo a snažila jsem se vypátrat nějaké souvislosti, třeba že nosila ráda pepitovou sukni, ale  nic podobného jsem nenašla. Obávám se, že v době největší slávy této tanečnice, nikdo o pepito kostce, natož kohoutí stopě ještě nevěděl.

Ta přišla do módy až mnohem později díky Christianu Diorovi a jeho přelomové kolekci nazvané New Look. Dior tento vzor používal nejen ve svých kolekcích, ale i na designu etiket svých parfému.

Konečně se dostáváme k tomu, jaký je rozdíl mezi pepitem a kohoutí stopou. Rozdíl je v tom, že u kohoutí stopy jsou čtverce pootočeny o 45°.

n

Takže teoreticky, když střihnete pepito šikmo, dostanete kohoutí stopu. Nebo ne?

Na tom nesejde. Ať už pepito nebo kohoutí stopa, tyto vzory patří k velmi atraktivním a dá se říci, že nestárnoucím. Jejich čas přichází právě s nástupem chladnějších dní. Pro podzim jsou jako stvořené, protože nejlépe vynikají na silnějších tkaninách, z nichž se šijí kabáty, kostýmy a sukně. Ale stále častěji je vidět i na doplňcích jako jsou kabelky, boty, šály, čepice a rukavice.

Jak už bylo napsáno, kohoutí stopa byla velmi oblíbená v padesátých letech, kdy ji zpopularizoval návrhář Christian Dior, ale stále se vrací do módy.

Jak je vidět i na těchto obrázcích.

Foto Profimedia a Wikipedia

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Reklama