...povídám sladce sousedovic příšeře, která nám chodí kadit do záhonku, požrala dvě čerstvě vylíhlá kuřata a jako bonbonek nám tady neustále řve pod okny, když honí ty svoje nevěsty.

Kruci, ten kocour snad může pořád, nebo co???

Tak pojď, ty sladkej macíku, na hrnek kafe, pokecáme, uvařím ti báječnou kávu, radši trochu silnější… V očku se mi zlověstně blýská!

 

Jo, i takhle by mohl vypadat dokonalý vražedný plán na sousedovic otravnou kočku.

Že je kafe pro kočky jed? No je to novinka, ale budiž. Nicméně po přečtení této informace jsem ji založila kamsi do zadní poloviny mozku k informacím o tom, že dětem se nemají dávat do ruky hřebíky, aby se nemohly šťourat v elektrických zásuvkách…

 

Kávou kočku krmit nemíním, zas až tak „kafařská“ rodina nejsme, tak co. Stejně tak jsme donedávna neměli komu dávat ani ty hřebíky do ruky.

Navíc naše kočičí lordstvo je mlsné jako opice, žere jen ty svoje nejdražší žrádýlka a na lidské jídlo nám zvysoka kašle. S výjimkou syrového masa, ale to my zase nejíme. Pravda, občas loudí piškot, aby ho rozcintala po půlce bytu a na Vánoce se tác s cukrovím přes noc nějak změní… zmizí ten sněhobílý poprašek cukru…

 

Jenže jednoho dne jsem ji nachytala, jak se snaží jazykem vyluxovat pár rozsypaných zrníček mleté kávy z podlahy. Pár dnů nato zapomněla na slušné vychování a při přípravě kávy pro návštěvu skočila na kuchyňkou linku a s výrazem idiota blaženě vrazila čenich do hrníčku s čerstvě mletou kávou… A vážně byla ochotná ji jíst!!!!

 

Oživila jsem tedy své znalosti o tomto kočičím jedu a předávám je dál.

 

Nejen káva, ale i kakaové boby, čajové lístky, koka nebo lístky rostliny maté obsahují kofein. Povzbuzující prostředek, který zrychluje srdeční rytmus a nás lidi oživuje. U koček ale může způsobit chaos v centrální nervové soustavě. Kočka se stává hyperaktivní, nespí a třese se.

 

Stejně jako u lidí kofein povzbuzuje činnost ledvin, a tak kočka častěji močí.

 

Jedna kávová lžička požité mleté kávy může být pro velmi mladé či velmi staré kočky, nebo kočky oslabené nějakou nemocí, dokonce smrtelná.

Když už se tak nějakým nedopatřením stane a kočka se nalíže kávy, nečekejte na prvotní příznaky a pospíchejte k veterináři. Ten kočce injekčně vyrovná metabolismus tekutin a podá aktivní uhlí a léky, které zpomalí srdeční rytmus. Většinou to nezanechá žádné následky, pokud otrava nebyla příliš velká. Kočka bývá přibližně za hodinu po zásahu veterináře naprosto v pořádku.

 

A tak dávejte pozor na upíjení ze šálku kávy, olízávání kávového filtru, čokoládu, čaj, pravé kakao nebo léky s obsahem kofeinu. Je pro kočky velmi nebezpečný…

A jestli má vaše kočka kávu ráda a pravidelně si ji v malých dávkách dopřává a vy na ni nevidíte žádné negativní důsledky, nejásejte.

Takové pomalé a v malých dávkách podávané množství jedu se projeví časem. Kočka může mít problémy se srdcem a krevním oběhem. To se projeví ale až ve chvíli, kdy může být pozdě.

 

Sousedovic kocour se na kafe nalákat nenechal. Syčák jeden. A to jsem mu slibovala alžírskou nebo smetanovou vídeňskou kávu… Ba ne, prý ani čokoládu…

Má štěstí, lotr jeden chlupatej!

 

Informace o  nevhodnosti kávy: časopis Kočky

Reklama