Hledáte program na předvánoční víkend a nebo na volné dny mezi svátky? Možná by vás zaujala výstava Kočárky a dítě, kterou pořádá Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy. Stojí rozhodně za návštěvu - o tom ostatně svědčí i fakt, že ji muzeum prodloužilo až do ledna 2005, ačkoli původně měla skončit již v říjnu. Jen téměř 90 kočárků přemístilo z původních prostor a nyní jsou k vidění v prvním patře zámku.

Tušili jste, jak stará je historie dětských kočárků? Možná budete překvapeni, když se dozvíte, že jejich hromadná výroba začala až zhruba v polovině 19. století. Vůbec první, avšak spíše ojedinělý pokus o kočárky, je zaznamenán o sto let předtím v Anglii.

Výstava, která představuje zejména kočárky z let 1890 až 1960, je tak poměrně vyčerpávající výpovědí o vývoji tohoto dětského přepravního prostředku. Před tím, než se kočárky rozšířily, byly děti zejména nošeny, případně doma kolebány v kolébce.

Vozítka doplňuje kolekce dětského dobového oblečení, hraček a dalších atributů z období, kdy dítě poznává svět. To vše ze sbírky soukromé sběratelky paní Šormové, která ji muzeu zapůjčila. Žena je velkou fanynkou kočárků a všechny je sama doma restauruje. "Určitou věc vidíte během života jinak. Vnímáte ji tak silně, že když zahlédnete zanedbaný kočárek, musíte se o něj postarat. S tím se vy mladí nemůžete setkat. To se objeví až později," řekla sběratelka časopisu Reflex.

Roztocké muzeum sídlí v zámku, který zle poničily povodně v roce 2002, ale už se z nich víceméně vzpamatovalo. Kdysi býval ještě v horším stavu, hospodařil v něm totiž státní statek. Muzeum se zaměřuje zejména na mapování historie středních Čech.

Nyní kromě výstavy kočárků nabízí aktuálně i expozici o vývoji vánočních ozdob Jednou v roce na Vánoce, která trvá rovněž do ledna.

Otevřeno: muzeum je otevřené denně, mimo pondělí, avšak výstava
kočárků jen o víkendech do 16. ledna. Vstupné do muzea: plné 30 korun, děti od 6 let a důchodci 15 korun

Jak se tam dostanete:
vlakem: z Masarykova nádraží v Praze, směr Kralupy nad Vltavou
autobusem: MHD z Vítězného náměstí v Praze - Dejvicích, linky 340 a 350
autem: parkování přímo před areálem zámku

Více informací o muzeuu: www.muzeum-roztoky.cz/