Fousek je neziskovou organizací, zabývající se již od roku 2009 péčí o opuštěné a týrané kočky. Moc se mi u nich líbí i jejich snaha o osvětu, sama bydlím na vesnici a dobře vím, jak spousta lidí řeší „nechtěná“ koťátka… A přitom by se vše dalo jednoduše řešit kastrací. V čele této skupiny nadšenců je v posledních třech letech Ing. Vladimír Pergler a spolu s ním 18 dalších spolupracovníků, přičemž nejmladšímu je 16 let a nejstaršímu 61.

f5.jpg
Foto: Se souhlasem organizace Fousek z.s.

Proč o nich právě nyní potřebuji vyprávět? Jelikož chystají velký projekt – stodolu pro Jenny, a jako všechny podobné instituce za každou i nepatrnou pomoc bude Fousek velice rád. Možná máte svou vlastní srdcovku, tedy myslím tím místo či jedince, které rádi podpoříte, a je to tak správně, tou mojí jsou zkrátka kočičí a psí záchranná centra podobného typu, jako je právě Fousek.

f1.jpg
Foto: Se souhlasem organizace Fousek z.s.

Čím vším se Fousek zabývá? 

Kromě nabídky zvířátek je ambicí Fousku šíření osvěty v tématech úzce souvisejících s naší hlavní činností, jako jsou kastrace, očkování, správná péče, ať už domácí nebo veterinární, krmení, péče o nejmenší koťata, kočičí seniory, nemocné koček. Rozsah naší činnosti je směřován zejména do oblasti severních Čech, velmi často však pomáháme za hranicí této lokality, zachraňujeme kočky z celé České republiky i ze sousedních zemí.

f4.jpg
Foto: Se souhlasem organizace Fousek z.s.

O kolik chlupáčů se průměrně staráte?

V současné době máme v péči více než 115 zvířat, pečujeme mnohdy i o zvířata zraněná, nemocná, stará, handicapovaná. Péči o opuštěná, nechtěná a mnohdy nemocná či zraněná zvířata se snažíme stále zkvalitňovat a vylepšovat a následně těmto hledat nové domovy. Prioritou naší činnosti je kvalitní péče, spolupracujeme se špičkovým veterinárním pracovištěm v Mělníce, dbáme na kvalitu zejména zdravotní péče, kterou považujeme za základ. Soustředíme se současně na prevenci, všechny kočky v naší péči testujeme na nemoci Felv, Fiv, očkujeme, kastrujeme, krmíme kvalitním krmivem s doplňky stravy tak, abychom našim svěřencům, kteří mají ve většině případů velmi nelehký životní start, zajistili tu nejlepší možnou péči a co nejsilnější start do toho nového života, který u nás začínají. Kočkám po jejich stabilizaci hledáme nové domovy, které pečlivě vybíráme, mnohdy zájemcům řekneme i ne, pokud si nejsme jisti, že by zvíře u nich mělo ty nejlepší možné podmínky," říká zakladatel spolku.

f2.jpg
Foto: Se souhlasem organizace Fousek z.s.

Předáním zvířátka ale vaše péče nekončí, že?

S adopčními rodinami jsme dále v kontaktu a jsme jim vždy nápomocni v případě jakéhokoliv budoucího problému. Osvětu považujeme za jeden ze stěžejních bodů naší činnosti, ve spolupráci s obcemi a školami plánujeme osvětové programy ve školkách a základních školách, rádi bychom realizovali i terapeutické programy v domovech pro seniory. Naším nejbližším plánem je realizace kastračního maratonu, kde bychom rádi zajistili kastrace co největšímu počtu koček, jejichž majitelé si tento zákrok z jakéhokoli důvodu nemohou dovolit, či nejsou schopni např. z důvodu imobility zajistit. Jedním z našich velkých plánů pro letošní rok je pak rekonstrukce prostoru, který se nachází na dvoře domu, který je sídlem našeho spolku a kde máme umístěné všechny kočky v naší péči. Tento projekt dostal název „Stodola pro Jenny“, pojmenováno po kočičí slečně Jenny, která k nám letos začátkem léta doputovala ve velmi zbědovaném zdravotním stavu. Vzhledem k tomu, jak žalostný bývá stav pouličních koček, které se k nám dostávají, tak čím dál více pociťujeme potřebu existence oddělené marodky. Třebaže disponujeme příjmovou karanténou, často se do této dostávají koťata, březí kočky či kočičí staříci, následné zařazení příchozího nemocného zvířete mezi tyto choulostivé jedince, kteří dosud nemohli projít celkovým očkování, by tak bylo nesmírně rizikové a jejich životy ohrožující. Abychom mohli dál správně fungovat, vyhodnotili jsme, že tzv. marodka je pro nás naprosto nezbytná, a tudíž jsme se rozhodli rekonstruovat právě prostory stodoly tak, aby zde mohlo oddělení pro nemocné, infekční kočky být, současně bychom zde rádi zřídili oddělený prostor pro kočky pozitivně testované na Felv či FIV, které nemohou být dohromady s kočkami zdravými. Pro tyto účely se snažíme vybrat dostatečné množství finančních prostředků na náš transparentní účet.

f3.jpg
Foto: Se souhlasem organizace Fousek z.s.

Reklama