Když přijde řeč na kočičky, vzpomenu si na zdvižený ukazováček paní učitelky: „Netrhejte kočičky, je to první potrava včeliček!“ Samozřejmě že jsme to nikdy jako děti nebraly moc vážně, ale vědomy si špatnosti svého počínání, trhaly jsme je alespoň s mírou.

Jako malá holka jsem nechápala, co může mít včela na tom chlupatém vajíčku, které roste na jívovém proutku. Vždyť to vůbec nevypadá jako květ! Takže na začátek trochu osvěty pro ty, kteří by si rádi doplnili mezery.

Kočičky rostou na větvičkách vrby jívy a jsou to částečně rozvité pupeny květů, které jsou typické svým stříbřitě plstnatým povrchem. Jsou uspořádány v jehnědy, které vyrážejí brzo na jaře ještě před vyrašením listů. Nejhezčí jsou před rozkvětem, ale postupem času vejcovité samčí květy žloutnou a rozsévají pyl v podobě žlutého poprašku. Samičí květy jsou zelenavé a po opylení se prodlužují, takže působí jako štětičky.

Tak jsme si, milé čtenářky, zopakovaly učivo z přírodopisu a můžeme se těšit z krásy kočiček, které jsou nejen symbolem jara, ale i nadcházejících Velikonoc.

Proutky kočiček můžeme dát třeba jen tak do vázy místo květin, ale protože jsou velmi pružné, dají se snadno tvarovat, takže se z nich dají vyrobit jarní věnce nebo srdíčka.

Inspiraci, jak a do čeho kočičky aranžovat, najdete v naší fotogalerii. Možná v ní najdete něco nového a připomenete si, že jaro je opravdu na spadnutí.

foto: facebook Love for all seasons

Čtěte také:

Reklama