Modelem „jsou na sebe jako pes a kočka“ bychom si mohli u některých našich miláčků udělat pěkný průšvih. Mnohdy je to totiž přátelství až za hrob. Mnoho chovatelů mi jistě dá za pravdu… Pokud by bylo na mě, tak odpověď na otázku výše bude jednoznačná – jasně, že obojí!

Přijmout a hned odkojit

Moje nedávno zesnulá fena Německého ovčáka měla například zálibu ve všech mláďatech, jak lidských, tak i zvířecích, a bylo jí šum a fuk, o jaký se jedná živočišný druh. Okamžitě, jako správná „matka pluku“, adoptovala cokoli, co bylo menší než ona. To bylo skoro všechno vyjma koně, protože byla kus psa.
Sama se stala za život dvakrát matkou deseti štěňat,  měla zkušeností vrchovatě. Vynikala dokonce schopností laktace na přání“.


Jak už to v životě bývá, věci přicházejí vždy v balíčku. Jakmile se tedy u nás objevilo zatoulané kotě, což bylo každou chvíli, do týdne jich u nás zcela „náhodně“ skončilo  i pět najednou. Ladyna, spatříc miminko, během několika hodin zmobilizovala své tělo a druhý den již bylo možno pozorovat, kterak se malá koťata s klidem krmí z cecíků feny. Ladyna se tvářila důležitě a koťata velice spokojeně. Naprosto nikdo neřešil, jestli je to normální. Z koťat vyrostly šelmy zdravé a velmi slušně vypadající. Některé pak u nás zůstaly, jiné se zcela přirozeně odstěhovaly někam dál nebo za roh k sousedům.

Někteří jsou skalní

Tak jako pes se ve své přirozenosti kočka nechová. Pes s námi zůstává, protože jeho povaha a potřeby jsou jiné. I kočky ovšem mohou podlehnout sympatiím, a tak máme v Praze kocoura Agrippu, odkojeného psem, který je skalní a krom toho, že mívá „své úlety“, kdy o něm nevíme dva dny a po návratu vypadá jako trhací kalendář, vrací se domů pravidelně.
Mimochodem, po smrti Ladynky jsem myslela, že o něj přijdeme taky. Nejsem velkým zastáncem polidšťování zvířat, ale tohle nešlo zaměnit s ničím jiným. Byl to veliký kočičí žal, který jsem nikdy neviděla.

Samozřejmě vymete cizí misku

Vysvětlovat kočce, že Whiskas je lepší než psí konzerva, je zbytečné. Potřeba přesvědčit se, že kamarád obědvá stejně chutně, je mnohem silnější než účelová písmenka od výrobce. A tak je logické, že pes se vrhne po misce kočce, a ta obratem zacpe megamisku vlastním tělem, aby okolo nebylo možno ujídat, a mazaně tahá krmi z pod předních tlapek. 
Když se ti dva přesvědčí a okoštují, povětšinou se vrátí každý ke svému. Kočka ke zcela vyluxované misce, ze které si ani nelízla, a pes k ještě slušné porci, protože kočka se zásadně nepřežírá.


Oba jsou spokojeni a my jsme ad jedna vyhodili peníze za Whiskas, ad dva seznali, že i kočku lze úspěšně krmit psí potravou, a rozhodně nezačne štěkat.


Tady je dobré si uvědomit, že pokud je to kočka, jak má být, už předtím venku splivla 10 kg trávy, kterou obratem vyzvracela, několik můr, vos, chcíplou žábu, jednu myš a vyhozenou, napůl plesnivou rybu od sousedů, takže minerálů, které zaručeně obsahovalo proklamované kvalitní krmivo, má již dostatek.

Samozřejmě vymete kočičí záchod

Vysvětlovat psovi, že nesmí pojídat kočičí hovínka, je problém, zvláště jedná-li se o fenu. Ony mají tyhle naše matky zakořeněný pud uklízet po svých dětech. Tak jako to děláme my.
Ne, že by lidská matka obětavě žižlala pampersky, ale přebalování a utírání prdelek je v zásadě totéž, jako když fenka poctivě chodí a slupne každé volné hovínko. 


Co naplat, jestliže náš pes adoptoval kotě, pak je jasné, že v jeho útrobách zmizí i to, co odloží do kočkolitu. Opravdu na to ale neumře. Ladyně bylo skoro šestnáct let, když zemřela, a její útroby, s ohledem na to, kolik naším bytem prošlo koťat,  přefiltrovaly řádově několik kilogramů trusu i kočkolitu. Pohled je to ovšem opravdu pro Bohy a také je moc prima, když se pak pejsek láskyplně sápe po našem obličeji ve snaze dát nám hubana!

Pozor na suché krmivo!

Teď mě asi hodně výrobců nebude mít rádo, ale říci to musím. Jako sem tam zpestření je suché krmení pro kočky dobré, ale pak je potřeba, aby kočka hodně pila. Logicky je suché krmivo zbavené vody a logicky si ji po pozření odčerpá z organizmu zvířátka. Tím se hodně zatěžují  jeho ledviny.


Navíc nesmíme zapomínat, že jde o kočkovitou šelmu s útrobami od přírody vybavenými rozhodně ne na dehydrované granule.
 No, už jste viděli lva, který si suší antilopu? Nebo se snaží ulovit náklaďák vezoucí granulovaný Kittekat?
Vůbec nejlepší je, když se pokusíme (a to i kočce, která ven nechodí), poskytnout stravu, která odpovídá jejímu uspořádání zažívacího ústrojí. Protože i domácí polštářek v podobě angorské micinky, která je ráda, když pro sádlo vyskočí na gauč, má žaludek srovnatelný s předky.

U psů je problém menší, protože pes přece jen víc pije. Přesto je dobré mít na paměti, že je to psovitá šelma, a vody zbavený, chemickými operacemi prošlý a umělými vitaminy obohacený materiál, srovnatelný s některými produkty Spolany Neratovice, podávat rovněž v kombinaci s přirozenými druhy potravy.

Ten, kdo chová dohromady psa i kočku, bude jistě souhlasit, když řeknu, že je to nejzajímavější studijní materiál a že člověk má málokdy čas na televizi. A to už nemluvím o tom, když k této dvojce vlastníme ještě párek dětí :).

 

 

Reklama