Pokud vás zajímá, jestli můžete společně s kočkou mít doma ještě další zvíře, nechte si poradit od veterinářky Hanky Žertové. V našem seriálu o kočkách zjistíte, s kým se kočka kamarádí a s kým ne.

cat

Předposlední díl seriálu o kočkách je věnován kočičí povaze ve vztahu s jinými zvířaty. Hanka Žertová vám tentokrát prozradí, jaká zvířata s kočkou v jednom bytě rozhodně nechovat. Pozor i na pejsky malých plemen - kočka je bude chtít lovit!

S kým se kočky (ne)kamarádí

zertova

Jestli už máte nějaké zvířátko doma a chcete si k němu pořídit kočku, nebo naopak máte kočku a rádi byste ještě dalšího mazlíka, pečlivě to zvažte. Kočky se totiž nekamarádí s kdekým. Vztah koček k jiným tvorům závisí na třech hlavních faktorech: Na vrozených instinktech, na zážitcích z raného poporodního období a na zkušenostech získaných v pozdějším věku.

Kočky jsou každým coulem lovci

Vrozené instinkty velí kočkám lovit všechno, co se hýbe a co je tak malé, že to kočka s pomocí své sily a obratností dokáže přemoci, zabít a sníst. Už třítýdenní koťátka zkoušejí soustředěně pozorovat malé pohybující se předměty, a jen co se postaví pevně na nohy, dotýkají se jich tlapkou, zkouší je uchopit, ochutnat, popostrčit. Zhruba v sedmi osmi týdnech jim máma začne nosit živé (tedy spíše už polomrtvé) myšky a ptáčky a dívá se, jak si s nimi drobotina poradí, popřípadě jim předvede, jak na to. S rozvojem pohybových a mentálních schopností začnou koťata spontánně sama vyhledávat kořist, zkoušejí na ni číhat, rychle a rázně zaútočit, popadnout ji a zabít, a přitom zůstat nezraněna. Máma jim jde příkladem a pomáhá jim - rozvíjí jejich přirozené instinktivní chování, zajišťující přežití.
Silný lovecký instinkt vydrží kočkám po celý život. Mají ho i kočky, které se narodily v bytě a nikdy ony ani jejich mámy žádnou opravdovou kořist nelovily. Proto se nehodí mít v bytě spolu s kočkou myšky, křečky nebo ptáčky. I když jsou zavřeni v kleci nebo teráriu, pro kočku jsou nesmírně atraktivní a udělá všechno, aby se k nim dostala. A představte si ten neustálý ohromný stres pro zvířátka v roli potenciální kořisti! Také akvárium s rybkami musí být důkladně zabezpečeno, jinak je kočka bez ohledu na příslovečnou nechuť k vodě brzy vyloví.
Pozor také na štěňata a pejsky malých plemen. Vypadá to legračně, ale když si kočka usmyslí, že na malém pejskovi vyzkouší své lovecké a zápasnické umění, může mu vážně ublížit fyzicky i psychicky. Čím víc se jí pak pejsek bojí, tím víc jej šikanuje.

Vtištění a socializace

Období vtištění je doba krátce po porodu, kdy si koťata pomocí čichu, hmatu a později i zraku a sluchu uvědomují přítomnost matky a sourozenců a osvojují si vzorce chování typické pro svůj druh. Pokud je kotě odkojeno fenkou a žije mezi štěňaty, bude se po určitou dobu chovat podobně jako štěně, než převládnou vrozené instinkty. Psí pach mu zůstane trvale spojen s „dětstvím“ a ke své adoptivní matce bude mít celý život bezmeznou důvěru.
Většina koťat se seznamuje s jinými druhy zvířat v tzv. socializačním období, které trvá zhruba od tří do dvanácti týdnů. Koťata odchovaná v chlévě nebo v koňské stáji berou krávy a koně jako přirozenou součást svého životního prostředí a mají k nim pouze zdravý respekt, nikoli strach. Stejně tak koťata odchovaná v domácnosti, kde jsou psi, se psů nebojí, umí s nimi komunikovat a správně rozumí jejich signálům. Proto je vždy dobré vybírat kotě podle toho, kde vyrostlo a s kým se naučilo dobře vycházet.

Hana Žertová: Od kotěte ke kočce - jak vychovat bezproblémovou kočku

  • kockaGOLF TIME, spol. s r.o. Pardubice 2011
  • Počet stran: 63
  • Cena: 90 Kč

Kniha Od kotěte ke kočce obsahuje základní pravidla soužití lidí a koček, která by měli znát všichni, kdo uvažují o koupi kočky, nebo už kočku doma mají. Je určena jak pro čerstvé majitele koťat, které připravuje na všechna úskalí prvních dnů společného života, tak pro všechny obdivovatele a milovníky koček. Autorka pohlíží na tato dokonalá zvířata jako na jedinečné osobnosti a ukazuje, jak se s kočkami domluvit a jak jim správně porozumět. V závěru knihy jsou zmíněny také nejčastější poruchy chování koček.

Knížka je psána jazykem dobře srozumitelným i dětem a doplněna mnoha fotografiemi.

Správná socializace je důležitá i pro budoucí soužití koťat s různými kategoriemi lidí. Často kotě vyroste v prostředí, kde pozná pouze chovatelku, tedy ženu. V novém domově pak ihned přilne k paní domu, ovšem dětem se vyhýbá a každé chlapské zakašlání nebo hlasitý smích je zaženou na dlouho pod postel.

Vlastní zkušenosti

Kočky mají výbornou paměť a kromě toho, že si dobře zapamatují, kde se v domácnosti nacházejí nejlepší dobroty a kdo jim poskytne nejněžnější pomazlení, pamatují si také nepříjemné zážitky. Pak se dlouho, ba celoživotně, vyhýbají věcem, zvířatům či lidem, kteří jsou s prožitými hrůzami nějak spojeni. Bohužel se to týká i vlastního druhu. Znám pár koček, které se nadobro rozkmotřily se svou kočičí kamarádkou poté, co byly společně dopraveny k veterináři na kastraci.
Někdy ale kočky dokážou velice dobře selektovat a nehážou všechny potenciální nepřátele do jednoho pytle. Moji známí mají úžasného sibiřského kocoura, který se baví tím, že sedí u turisticky frekventované cesty kolem jejich domku, a s ocasem přátelsky vztyčeným vítá všechny pocestné. Málokdo odolá jeho přítulnosti, a tak je kocour po celé dny, a hlavně slunné víkendy, vydatně hlazen a krmen vybranými lahůdkami. Často mají příchozí s sebou i psy. Kocour je vždy na dálku odhadne a přesně ví, jak se má chovat, aby ho dotyčný pes respektoval. Jednou se však spálil a černý pitbul málem jeho život rázně ukončil. Kocour na poslední chvíli vyletěl s očima vytřeštěnýma na vysoký strom a odmítal slézt, dokud jej páníček s pomocí dlouhého žebříku nesnesl bezpečně dolů. Od té doby se při příchodu velkých černých psů raději nenápadně přesune za plot.

MVDr. Hana Žertová
www.hanazertova.cz

Čtěte seriál o kočkách...

Reklama