Jela jsem na domluvenou návštěvu do kočičího útulku Na Pláni. Bylo studené březnové odpoledne, za okny tramvaje poletoval sníh a já si s hrůzou představovala, jak budu se svým orientačním smyslem a v téhle slotě celé odpoledne bloudit neznámými ulicemi Radotína.

A tak jsem byla ráda, když mi paní Soběslavská zavolala, že se sejdeme na veterině blízko Újezda, kam si jede vyzvednout kočky.

Paní Petra Soběslavská je ošetřovatelka, krmička, uklízečka, spojka, prostě hlavní dobrá duše útulku. Pozor: všechny jmenované funkce vykonává mimo své občanské povolání!  

Než jsme pak dojely k patrovému domku se zahradou, v jehož bývalé prádelně se skrývá útočiště pro 22 kočiček (kocouři jsou v menšině), dověděla jsem už o útulku spoustu věcí.

Útulek patří Sdružení na ochranu zraněných a týraných zvířat, které  se zaregistrovalo na Ministerstvu vnitra v únoru 2002 (založila ho spolu s paní Petrou Soběslavskou její dcera Ing. Petra Ondráčková) 

9 členů, 20 koček, jedna místnost, žádné prostředky. To byly začátky. Dnes Sdružení kromě centrálního útulku provozuje řadu depozit, kde jsou dočasně umístěny další kočky. Pečují především o zvířata zraněná, týraná, koťata a březí kočky. V útulku přežívají i přestárlé kočky - jako epileptická Andulka nebo bezzubá Líza. Tyhle číči jsou závislé především na příjmech z virtuální adopce (spočívá například v úhradě pobytu v nemocnici, zasílání krmiva, návštěvách útulku). Tahle zvířátka jsou vděčná za každé pohlazení i vlídné slovo.

Sdružení spolupracuje s dalšími organizacemi v celé republice, pomáhá malým mediálně neznámým útulkům i soukromým osobám, které zachraňují opuštěné kočky. Jednou z forem spolupráce jsou i celostátní umísťovací výstavy. Nejbližší bude 2. května v Lucerně.

V loňském roce přijal útulek kolem 400 koček a na 300 se jich podařilo umístit do nových domovů.


Sdružení spolupracuje také s veterinární klinikou, která pomáhá opuštěným zvířatům a zajišťuje omezený počet bezplatných kastrací. Jedinou povinností zájemce o kastrování kočičky je dovést ji v objednaném termínu a pak se o ni 5 dní starat.


Umístěné kočky do svého původního domova "píší" třeba takovéhle dopisy:

Já, Borůvka, bych vám o sobě něco řekla. Mám tady v novém domově kámošku Dášu. Vymýšlíme, s čím si budeme hrát, co rozškubeme nebo komu sníme večeři. Neumíte si představit, jak je dobrý syrový kuřecí řízek, pěkně naklepaný ukořistěný přímo s prkýnka na lince!... Mám se dobře. Brzy se vám zase ozvu.

A já jsem se v útulku  zamilovala. Jmenuje se Mák, je  velký krasavec, celý černý s bílými tlapkami a čumáčkem. Škoda, že už je zadaný...

 

I vy si můžete vybrat kočičku na www.kocici-utulek.cz

Reklama