FLUTD (Feline Lower Urinary Tract Disease – onemocnění dolních cest močových u koček) je častým problémem vyskytujícím se v kočičí populaci. FLUTD se projevuje řadou klinických příznaků: namáhavé a bolestivé močení, časté močení, olizování ústí močové trubice, přítomnost krve v moči, močení mimo kočičí toaletu a další.

kočka

Příčiny vzniku tohoto onemocnění jsou různé. Mezi nejčastěji se vyskytující problémy tvořící FLUTD patří zánět stěny močového měchýře bez zjevné příčiny, tzv. Felinní idiopatická cystitida a tvorba močových kamenů. U koček se nejčastěji setkáme s tvorbou struvitů a kalcium oxalátů. Dále mezi příčiny FLUTD patří uretrální zátky, novotvary, poranění močového měchýře nebo močové trubice, anatomické vady, bakteriální infekce a další.

Na vzniku onemocnění se podílí řada faktorů. Jedná se například o věk, pohlaví, kastraci, hmotnost, příjem tekutin a v neposlední řadě i výživu zvířete.

Je důležité, při volbě krmiva určeného pro kočku s FLUTD, znát příčinu vzniku. Určité typy močových kamenů (např. struvit) lze rozpustit vhodně zvolenou dietou. Některé typy (např. kalcium oxalát) rozpustit nelze. Ale správně zvoleným krmivem můžeme zabránit jejich opětovnému vzniku a návratu. Stejně tak můžeme vhodnou stravou ovlivnit i zánětlivé onemocnění močového měchýře.

Jak by tedy měla vypadat ideální dieta pro kočky s problémy dolních cest močových?

Rozhodně by měla předcházet vzniku jednotlivých potíží tvořící komplex FLUTD. To znamená, že by, mimo jiné, měla přecházet vzniku močových kamenů. Toho dosáhneme sníženým množstvím stavebních prvků jednotlivých kamenů (hořčík, fosfor, bílkoviny, vápník, oxaláty) a udržením fyziologického pH moči. Přídavkem omega-3 mastných kyselin a antioxidantů zmírňuje dieta příznaky bolesti a zánětu močového měchýře.

Nedílnou součástí terapie FLUTD je dostatečný příjem tekutin. Příjem vody závisí na typu přijímaného krmiva a konkrétní kočce. Příjem krmiva lze zvýšit podáváním vlhkého krmiva. Někteří výrobci přidávají do svých krmiv sůl za účelem zvýšení příjmu tekutin. Vysoký obsah sodíku skutečně zvýší příjem vody, ale pokud Vaše kočka není stoprocentně zdravá, riskujete vznik a rozvoj vážných zdravotních potíží (např. hypertenze, další rozvoj již probíhajícího onemocnění ledvin aj.) Proto jsou krmiva firmy Hill´s  bez přídavku soli.

kočkaPokud kočce podáváte dietu určenou pro jedince s FLUTD měli byste se vyvarovat nadměrnému podávání pamlsků, vitamínových a minerálních doplňků a zbytků od stolu. Narušili byste tím celkovou vyváženost stravy.

Firma Hill´s vytvořila pro kočky s FLUTD unikátní krmivo Hill´s Prescription Diet c/d Multicare. Toto krmivo lze podávat kočkám již při prvních příznacích FLUTD. Zajistí totiž kontrolovaný příjem všech rizikových živin jako je sodík, vápník, fosfor, hořčík, bílkoviny a zároveň udrží fyziologické pH moči koček. Tím dochází ke zvládnutí hlavních příčin FLUTD.

Krmivo Hill´s Prescription Diet c/d Multicare je k dostání u veterinárních lékařů nebo na jejich předpis.

Do konce roku 2009 si můžete zdarma nechat vyšetřit Vaší kočku u vybraných veterinárních lékařů v programu Čas správné péče. Veterinární lékař provede preventivní prohlídku zaměřenou na vyšetření dolního močového traktu. Dále Vám poskytne rady ohledně správné výživy a na závěr obdržíte malý dárek. Seznam veterinářů a podrobné podmínky naleznete na www.spravnapece.cz

MVDr. Sylva Havelková
Odborný poradce A-VET s.r.o.
www.avet.cz

Reklama