Kdo by ho neznal? Jára Cimrman je bezesporu vůbec největší Čech, který se kdy ve Vídni narodil! Bylo těžké najít společně čas na tento rozhovor, vždyť pomineme-li fakt, že pan Cimrman stále někde cestuje, dělí nás nepřekonatelná hranice času. Přesto se nám to podařilo. Mistr byl místy rozmařilý, jindy věcný, jak už umělci bývají...

cimrmanJméno: Jára Cimrman
Datum narození: 1853-1884
Znamení: neznámé

Jaká forma deodorantu vám nejvíc vyhovuje: spray, roll-on, gel...?
Cože to?

Promiňte, hned jsem si neuvědomil, s kým mluvím. Máte nějaký oblíbený parfém, který používáte?
V dětství jsme s děvčaty ve škole zkoušely různé rafinované vůně, ale když jsem se stal mužem, oblíbil jsem si kolínskou vodu 4711, kterou mi doporučil přítel Graham Bell. Avšak při povolání světoběžníka se občas musíte smířit i s prostou, leč přenádhernou vůní dálek.

Kdybyste měl jmenovat vůni, která vám na ženách voní nejvíce? Jako světoběžník jste přece musel poznat spoustu žen...
Nevím, proč lhát, vás, ženy, jsem líbal rád... Víte, ženám sluší vůně maliní a sena. Jsou ale země, kde ženy příliš nevoní, ovšem v takovém místě, kde nebylo žen, pobyl jsem nejvýše den.

Zdá se, že jste skutečným znalcem žen. Když chcete ženu potěšit, máte nějaký zaručený způsob?
Těch způsobů znám na tisíc.

Věřím vám. A čím žena nejvíc potěší vás?
Mají-li modrý jak chrpa zrak a něžné tílko, jsem zcela smyslů zbavený. Ukáže-li mi pak okénko do své komůrky, potěšíme se potom navzájem...

Chápu to tak, že nejste jen znalcem, ale i velkým svůdníkem... Jaký make-up, pardon, jaké malování se vám u ženy líbí a co už je moc?
Když má žena útlý pas a ňadra dmoucí, netřeba ji přece více zkrášlovat.

Jára Cimrman

 

Narodil se ve Vídni někdy mezi léty 1853 a 1859 (matrikářův nejistý rukopis připouští i roky 1856, 1864, 1868, 1883 či 1884).
Jeho otec byl český krejčí Leopold Cimrman a matka rakouská herečka Marlen Jelineková-Cimrmanová. On sám se cítil být Čechem, o čemž vypovídá i poslední zápis z jeho deníku, kde vyjadřuje touhu „uvidět svou vlast Böhmen“.


Byl jedním z největších českých dramatiků, básníků, hudebníků, učitelů, cestovatelů, filozofů, vynálezců, kriminalistů a sportovců své doby.
Poslední bezpečně zjištěné místo pobytu je Liptákov v Jizerských horách roku 1914. Podle jiných informací však z Liptákova odejel do starobince ve Frymburku. Jeho údajné místo skonání se nachází v lese na tak zvané Husí cestě, poblíž obce Skalka v Ústeckém kraji. Za svého života se nedočkal uznání. Teprve objevem truhly s pozůstalostí doktorem Evženem Hedvábným je evropská veřejnost seznámena s jeho géniem.
Ve skutečnosti je však Jára Cimrman fiktivní postavou univerzálního českého génia, kterou vytvořili Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák.

Budete asi překvapen, když vám prozradím, že v moderní době si dámy k útlému pasu a ňadrům dopomáhají uměle. Říká se tomu plastická chirurgie. Co si o tom myslíte?
Zrovna píšu jednu hru, v níž jsou tyto věci dílem kouzel a čar. Zdá se, že ji budu muset předělat. Žijete ve šťastné době, hochu.

Jen to nechte tak, jak jste to napsal. Tak mě napadá, je vám vaše povolání koníčkem?
A které myslíte?

Dobře, vezměme to z jiného konce: Čím jste chtěl být v pubertě?
Jako malá jsem toužil být herečkou po mamince. Na škole nás učili vyšívat, i v tom jsem našel zalíbení, žádný z těchto snů se mi však nesplnil. Tedy divadlo alespoň píšu. A náš ochotnický spolek mívá úspěchy, zvláště pak s kouskem Vichr z hor, to zní vždycky ze sálu burácení!

Jediná zachovaná fotografie z pobytu Járy Cimrmana v Altaji. Jára Cimrman v popředí skupinky jezdců.

Máte doma nějakou hračku z dětství?
Panenku. Má modré šatičky s krajzlíkem, dostal jsem ji od babičky. Občas po večerech usedám k šití, abych jí navrátil její bývalou krásu.

Když se řekne překrásná herečka, kterou si vybavíte jako první?
Maruška Bittnerová, ale tu asi ve vaší době už neznáte. To je vám děvče jako lusk!

Jaký je váš vztah ke kočkám?
Veskrze žádný, můžete s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co proti tomu můžete udělat.

A jaký byl váš první pocit, když jste se dozvěděl, že jste se stal jedním z kocourů magazínu Žena-in.cz?
Kocourem? To jsou mi ale zajímavé novoty...

To znamená, že jste pro ně ideálem krásného muže...
Ach tak. Ty vaše dámy jsou asi na starší pány, že?

Čtěte také

Kocour Ivo Šmoldas: Ženy mám raději na přírodní způsob
Ondřej Soukup: Buďte krásné a nežárlete!

Lukáš Hejlík: Showbyznys vás vymačká jako citron

Kocouři Ženy-in! Zvolte si ty vaše

Agatha Christie: Rozhovor ze záhrobí

Jakou hru máte z pera Járy Cimrmana nejraději? Vzpomenete si na nějaký citát z mistrova díla, který vás vždycky zaručeně rozesměje?

Reklama