Na našich zahrádkách roste od středověku. Lidé už tehdy dobře věděli, že v sobě ukrývá velkou moc. Používali ji však nejen jako léčivku na různé neduhy, ale také pro její lehce halucinogenní účinky. Pro pocit uvolnění a relaxace sušili a kouřili listy, pro dodání odvahy zase sloužila konzumace kořene. Existuje dokonce i zmínka o jakémsi katovi, který bez jeho pozření nemohl vykonávat své povolání. Kdo ví? Každopádně šanta kočičí (nepeta cataria) se mezi bylinkáři těší velké oblibě dodnes.
5b17c217abaf4obrazek.png

Účinky na zdraví

5b17c318909beobrazek.pngBylinku ocení všichni ti, kteří se potřebují „hodit do pohody“. Dokáže zmírnit napětí a podrážděnost, působí jako lehké sedativum. Proto se doporučuje také při nespavosti. Nemusíte se ale bát, není až tak silná. A navíc nemá ani žádné vedlejší účinky. Čaj z ní proto mohou pít také těhotné a kojící ženy nebo dokonce děti včetně kojenců. Pro ty se hodí hlavně na utlumení bolavého bříška a nadýmání. Dokáže také zmírnit křeče v trávicím traktu a tomuto ústrojí celkově usnadnit práci. Navíc je skvělým pomocníkem při mírnění průjmů, bolestivé menstruaci a užijete ji také při nachlazení. Tlumí horečku, podporuje pocení a přispívá k odkašlávání. Jen pozor, mírně snižuje tlak. A také působí močopudně.

Na čaj se používá (ideálně čerstvě) rozkvetlá nať i lístky. Na šálek čaje vám postačí jedna vrchovatá lžička sušené řezanky. Pijte ho několikrát denně před jídlem.

  • Pomáhá nejen vnitřně, ale také zevně. Hojí podrážděnou pokožku, pohmožděniny či řezné rány. Rostlinka se může přidávat i do koupele. Dříve se věřilo, že navrací ženám plodnost.
  • Šanta kočičí má své uplatnění i v kuchyni jako skvělé dochucovadlo, například do nádivek či k pečenému masu. Svou vůní tak trochu připomíná mátu či meduňku.
  • Silice šanty kočičí se těší velké oblibě také u výrobců parfémů.
Bylinka obsahuje kromě léčivé silice s obsahem karvakrolu, thymolu a nepetolu také například třísloviny, hořčiny, minerální látky nebo vitamin C.

Magnet na kočky

Své druhové jméno šanta rozhodně nenosí nadarmo. Kočičí (cataria) se jmenuje proto, že tato zvířata přitahuje přímo magickou silou. Jakmile ji objeví, neodolají silné touze vyválet se v ní. Mohou za to vonné látky nepetalaktony, které je přivedou doslova do extáze. Nejprve se o bylinku budou pár minut bláznivě třít, válet se po ní a kousat ji, načež upadnou do rauše v podobě spokojeného podřimování. Proto se jí také někdy přezdívá kočičí kokain. Nemusíte mít ale strach, nemůže jim nijak ublížit, není návyková ani nemá žádné neblahé vedlejší účinky.

5b17c22abe9deobrazek.png

O této zvířecí slabosti dobře vědí i výrobci potřeb pro kočky. Silice ze šanty přidávají například do hraček. Použít se mohou třeba i v postřiku na škrabadla a další místa, kam chcete své domácí mazlíčky nalákat. Ale pozor, abyste nebyli zklamáni. Najdou se totiž i kočky, kterým tato vůně nic neříká, nebo je naopak až odpuzuje. Imunní vůči ní bývají také koťata.

Jak bylinku pěstovat?

5b17c2fbd5c06obrazek.pngVzhledem k tomu, že tato na 60 cm vysoká bylinka z čeledi hluchavkovitých pochází z jižní Evropy, vyhovuje jí slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Přesto byste ale neměli zanedbávat zálivku, zvláště v parném létě. Šanta není náročná, jen na jedno si dávejte pozor. Malé rostlinky chraňte před kočičími narkomany, kteří by ji byli schopni samou láskou totálně uválet.

Čtěte také: